Strona głównaInformatorJak prawidłowo założyć soczewki?

Jak prawidłowo założyć soczewki?

Przez Redakcja

-

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może się na początku wydawać czymś trudnym. Jak zakładać soczewki? Jeśli już zdecydujemy się na to, aby je nosić – dość szybko sami przekonamy się, że nie jest to skomplikowane. Bardzo szybko można dojść do wprawy, a w efekcie tego można czerpać wiele korzyści z możliwości noszenia soczewek w miejsce okularów. Na początku najistotniejszą rzeczą jest trzymanie się instrukcji oraz wskazówek, jakie otrzymamy u naszego specjalisty.

Jak zakładać soczewki? 

Soczewki kontaktowe można założyć w kilku prostych krokach: 

  1. Przygotowanie – ważne jest dokładne umycie rąk mydłem antybakteryjnym, a następnie dokładne ich osuszenie.
  2. Następnie przygotowujemy same soczewki kontaktowe, najlepiej nałożyć sobie pewien schemat rozpoczynania zawsze od tego samego oka. Sprawdzamy, czy soczewka jest wygięta w dobrą stronę- jej krawędzie nie powinny wyginać się do zewnątrz, a sama soczewka musi mieć idealnie półkolisty kształt. W przypadku, kiedy nasze soczewki kontaktowe mają odpowiednie oznaczenia, należy jedynie sprawdzić, czy napis można odczytać normalnie i czy nie jest on swoim odbiciem lustrzanym, co mogłoby wskazywać na wywinięcie soczewki. 
  3. Jak zakładać soczewki? Wolną ręką odchylamy górą powiekę tak, aby podczas zakładania soczewki nie mrugać powieką. Drugą ręką trzymamy soczewkę na czubku palca, a pozostałymi palcami staramy się utrzymać dolną powiekę. 
  4. Soczewkę umieszczamy na oku podczas kiedy nasz wzrok skierowany jest ku górze. Zastanawiając się, jak zakładać soczewki kontaktowe, bardzo ważne jest, aby zaraz po nałożeniu takiej soczewki powoli przymknąć powiekę na kilka sekund. 

Soczewki kontaktowe bezpośrednio po ich nałożeniu same dostosują się do gałki ocznej. Jak wiec widać, instrukcja odnośnie tego, jak zakładać soczewki nie jest wcale skomplikowana i naprawdę każdy może to zrobić. 

Jak zdjąć soczewki? 

Oczywistą kwestią jest to, że w momencie, kiedy już opanujemy zakładanie soczewek- będziemy musieli też dowiedzieć się, jak zdjąć soczewki w sposób bezpieczny. 

  1. Przygotowanie – ten etap jest identyczny, jak w przypadku zakładania soczewek- ręce należy dobrze umyć, a następnie osuszyć. 
  2. Soczewkę należy delikatnie dotknąć palcem wskazującym, a następnie zsunąć ją w dół na białą część oka
  3. Jak ściągać soczewki? W momencie, kiedy soczewka jest zsunięta należy ją chwycić kciukiem i zdjąć palcami. 
  4. Ściągnięte soczewki kontaktowe – jaki jest dalszy ich los? Na pewno nie powinniśmy ich płukać pod bieżącą wodą. Soczewki jednodniowe należy wyrzucić. Soczewki wielokrotnego użytku należy wyczyścić i zdezynfekować. 

O czym jeszcze warto jest pamiętać? 

Zakładając i zdejmując soczewki kontaktowe warto zarezerwować sobie trochę czasu po to, aby nie robić tego w pośpiechu. Dobrze jest też robić to w miejscu jasnym, bezpośrednio przed lustrem, które jest dobrze doświetlone. O ile pierwsze próby mogą wydawać się bardziej czasochłonne – z każdym kolejnym razem zakładanie jak i zdejmowanie soczewek będzie prostsze i szybsze. Warto bowiem pamiętać, że ich używanie ma być dla nas wygodne. 

Oceń artykuł: Jak prawidłowo założyć soczewki?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy