Suplementy diety to temat rzeka, o którym coraz częściej możemy usłyszeć dyskusje. Są dostępne w każdym sklepie i każdej aptece, nie potrzeba do nich recepty od lekarza i praktycznie każdy może po nie sięgnąć, kiedy zechce. Jednak czym tak naprawdę są i kiedy warto je przyjmować? Zobaczmy!

Suplementy diety to temat rzeka, o którym coraz częściej możemy usłyszeć dyskusje. Są dostępne w każdym sklepie i każdej aptece, nie potrzeba do nich recepty od lekarza i praktycznie każdy może po nie sięgnąć, kiedy zechce. Jednak czym tak naprawdę są i kiedy warto je przyjmować? Zobaczmy!

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze, które mają na celu uzupełnienie normalnej diety w składniki aktywne i odżywcze. Nie są wyrobami medycznymi ani lekarstwami, dlatego nie mogą służyć do leczenia chorób – mogą być jedynie wykorzystywane wspomagająco w sytuacji, w której dana jednostka chorobowa występuje z powodu zbyt niskiego stężenia witamin lub minerałów.

Suplementy diety, choć dostarczają do organizmu ważnych składników, nie są substytutem zdrowej, zbilansowanej diety. Nie mogą stanowić podstawy diety ani działać jako środek prewencyjny czy dieta-cud. Choć mogą wspomagać zdrowy organizm albo przyspieszać powrót do zdrowia, nie będą alternatywą dla ruchu, sportu, przebywania na świeżym powietrzu ani wartościowych posiłków.

Suplementy diety – czy w ogóle warto je przyjmować?

Suplementy diety są dobrym rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu cierpią na niedobory substancji odżywczych pomimo zdrowej diety i zbilansowanego trybu życia lub też w chwili, w której zdrowy tryb życia zostanie na moment zaburzony. Mogą działać wspomagająco w podtrzymaniu dobrego stanu zdrowia w trudnych momentach albo jako środek dodatkowy, który pomaga w powrocie do zdrowia osoby chorej. Wówczas – najlepiej pod kontrolą lekarza i po wykonaniu odpowiednich badań krwi – rzeczywiście warto je przyjmować.

Ewentualnie powinny po nie sięgnąć osoby, które znajdują się w grupie ryzyka ze względu na prowadzony tryb życia. Mogą to być na przykład sportowcy, którzy ze względu na wysoką aktywność potrzebują wielu składników do regeneracji i po prostu nie są w stanie dostarczyć ich za pomocą samej diety. W takiej sytuacji faktycznie suplementy diety mogą u nich zadziałać pozytywnie i wspomagająco, gwarantują dobrą regenerację organizmu po wzmożonym wysiłku.

Forma suplementu diety

W przypadku suplementów diety bardzo ważna jest forma, w jakiej występują składniki aktywne w danej kapsułce. Nie wszystkie formy witamin i minerałów są bowiem biodostępne – to znaczy, że nie wszystkie dobrze wchłaniają się do organizmu z przewodu pokarmowego. Znanym przykładem są chelaty minerałów (np. magnezu), które są najlepiej przyswajalne. Właśnie po takie rodzaje suplementów powinniśmy zatem sięgać.

Naturalne i bezpieczne suplementy diety

Kolejna ważna kwestia w przypadku suplementów diety to baza, na której powstały. Istnieją zarówno suplementy diety o naturalnym składzie, jak te produkowane przez Vitama Nature, jak również te o składzie nienaturalnym. Pierwsze z nich powstają na bazie naturalnych wyciągów roślinnych, dzięki czemu mają wyższa przyswajalność i są bardzo bezpieczne dla człowieka. To właśnie one są rekomendowane, gdyż działają lepiej, skuteczniej i mogą być z powodzeniem stosowane nawet przez wegan.


Oceń: Co to są suplementy diety?

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20