Przeczytaj, jak działa i jak może Ci pomóc odzyskać kontrolę nad życiem
Leczenie choroby alkoholowej to długotrwały proces, który wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby uzależnionej. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Oznacza to, że jednostka już nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem jednak po odbyciu terapii leczenia uzależnień, jednostka może osiągnąć wieloletni okres trzeźwości.
Spis treści
Jaki jest czas działania wszywki alkoholowej?
Okres działania wszywki alkoholowej wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy. To czas, w którym Esperal Łódź działa z taką samą siłą i za każdym spożyciem etanolu hamuje jego rozkład. Rozbieżność w czasie spowodowana jest indywidualnymi cechami jednostki oraz jej metabolizmem. Należy pamiętać, że terapia Esperalem po upływie ośmiu miesięcy może zostać powtórzona. Oznacza to, że jeżeli po zaprzestaniu działania Esperalu nadal istnieje ryzyko powrotu do nałogu, to zabieg można wykonać ponownie. Warto również pamiętać, że Esperal w każdej chwili chirurgicznie można usunąć z organizmu.
Czy każdego stać na wszywkę alkoholową?
Wszywka alkoholowa to lek, który nie jest refundowany w naszym kraju. Oznacza to więc, że osoba, która decyduje się na terapię Esperalem musi zapłacić z prywatnych pieniędzy zarówno za lek jak i zabieg chirurgiczny. Koszt podania wszywki alkoholowej waha się w granicach kilkuset złotych. Ceny różnią się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który przeprowadza zabieg.
Cena zabiegu jako jednorazowy wydatek to spory koszt. Należy jednak pamiętać, że Esperal podaje się jednorazowo, a jego działanie wynosi od ośmiu do dwunastu miesięcy. Dzieląc koszt zabiegu przez ilość dni, cena jest bardzo przystępna. Długi okres działania oraz jednorazowe podanie to niewątpliwy plus tej metody, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Warto tutaj również wspomnieć, że w Polsce każdy obywatel ma prawo do skorzystania z bezpłatnych form leczenia choroby alkoholowej. Bezpłatna pomoc jest dostępna zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. Aby skorzystać z bezpłatnej pomocy leczenia choroby alkoholowej należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowaniem do ośrodka leczenia uzależnień. Skierowanie na leczenie może wystawić lekarz internista, lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny.
Kto może podjąć terapię Esperalem?
Terapia Esperalem przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby móc skorzystać z tej formy pomocy leczenia choroby alkoholowej, pacjent musi mieć skończone osiemnaście lat oraz musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg.
Stosowanie wszywki alkoholowej zaleca się osobom, które podjęły już decyzję o zmianie stylu życia i zaprzestaniu spożywania alkoholu. Osoby te bardzo często z różnych powodów chcą lub potrzebują dodatkowego zabezpieczenia lub motywacji, aby wygrać w swojej decyzji i zachować trzeźwość.
Czy każdy może rozpocząć terapię Esperalem?
Niestety wszywka alkoholowa nie jest przeznaczona dla każdego. Z tej formy leczenia choroby alkoholowej nie mogą skorzystać osoby pod wpływem alkoholu oraz osoby, które spożywamy alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Podanie im Esperalu byłoby bardzo niebezpieczne. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na disulfiram lub jakąkolwiek inną substancję tego leku. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu są schorzenia sercowo – krążeniowe. Mowa tutaj między innymi o chorobach takich jak choruje niefortunna serca czy nadciśnienie tętnicze. Z tej formy leczenia nie mogę dostać również osoby, które próbowały popełnić samobójstwo a także osoby, które mają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne oraz psychozy. Wyjątek stanowi tutaj ostra psychoza alkoholowa. Zabiegu tego nie zaleca się kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią oraz kobietom, które planują zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości. Jednak w tych trzech przypadkach ostateczną decyzję podejmuje lekarz.
Co się stanie po spożyciu alkoholu?
Dolegliwości pojawią się już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Są bardzo silne, nieprzyjemne i długotrwałe. Mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin. Im większa dawka spożytego alkoholu tym dłużej utrzymujące się i silniejsze objawy.
Charakterystyczne dolegliwości, które występują po spożyciu alkoholu w czasie terapii Esperalem to: silne nie głowy, zawroty głowy, skoki ciśnienia, przyśpieszona akcja serca, kolarskie serca, potliwość, męczliwość, uczucie lęku, uczucie niepokoju,. Wymioty, biegunką, nudności i inne.
W przypadku znacznej ilości spożytego alkoholu, jednostka doświadczyć może silnych i nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Mowa tutaj na przykład o marskości wątroby, zapaści czy nawet zgonie jednostki.
Osoby, które cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca, czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu podczas terapii Esperalem. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.
Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Aby móc przeprowadzić zabieg, pacjent musi się na niego zakwalifikować. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Celem wywiadu lekarskiego jest zdobycie podstawowych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń przyjmowanych leków oraz wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli pacjent kwalifikuje się na zabieg, lekarz wyznacza termin podskórnego podania wszywki alkoholowej.
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wykonywany jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Ta prosta i mało inwazyjna procedura medyczna przeprowadzana jest przez doświadczonego lekarze chirurga.
Specjalista po podaniu znieczulenia nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Cięcie zostaje wykonane w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza i mało widoczna. W powstałym otworze, lekarz umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek zawierających substancję czynną. Tabletki te stałe uwalniają substancję czynną do krwi pacjenta.
Po skończonej procedurze medycznej lekarz zakłada pacjentowi szwy. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się do lekarza na ich ściągnięcie.
Po zabiegu, pacjent może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków. Nie wymaga on okresu rekonwalescencji czy hospitalizacji.
Zaleca się jednak, aby na okres około dwóch tygodni zaprzestać wykonywania aktywności fizycznej oraz dźwigania. Należy dać ranie czas, aby ładnie się zagoiła.
Aby uniknąć zakażenia, należy stosować się do zaleceń lekarza i odpowiednio pielęgnować ranę.
Jakie są działania niepożądane po zabiegu podskórnego podania Esperalu?
Po zabiegu należy uważnie obserwować swój organizm oraz reagować najszybciej jak to możliwe na niepokojące objawy. Po zaobserwowaniu objawów takich jak senności, zmęczenia, rozdrażnienie, stany depresyjne, stany lękowe, schizofrenia, alergia skórna, zakażenie rany czy przemijająca impotencja, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.