Jak Esperal Gdańsk wpływa na leczenie choroby alkoholowej?


esperal gdańsk

Czy da się wyleczyć z choroby alkoholowej? Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki podjętej terapii i skoncentrowanym na celu działaniom można osiągnąć wieloletni okres trzeźwości. Terapia leczenia uzależnień wspiera osobę uzależnioną, wyposaża ją w narzędzia do wyjścia z nałogu oraz zmiany myślenia. W przejściu ciężkich chwil, w chwilach zwątpienia lub w chwilach odczuwania silnego głodu alkoholowego, w chwilach, gdy osoba uzależniona jeszcze nie do końca sobie ufa bardzo chce pozostać w trzeźwości, zalecane jest zastosowanie wszywki alkoholowej.

Terapia awersyjna

Esperal Gdańsk cechuje się bardzo dużą skutecznością, jednak nie wpływa ona na postrzeganie jednostki oraz zmianę jej myślenia. Działa na emocjach osoby uzależnionej. Dzięki występującym silnym dolegliwościom po spożyciu nawet minimalnej dawki alkoholu, wzbudza w osobach uzależnionych strach. Nikt nie chce odczuwać silnych i wielogodzinnych bólów głowy, skoków ciśnienia czy wymiotów. Osoby, które złamały zakaz spożywania alkoholu i podczas terapii Esperalem spożyły alkohol, najczęściej mają wstręt i awersje do tej substancji. Dzieje się tak na skutek doświadczenia silnego zatrucia alkoholowego.

Osoba, która posiada wszywkę alkoholową nadal odczuwać będzie głód alkoholowy. Prawdopodobnie nie sięgnie po alkohol, jednak nie z powodu tego, że zrozumiała, iż alkohol negatywnie wpływa na jej organizm, a ze strachu przed doświadczeniem negatywnych dolegliwości.

W takim razie czy stosowanie wszywki alkoholowej ma sens?

Jak najbardziej tak. Wszywka alkoholowa jest bardzo skuteczna w zapobieganiu spożywaniu alkoholu. Jednak jeżeli chcemy, aby efekt był dłuższy niż czas działania Esperalu, warto jest równolegle podjąć terapię leczenia uzależnień.

Co o Esperalu mówią przeciwnicy tej metody leczenia choroby alkoholowej?

Przeciwnicy Esperalu obawiają się jednak, że zaraz po skończeniu działania wszywki alkoholowej, osoba uzależniona wróci do spożywania alkoholu.

Porównują oni Esperal do tak zwanego bata, który wisi nad głową i który uderza za każdym razem, gdy jednostka złamie zakaz spożywania alkoholu. Podczas trwania terapii Esperalem jest to bardzo skuteczna metoda. Jednak nie wpływa ona na postrzeganie, ani zmianę myślenia – to może jedynie terapia leczenia uzależnień. 

Jak długo działa Esperal?

Esperal działa od ośmiu do dwunastu miesięcy. Ważna jest tutaj informacja, że przez cały okres działa on z takim samym natężeniem. Oznacza to, że spożycie alkoholu na początku terapii, w środku czy na jej końcu spowoduje identyczne dolegliwości.

Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można można wykonać ponownie, jeżeli nadal jest taka potrzeba. Warto również zauważyć, że wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu. 

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Esperal przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby skorzystać z terapii Esperalem należy mieć ukończony osmienasty rok życia oraz wyrazić świadomą zgodę na zabieg.

Stosowanie wszywki alkoholowej zalecane jest osobom, które podjęły już decyzję o zmianie swojego stylu życia oraz zaprzestaniu spożywania alkoholu.

Czy każdy może przyjąć wszywkę alkoholową?

Niestety nie każdy może skorzystać z tej formy wspomagającej leczenie choroby alkoholowej. Wszywki alkoholowej nie można podać pacjentowi, który jest pod wpływem alkoholu lub spożywał alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku. Niestety Esperalu nie można podać również osobom, które posiadają schorzenia sercowo – krążeniowe. Mowa tutaj o chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Przeciwwskazaniem do podania Esperalu są również zaburzenia psychiczne i psychozy. Wyjątek stanowią tutaj ostre psychozy alkoholowe. Warto wspomnieć, że wszywki alkoholowej nie można podać również osobom, które próbowały popełnić samobójstwo.

W przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią czy planujących ciążę w niedalekiej przyszłości wszywka alkoholowa nie jest zalecana. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza.

Jakie są działania niepożądane po zabiegu?

Podskórne podanie wszywki alkoholowej to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny. Powikłania po zabiegu zdarzają się niezwykle rzadko. Warto jednak obserwować swój organizm oraz reagować, gdy zobaczy się niepokojące objawy. Do działań niepożądane zaliczyć można

  • Senność
  • Męczliwość
  • Zakażenie rany
  • Alergie skórne
  • Przemijająca impotencja
  • Stany depresyjne
  • Stany lękowe
  • Schizofrenia

Po zaobserwowaniu u siebie wyżej wymienionych objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Co się stanie po spożyciu alkoholu?

Stosowanie wszywki alkoholowej wiąże się z zakazem spożywania alkoholu. Złamanie tego zakazu skutkować będzie bardzo złym samopoczuciem.

Po spożyciu alkoholu już w ciągu kilku minut, a maksymalnie do dziesięciu minut, wystąpią u jednostki silne i nieprzyjemne dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego takie jak

  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Kołatanie serca
  • Skoki ciśnienia
  • Przyśpieszona akcja serca
  • Uczucie lęku
  • Uczucie niepokoju
  • Potliwość
  • Zaczerwienienie skóry twarzy
  • Zmiany temperatury ciała
  • Wymioty
  • Biegunką
  • Nudności
  • Drgawki
  • Drżenie mięśni
  • Duszności
  • I inne

Wypisane objawy utrzymywać mogą się nawet do kilkunastu godzin. Im większa spożyta dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. Należy pamiętać, że silne i wielogodzinne bóle głowy może wywołać nawet tak minimalną dawka alkoholu, jaka zawarta jest w cukierku.

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka naraża się na poważne i nieodwracalne uszkodzenia organizmu. Mowa tutaj między innymi o marskości wątroby, zapaści czy nawet zgonie.

Osoby, które pomimo cukrzycy, epilepsji, chorób serca czy chorób układu oddechowego zdecydowały się przyjęcie Esperalu mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować będzie pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.

Jaki jest koszt wszywki alkoholowej?

Esperal nie znajduje się na liście leków refundowanych. Pacjent, który decyduje się na terapię Esperalem musi zapłacić z prywatnych pieniędzy zarówno za lek jak i zabieg chirurgiczny. Koszt zabiegu wynosi około kilkuset złotych. Ceny te wahają się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza. 

Chociaż na pierwszy rzut oka cena może wydawać się wysoka, pamiętajmy jednak, że Esperal działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy.

W Polsce dostępna jest również darmową pomoc w leczeniu choroby alkoholowej. Dedykowana jest wszystkim osobom uzależnionym, zarówno tym, które mają ubezpieczenie zdrowotne jak i tym, które go nie posiadają. Aby z niej skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowaniem do ośrodka leczenia uzależnień. Skierowanie na leczenie wystawić może lekarz psychiatra, lekarz i termostat lub lekarz rodzinny.


Oceń: Jak Esperal Gdańsk wpływa na leczenie choroby alkoholowej?

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:12