Powszechne na Zachodzie, coraz popularniejsze w Polsce – tak w skrócie można przedstawić kolektory słoneczne. Za ich pomocą ogrzewanie ciepłej wody użytkowej może być znacznie tańsze, a to wszystko dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych. Nie każdy jednak wie, że kolektory mogą ogrzewać także cały dom, a nie tylko CWU. Zobacz, jak szerokie mają zastosowanie!
Spis treści
Kolektory słoneczne – ogrzewanie ciepłej wody użytkowej
Jednym z głównych kosztów utrzymania domu jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej (CWU). Właściciele nieruchomości coraz chętniej decydują się na montaż kolektorów słonecznych. W państwach zachodnich są one już niemalże „standardem”, ponieważ pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności i są całkowicie ekologiczne.
Na pierwszy rzut oka kolektory słoneczne, które oferuje Hewalex mogą nie różnić się od paneli fotowoltaicznych. Ich zastosowanie jest jednak zupełnie odmienne. Urządzenia te zbudowane są m.in. z absorbera, którego zadaniem jest pochłanianie docierających promieni słonecznych i zamienianie ich w energię cieplną. Następnie absorber przekazuje tę energię specjalnej cieczy niezamarzającej, która przepływa przez kolektor, a ostatecznie trafia do zbiornika i ogrzewa zgromadzoną wodę użytkową. Kolektory są bardzo atrakcyjne, gdyż pozwalają na znaczne oszczędności na ogrzewaniu wody relatywnie niskim kosztem, jaki należy zapłacić za urządzenia i ich montaż.
Kolektory także do ogrzewania całego domu
Nie każdy jednak wie, że kolektory mogą być wykorzystane także do ogrzewania budynku. Możliwość taką zapewniają urządzenia dwufunkcyjne, potocznie zwane także kolektorami „kombi”. Takie kolektory ogrzewają zarówno ciepłą wodę użytkową zgromadzoną w zbiorniku, jak i wodę z instalacji grzewczej budynku. Najczęściej stosuje się w tym celu wymiennik płytowy, który przekazuje energię cieplną.
Instalacje dwufunkcyjne wymagają większej powierzchni przeznaczonej pod kolektory słoneczne, które muszą dostarczać więcej ciepła. Zalecane jest też uszczelnienie budynków tak, aby ograniczyć naturalny straty ciepła. Prezentowane zastosowanie kolektorów w Polsce nie jest jeszcze powszechne, ale cieszy się ogromnym zainteresowaniem w innych państwach, co potwierdzają statystyki. Dość powiedzieć, że Niemczech, Austrii i w Szwajcarii co drugie gospodarstwo jednorodzinne wyposażone jest w kolektory dwufunkcyjne!