Choroba alkoholowa wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Jest to choroba nieuleczalna oraz potencjalnie śmiertelna. Wywołuje ona szereg dolegliwości fizycznych oraz psychicznych. Rozwija się stopniowo, z każdym dniem zabierając jednostce siłę, sprawczość, kontrolę i poczucie własnej wartości. Jedną z metod, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej jest zastosowanie wszywki alkoholowej.
Spis treści
Historia wszywki alkoholowej
Znane dziś wszystkim działanie wszywki alkoholowej odkryto całkiem przypadkiem w XX wieku. To właśnie wtedy dwóch duńskich naukowców zajmujących się Esperalem odkryło, że u osób, które przyjmują Esperal po spożyciu alkoholu występują nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Zaintrygowani swoją obserwacją postanowili przeprowadzić badania. Wyniki badań wykazały, że Esperal hamuje rozkład etanolu w organizmie. Odkrycie to pozwoliło rozwinąć leczenie choroby alkoholowej.
Wszywka alkoholowa znana jest na całym świecie. W krajach wschodnich nadal stosowana jest bardzo często. Natomiast zakazano jej stosowania w niektórych krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych. W Polsce wszywka alkoholowa stosowana jest do dziś. Choć znacznie rzadziej niż w latach ubiegłych. Jej stosowanie jest niezwykle skuteczne. Esperal posiada zarówno zwolenników jak i przeciwników.
Wskazania do stosowania wszywki alkoholowej
Esperal, czyli wszywka alkoholowa Poznań przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby skorzystać z tej formy terapii należy mieć ukończone osiemnaście lat oraz wyrazić świadomą zgodę na przeprowadzenie zabiegu.
Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom, które podjęły świadomą i samodzielną decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Osoby te chcą lub potrzebują dodatkowego zabezpieczenia lub motywacji, aby wytrwać w swojej decyzji.
Długość działania wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa jest skuteczna przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Należy tutaj podkreślić, że jest tak samo skuteczna przez cały okres działania, czyli wywołuje identyczne objawy zatrucia alkoholowego zarówno po miesiącu jak i po ośmiu miesiącach.
Różnice w długości jej działania wynikają z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć o ile istnieje taka konieczność.
Objawy po spożyciu alkoholu
Podczas terapii Esperalem, pacjent ma zakaz spożywania alkoholu. W chwili jego złamania jednostka odczuwa silne i nieprzyjemne, charakterystyczne objawy silnego zatrucia alkoholowego. Objawy te występują już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu. Ich wystąpienie maksymalnie może trwać do dziesięciu minut. Objawy te utrzymują się zaś nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Są niezwykle przykre, nieprzyjemne i frustrujące. Mowa tutaj o dolegliwościach takich jak:
- Ból głowy
- Zawroty głowy
- Wymioty
- Biegunką
- Nudności
- Kołatanie serca
- Skoki ciśnienia
- Przyśpieszona akcja serca
- Potliwość
- Zaczerwieniona skóra twarzy
- Podwyższona temperatura ciała
- Duszności
- Dreszcze
- Drgawki
- Drżenie mięśni
- Niepokój
- Uczucie lęku
- I inne
W przypadku spożycia znacznej ilości alkoholu jednostka naraża się na wystąpienie silnych i nieodwracalnych zmian, które mogą zajść w jej organizmie. Mowa tutaj o zapaści, marskości wątroby a nawet zgodnie jednostki. Aby nastąpił zgon z powodu połączenia Esperalu z alkoholem, jednostka musi złożyć bardzo duże ilości alkoholu. Zgon zdarza się relatywnie rzadko.
Należy pamiętać, że osoby cierpiące na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.
Działanie wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że skupia się na emocjach jednostki. Wzbudza w niej strach przed alkoholem oraz wstręt do tej substancji. Dzieje się tak za sprawą jej działania, które w połączeniu z alkoholem wywołuje silne dolegliwości. Osoby uzależnione boją się ich doświadczać, stąd bierze się strach i lęk. Osoby, które złamały zakaz i spożywały alkohol najczęściej odczuwają wstręt i awersje do tej substancji.
Zaszyty w organizmie Esperal w połączeniu z alkoholem wywołuje silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Dzieje się tak dlatego, że Esperal hamuje rozkład alkoholu w organizmie. Wydzielana z tabletek substancja czynna odpowiada za hamowanie enzymu, który odpowiedzialny jest za aktywację procesu, który dokonuje rozkładu szkodliwego aldehydu octowego do bezpiecznego kwasu octowego.
Dostarczony do organizmu etanol zostaje rozłożony do prostszej postaci w procesie dehydrogenazy alkoholowej. W jej wyniku powstaje szkodliwy dla organizmu aldehydu octowy. W prawidłowych warunkach następnym etapem powinien być proces dehydrogenazy aldehydowej. Odpowiada on za rozkład szkodliwego aldehydu octowego do kwasu octowego. Uruchamiany jest on (proces) dzięki działaniu enzymu. Jednak w momencie, gdy w organizmie znajduje się Esperal, substancja czynna o nazwie disulfiram uniemożliwia zajście tego procesu. Substancja czynna odpowiada za blokowanie enzymy, którego zadaniem jest aktywacja dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku działania wszywki alkoholowej, w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Powoduje to wystąpienie silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego.
Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej
Wszywkę alkoholową umieszcza się pod skórą pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30 minut i za jego przeprowadzenie odpowiada doświadczony lekarz chirurg. Zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Przeprowadzany jest zawsze w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki.
Lekarz przed rozpoczęciem zabiegi przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zebranie niezbędnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego ewentualnych schorzeniach, przyjmowanych lekach. Celem wywiadu jest również eliminacja potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.
Chirurg po podaniu znieczulenia nacina skórę pacjenta. Nacięcie wykonane jest w okolicy łopatki lub pośladka. Chirurg operuje skalpelem tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze lekarz umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek zawierających substancję czynną. Przez cały okres przebywania tabletek w organizmie wydzielają one do krwiobiegu substancję czynną o nazwie disulfiram. Odpowiada ona za hamowanie rozkładu alkoholu w organizmie.
Następnie lekarz zakłada pacjentowi szwy. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się po upływie od dziesięciu do czternastu dni na ich ściągnięcie.
Należy pamiętać, że po wykonanym zabiegu, jednostka ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Jego każdorazowe spożycie wywoływać będzie silne i nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Warto tutaj podkreślić, że nawet minimalna ilość alkoholu zawarta na przykład w cukierku może wywołać silne i wielogodzinne bóle głowy. Należy unikać produktów spożywczych oraz kosmetyków, które w swoim składzie mają alkohol.