Wszywki alkoholowe Kraków – jak skutecznie zwalczyć alkoholizm?


wszywki alkoholowe kraków

Choroba alkoholowa to bardzo podstępne uzależnienie.  To proces, podczas którego jednostka traci kontrolę nad alkoholem, nad własnym życiem, czy zachowaniem. To proces, który zabiera jednostce hobby, radość życia, rodzinę, pracę czy pieniądze. To proces, który powoduje, że alkohol staje się centrum całego życia jednostki. Osobie uzależnionej bardzo trudno dostrzec jest własny problem. Jeszcze trudniej jest się przyznać do błędu i podjąć leczenie. Leczenie, które wymaga wiele wysiłku, samozaparcia i mobilizacji.

Czy wszywka mnie uratuje?

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenie choroby alkoholowej. Terapia Esperalem jest bardzo skuteczna, jednak nie wpływa ona na postrzeganie jednostki, nie zmienia jej spojrzenia na świat. Wszywka alkoholowa pomaga nie sięgać po alkohol, jednak nie sprawia, że jednostka wie jak sobie radzić z głodem alkoholowym czy innymi trudnościami dnia codziennego.

Działanie Esperalu opiera się na wywoływaniu lęku przed doświadczeniem negatywnych objawów oraz wstrętu do alkoholu. Osoby uzależnione nie sięgają po alkohol, gdyż nie chcą doświadczać negatywnych dolegliwości, nie zaś dlatego, że zrozumiały, że alkohol wyniszcza ich organizm i życie.

Przeciwnicy stosowania Esperalu podkreślają, że istnieje duże ryzyko powrotu do nałogu po zakończonym działaniu wszywki alkoholowej. Porównują Esperal do przysłowiowego kata, który stoi nad głową jednostki i uderza ją za każdym razem, gdy spożyje alkohol. W momencie, gdy tabletki przestaną wydzielać do organizmu substancję czynną kat znika, a jednostka może bez żadnej kary i konsekwencji sięgać po alkohol.

Czy każdy może mieć wszywkę?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby ją przyjąć należy mieć skończone osiemnaście lat. Kolejnym warunkiem jest również wyrażenie świadomej zgody na zabieg.  Jest to warunek niezbędny do tego, aby móc podać pacjentowi Esperal. Wbrew panującym mitom, wszywki alkoholowej nie można podać na siłę, bez wiedzy pacjenta lub na prośbę osób trzecich.

Stosowanie wszywki alkoholowe Kraków zalecane jest osobom, które podjęły już decyzję o zmianie swojego życia i chcą przestać spożywać alkohol. Potrzebują jednak dodatkowego wsparcia i motywacji, aby wytrwać w swoim postanowieniu.

Jakie są przeciwwskazania do podania wszywki?

Wszywki alkoholowej nie może mieć każdy. Esperalu nie można podać osobie, która jest pod wpływem alkoholu lub spożywała alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Do zabiegu nie kwalifikuje się również osoba, która jest uczulona na disulfiram lub inny składnik leku. Z tej formy terapii nie skorzysta również osoba, która próbowała popełnić samobójstwo. Wszywki alkoholowej nie można również podać osobom, które mają myśli samobójcze, zmagają się z zaburzeniami psychicznymi lub psychozami. Wyjątek stanowi tutaj jedynie ostra psychoza alkoholowa. Zabieg nie może być wykonany również u osób, które cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe. Mowa tutaj o osobach, które mają  nadciśnienie tętnicze czy chorobę niedokrwienną serca.

Nie zaleca się wykonywania zabiegu u kobiet, które są w ciąży, karmią piersią lub planują ciążę w najbliższej przyszłości. Ostateczna decyzja jednak należy do specjalisty.

Co po spożyciu alkoholu?

Podczas terapii Esperalem, jednostka ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie wiąże się z odczuwaniem bolesnych konsekwencji. Już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu jednostka doświadcza silnego bólu głowy, zawrotów głowy, skoków ciśnienia, kołatania serca, przyspieszonej pracy serca, zaczerwienienia skóry twarzy, potliwości, duszności, drgawek, drżęnia mięśni, wymiotó, biegunki czy nudności. Objawy te nieprzerwanie towarzyszy jednostce do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu. Są niezwykle silne, nieprzyjemne i frustrujące. Im większa dawka alkoholu, tym silniejsze i dłużej trwające dolegliwości.

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka musi liczyć się z możliwością wystąpienia nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Mowa tutaj między innymi o możliwości wystąpienia marskości wątroby, zapaści czy śmierci pacjenta.

Jak wygląda zabieg i postępowanie po zabiegu?

Zabieg podskórnego  podania wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowanemu znieczuleniu, zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Cała procedura medyczna jest niezwykle prosta, bezpieczna i mało inwazyjna. Wykonywana jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki przez doświadczonego lekarza chirurga. Po podaniu znieczulenia, lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze umieszcza podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które wydzielają do organizmu substancję czynną. Po zakończonych czynnościach specjalista zakłada szwy. W zależności od pakietu zabiegu szwy mogą być rozpuszczalne lub nie. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się na ich ściągnięcie po upływie od dziesięciu do czternastu dni.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zebranie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Po zabiegu pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Osoba ta może podejmować się codziennych aktywności oraz obowiązków zawodowych. Nie wymaga rekonwalescencji ani hospitalizacji. Warto również dodać, że Esperal nie wpływa na postrzeganie, koncentrację ani uważność, dlatego osoba posiadająca wszywkę alkoholową możę prowadzić samochód czy wykonywać inne prace.

Należy ściśle przestrzegać zakazu spożywania alkoholu. Zaleca się wyeliminowanie alkoholu również z produktów spożywczych oraz kosmetyków.

Ile to kosztuje?

Koszt wszywki oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena zależna jest od lekarza, miasta, kliniki oraz pakietu zabiegu. Podskórne podanie Esperalu jak i sam Esperal nie są refundowane. Pacjent, który chce przyjąć wszywkę alkoholową musi zapłącić za lek oraz zabieg z prywatnych pieniędzy.

Warto tutaj przypomnieć, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy w leczeniu choroby alkoholowej. Skorzystać mogą z niej osoby ubezpieczone jak i osoby, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowaniem na leczenie do ośrodka leczenia uzależnień. Skierowanie to wystawić może lekarz pierwszego kontaktu, lekarz internista oraz lekarz psychiatra. Należy podkreślić, że warto równolegle podjąć terapię Esperalem oraz terapię leczenia uzależnień.

Dzięki leczeniu, osoba uzależniona może zmienić swoje życie. Pomoże to w utrzymaniu wieloletniej abstynencji. Terapia pomoże jednostce zmienić swoje życie oraz nauczy jak radzić sobie z trudnościami dnia codziennego w sposób społecznie akceptowalny. Działanie wszywki alkoholowej pomoże zachować trzeźwość.


Oceń: Wszywki alkoholowe Kraków – jak skutecznie zwalczyć alkoholizm?

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:19