Cellulit – skąd się bierze i jak z nim walczyć?


Cellulit - skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Zjawisko skórki pomarańczowej towarzyszy w życiu większości kobiet, a także niektórych mężczyzn. O problemie estetycznym usłyszeć można bardzo często. Nic w tym dziwnego, że temat otacza nas z każdej strony, skoro cellulit łączy ponad 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Rzadko mówi się jednak o tym, jak powstaje cellulit, a co więcej – jak poradzić sobie z tego typu zmianami skórnymi. Jakie znamy sposoby na usuwanie cellulitu? Czy leczenie cellulitu jest możliwe?

Co to jest i jak powstaje cellulit?

Cellulit należy do zmian zwyrodnieniowych tkanki podskórnej. Mechanizmy jego powstawania nadal pozostają obiektem badań naukowców. Zgodnie z aktualną wiedzą przyjmuje się, że charakterystyczna tekstura skóry dotkniętej cellulitem jest efektem niewłaściwego umiejscowienia się tkanki tłuszczowej oraz zmian w krążeniu limfy i krwi.

Nierównomierne rozłożenie komórek tłuszczowych może być efektem wielu czynników takich jak predyspozycje genetyczne, nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, stan zapalny, używki, czy mała ilość aktywności fizycznej. Warto podkreślić, że choć cellulit może być związany z otyłością, występuje on także często u osób z prawidłową masą ciała. Więcej informacji o cellulicie bez problemu znaleźć można w Internecie, przykładowo tu: https://leaclinic.pl/leczenie-cellulitu-krakow/

Czy cellulit można leczyć?

Dla osób, które chciałyby pozbyć się „pomarańczowej skórki” istnieje wiele rozwiązań. W zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych, ich rodzaju, a także preferencji pacjenta rynek ma do zaoferowania wiele metod usuwania cellulitu.

Oprócz zabiegów można również sięgnąć po samodzielne metody walki z cellulitem. Należą do nich masaże, regularna aktywność fizyczna, peelingi oraz inne drogeryjne preparaty, a także zmiana diety na bardziej zbilansowaną. Drobne zmiany w stylu życia mogą przyczynić się do poprawienia stanu skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. I zawsze warto od tego właśnie zacząć leczenie cellulitu.

Usuwanie cellulitu – jakie metody stosuje się w gabinetach medycyny estetycznej?

Do gabinetu specjalisty trafiają pacjentki oraz pacjenci z różnym stopniem zaawansowania cellulitu. Najlepsze i najszybsze efekty osiągane są zwykle u osób, które trafiają do placówki w początkowych stadiach rozwoju tego problemu. W wielu bardziej zaawansowanych przypadkach wymagane jest jednak kilkuetapowe leczenie cellulitu z wykorzystaniem kombinacji metod. Decyzję odnośnie najlepszego i najbardziej dopasowanego do potrzeb skóry pacjenta programu terapii cellulitu podejmuje się w trakcie konsultacji.

Leczenie cellulitu – przykładowe metody

Formy leczenia, spośród których wybiera specjalista, skupiają się głównie na stymulacji krążenia w częściach układu krwionośnego i limfatycznego zlokalizowanych w skórze, a także na rozbiciu zalegających zgrupowań adipocytów. Efektem profesjonalnych działań jest lepsze ukrwienie tkanek umożliwiające regenerację, poprawę metabolizmu komórek oraz ujędrnienie ciała i polepszenie wyglądu sylwetki. Do zabiegów najczęściej stosowanych w celu usunięcia cellulitu w gabinetach medycyny estetycznej należy:

  • Terapia ultradźwiękowa– terapia falami ultradźwiękowymi wprawia w delikatne drganie zarówno powierzchowne, jak i głębsze warstwy skóry rozbijając tym samym nadmiar tkanki tłuszczowej oraz poprawiając krążenie.
  • Mezoterapia igłowa na cellulit– terapia polega na podskórnym ostrzykiwaniu substancjami leczniczymi, które mają za zadanie wniknąć poprzez barierę naskórka w celu stymulacji komórek oraz pobudzenia mikrokrążenia. W terapii najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, kofeinę, wyciągi roślinne, a także witaminy.
  • Masaż z podciśnieniem– powszechnie nazywany również jako endermologia. To specjalistyczny proces oddziaływający na tkanki skóry, a także tkankę podskórną. Ten bezinwazyjny zabieg wykonuje się z wykorzystaniem specjalnej głowicy, która przesuwana po ciele pobudza wytwarzanie kolagenu, elastyny oraz zwiększa funkcjonalność innych elementów tkanki łącznej. Oprócz zastosowania w leczeniu cellulitu endermologia często wykorzystywana jest również do pobudzania odbudowy tkanek twarzy.
  • Karboksyterapia– to metoda zwalczania cellulitu z wykorzystaniem dwutlenku węgla wprowadzanego do tkanki podskórnej poprzez wstrzykiwanie. Ten innowacyjny zabieg cieszy się dużą popularnością oraz szybko zauważalnymi efektami.

Artykuł Partnera


Oceń: Cellulit – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:5