Chociaż terapia Esperalem cechuje się znakomitą skutecznością, to nie każdy potrzebujący pomocy w leczeniu choroby alkoholowej, może z niej skorzystać. Każda osoba, która chce przyjąć wszywkę alkoholową przed zabiegiem musi odbyć wywiad lekarski. Po rozmowie z pacjentem lekarz kwalifikuje lub nie jednostkę na zabieg. Wszystko po to, aby zabieg był jak najbardziej bezpieczny dla pacjenta.
Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Osoba tak musi miec ukończony osiemnasty rok życia oraz wyrażać świadomą chęć podskórnego przyjęcia wszywki alkoholowej.
Wszywki alkoholowej nie można podać na życzenie osób trzecich lub osobie, która nie wyraża zgody na zabieg.
Spis treści
Jak długo działa wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Czas ten waha się w zależności od indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Warto tutaj dodać, że wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu. Należy pamiętać, że zabieg ten można wykonać ponownie po upływie ośmiu miesięcy.
Niewątpliwym plusem zastosowania wszywki alkoholowej jest fakt jednorazowego podania. Pacjent nie musi codziennie pamiętać o przyjmowaniu leków.
Ile kosztuje wszywka alkoholowa?
Wszywka alkoholowa w naszym kraju kosztuje kilkaset złotych. Ceny wahają się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz specjalisty, który wykonuje zabieg. Pacjent sam musi pokryć koszta zabiegu, gdyż wszywka alkoholowa nie jest refundowana w Polsce. Warto jednak pamiętać o możliwości podjęcia bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Możliwość tą mają zarówno osoby ubezpieczone, jak i te, które nie posiadają aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. W celu skorzystania z bezpłatnej terapii leczenia uzależnień należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki, niezbędne będzie skierowanie na leczenie. Skierowanie wystawić może lekarz pierwszego kontaktu, lekarz internista lub lekarz psychiatra. Należy pamiętać, że skierowanie na leczenie ważne jest przez czternaście dni, dlatego jak najszybciej trzeba skontaktować się z ośrodkiem i wpisać na listę oczekujących.
Czy każdy może skorzystać z terapii Esperalem?
Niestety wszywka alkoholowa nie jest przeznaczona dla wszystkich osób uzależnionych. Z jej pomocy nie mogą skorzystać osoby, które posiadają pewne przeciwwskazania do zabiegu. Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej nie może zostać wykonany u osoby, która jest w stanie upojenia alkoholowego lub spożywala alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Wszywka alkoholowej nie można podać również osobom, które są uczulone na disulfiram lub inny składnik leku. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również przebycie próby samobójczej. Z Esperalu nie może skorzystać również osoba, która ma myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne lub występują u niej psychozy. Wyjątek stanowi tutaj ostra psychoza alkoholowa. Do zabiegu nie zostaną zakwalifikowane osoby, które cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca.
Osoby cierpiące na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego po przyjęciu wszywki alkoholowej mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.
W przypadku kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią czy kobiet, które planują ciąże w najbliższym okresie, nie zaleca się stosowania Esperalu. Jednak ostateczna decyzja należy do lekarza.
Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu znieczulenia, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Jest to prosta i mało inwazyjna procedura medyczna, która trwa około 30 minut. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Aby zabieg był bezpieczny dla pacjenta, podskórnie podawać Esperal Szczecin może jedynie lekarz chirurg.
Specjalista nacina w okolicy łopatek lub pośladków skórę pacjenta, tak aby móc podpowięziowo podać od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Lekarz wykonuje nacięcie tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Następnie zakłada pacjentowi szwy.
Jak postępować po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych aktywności. Jednostka nie wymaga okresu rekonwalescencji, ani hospitalizacji. Esperal nie wpływa na postrzeganie jednostki, dlatego może ona prowadzić samochód oraz podejmować się wykonywania aktywności zawodowej. Warto również wspomnieć, że Esperal jest substancją bezpieczną dla organizmu. Nie wywołuje on dodatkowych objawów, ani reakcji. Negatywne dolegliwości pojawiają się w chwili spożycia alkoholu przez jednostkę.
Zaleca się, aby pacjent nie podejmował się aktywności fizycznej w ciągu czternastu dni od zabiegu. Wszystko po to, aby rana mogła się dobrze goić.
Pacjent po zabiegu podskórnego podania Esperalu ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Należy pamiętać, że alkohol znajduje się również w produktach spożywczych oraz kosmetykach. Zaleca się uważne i skrupulatne czytanie etykiet produktów. Należy wyeliminować ze swojej diety wszystkie produkty spożywcze, które zawierają etanol. Najczęściej są to cukierki z alkoholem, ciasta nasączona alkoholem lub sosy wykonane na bazie octu lub alkoholu. Spożycie tych produktów wywołać może silne i wielogodzinne bóle głowy. Należy wyeliminować również wszelkie kosmetyki, które zawierają alkohol. Najczęściej są to perfumy, kremy, balsamy czy płyny do płukania jamy ustnej. Ich stosowanie może wywołać silne skórne reakcje alergiczne.
Czy wszywka alkoholowa leczy chorobę alkoholową?
Należy pamiętać, że Esperal wspomaga leczenie choroby alkoholowej, aczkolwiek nie jest to samodzielna metoda leczenia alkoholizmu. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na emocjach. Preparat ten wywołuje strach przed spożywaniem alkoholu – osoby uzależnione, które podjęły terapię Esperalem nie chcą odczuwać przykrych i długotrwałych dolegliwości zatrucia alkoholowego. Natomiast osoby, które mimo wszystko spożyły alkohol, najczęściej odczuwają wstręt i awersję do tej substancji. Jednostka, która posiada wszywkę alkoholową nadal odczuwać będzie silny głód alkoholowy. Prawdopodobnie, z obawy, nie sięgnie po alkohol. Wszywka alkoholowa nie wyposaży jednak tej osoby w żadne narzędzia do walki z chorobą. Nie zmieni jej postrzegania, schematów działań, spojrzenia na świat czy myślenia określonymi kategoriami. To wszystko jest w stanie zmienić jedynie terapia leczenia uzależnień. Warto więc równolegle podjąć leczenie Esperalem oraz terapię leczenia uzależnień.
Przeciwnicy wszywki alkoholowej podkreślają fakt, że po zakończonym działaniu wszywki alkoholowej istnieje duże ryzyko powrotu do nałogu.