Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z nałogiem dzięki innowacyjnej terapii
Esperal zwany inaczej wszywką alkoholową w leczeniu choroby alkoholowej stosowany jest od XX wieku. To wtedy dwóch duńskich naukowców zauważyło, że u osób, które przyjmują Esperal po spożyciu alkoholu występują silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Zaciekawieni własnym spostrzeżeniem postanowili przeprowadzić badania. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że Esperal hamuje rozkład etanolu w organizmie. Pozwoliło to na rozwój leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa Wrocław z https://esperalwroclaw.com/ znana jest dziś na całym świecie. Stosowana do dziś głównie w krajach wschodnich. W niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jej stosowanie jest zakazane.
Spis treści
Dla kogo przeznaczony jest Esperal?
Esperal przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby móc skorzystać z tej formy leczenia choroby alkoholowej należy mieć ukończone osiemnaście lat oraz wyrazić świadomą zgodę na zabieg. Stosowanie Esperalu zalecane jest osobom, które podjęły świadomą decyzję o zmianie swojego stylu życia i zaprzestaniu spożywania alkoholu. Potrzebują jednak dodatkowego zabezpieczenia i wsparcia w wytrwaniu w tym postanowieniu.
Jak długo działa Esperal?
Działanie wszywki alkoholowej to okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika w indywidualnych cechach jednostki oraz jej metabolizmu.
Należy podkreślić, że Esperal działa z taką samą siłą przez cały okres przebywania w organizmie. Oznacza to, że wywoła on te same objawy z taką samą siłą przy pierwszym spożyciu alkoholu oraz po upływie kilku miesięcy przy kolejnym podejściu przepicia wszywki alkoholowej.
Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można wykonać ponownie jeżeli istnieje nadal taka potrzeba.
Należy pamiętać, że wszywkę alkoholową można usunąć chirurgicznie w każdej chwili.
Czy Esperal jest refundowany?
W naszym kraju Esperal nie jest lekiem refundowanym. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na terapię Esperalem musi zapłacić z prywatnych pieniędzy zarówno za lek jak i zabieg chirurgiczny. Koszt zabiegu wynosi kilkaset złotych. Cena zależna jest od miasta, klinki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który podejmuje się wykonania zabiegu.
Należy pamiętać, że Esperal ma dwa niewątpliwie duże plusy. Jednorazowe podanie oraz długość działania która wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy. Osoba uzależniona nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek lub wykonywaniu innych czynności. Koszt zabiegu należy podzielić więc przez długość działania wszywki alkoholowej.
Warto również wspomnieć, że w Polsce istnieją darmowe formy leczenia choroby alkoholowej. Aby z nich skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowaniem do ośrodka leczenia uzależnień. Skierowanie na leczenie można uzyskać od lekarza POZ, lekarza internisty lub lekarza psychiatry. Darmowe leczenie choroby alkoholowej dostępne jest zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa, która zaszyta jest w organizmie w formie tabletek, stałe uwalnia do organizmu substancję czynną. Zadaniem substancji czynnej jest hamowanie rozkładu alkoholu we krwi. Dzieje się tak na skutek działania disulfiramu, czyli substancji czynnej. Odpowiada on za blokowanie enzymy, który odpowiedzialny jest za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku aldehyd octowy (który powstał z rozkładu etanolu) zostaje rozłożony do kwasu octowego. Jednak zajście tego procesu jest niemożliwe. Powoduje to nagromadzenie się aldehydu octowego, co powoduje wystąpienie dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.
Jak wygląda zabieg podskórnego wszczepienia wszywki alkoholowej?
Zabieg poprzedza wywiad lekarski. Jego celem jest zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz występowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około trzydziestu minut. Przeprowadzany jest przez lekarza chirurga w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Jest to prosta i bezpieczna procedura medyczna.
Lekarz po podaniu znieczulenia nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Dzięki temu może umieścić w organizmie od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną. Cięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była niewielka i niewidoczna. Po zakończonej procedurze medycznej, lekarz zakłada pacjentowi szwy. W zależności od wybranego pakietu zabiegu, szwy mogą być rozpuszczalne lub nie. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się na ich ściągnięcie po upływie od dziesięciu do czternastu dni.
Jak postępować po zabiegu?
Tuż po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Jeszcze tego samego dnia, pacjent jest w stanie podjąć się wykonywania obowiązków domowych oraz aktywności zawodowej. Po tym zabiegu nie jest wymagany okres rekonwalescencji czy hospitalizacja pacjenta. Warto również wspomnieć, że zaleca się, aby pacjent nie wykonywał ćwiczeń fizycznych przez okres około dwóch tygodni. Rany po zabiegu nie można również moczyć. Należy stosować się do zaleceń lekarza, aby nie doszło do zakażenia rany.
Ze swojego życia należy wyeliminować wszelkie produkty zawierające alkohol lub wykonane na bazie tej substancji. Mowa tutaj o produktach spożywczych takich jak cukierki, ciasta czy sosy, również te wykonane na bazie octu oraz kosmetykach takich jak kremy, balsamy, perfumy czy płyny do płukania jamy ustnej.
Pacjent powinien unikać napojów zero procent. Nie zawierają one alkoholu jednak są ich zamiennikiem. Mają podobny smak, kolor, konsystencję czy opakowanie co może spowodować wystąpienie chęci zasmakowania substancji alkoholowej.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania wszywki alkoholowej?
Chirurgiczne podanie Esperalu nie jest dostępne dla każdej osoby uzależnionej od alkoholu. Z tej formy leczenia choroby alkoholowej nie mogą skorzystać osoby, które są uczulone na disulfiram lub jakąkolwiek inną substancję tego leku. Zabiegu nie można wykonać również u osób, które są pod wpływem alkoholu lub spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również występowanie zaburzeń psychicznych czy psychoz. Wyjątek tutaj stanowi ostra psychoza alkoholowa. Zabiegu nie można przeprowadzić u osoby, która próbowała popełnić samobójstwo lub ma myśli samobójcze. Esperal nie jest również przeznaczony dla osób, które zmagają się ze schorzeniami sercowo – krążeniowymi. Mowa tutaj na przykład o chorobie niedokrwiennej serca czy nadciśnieniu tętniczym.
Podskórne podanie Esperalu nie jest zalecane kobietom w ciąży, kobietom, które planują ciążę w bliskiej przyszłości oraz kobietom, które karmią piersią. W tych przypadkach jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz.
Po zabiegu należy uważnie obserwować własny organizm i bardzo szybko reagować jeżeli wystąpią niepokojące objawy. Lekarz podejmie wtedy decyzję o pozostawieniu lub usunięciu wszywki alkoholowej z organizmu.