Szczecin to bez wątpienia jedno z najbardziej niedocenianych miast w całej Polsce. Położony w odległości zaledwie 65 km od Morza Bałtyckiego, przyciąga nie tylko studentów, ale i wiele osób poszukujących pracy. I nic dziwnego – praca w Szczecinie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Podpowiadamy poniżej! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto pracować w Szczecinie!
Duży potencjał rynku pracy
Stolica województwa zachodniopomorskiego to z pewnością jeden z największych ośrodków gospodarczych w tej części Polski. Zamieszkane przez niespełna 400 tys. mieszkańców miasto może pochwalić się niską stopą bezrobocia. Co więcej, z danych GUS wynika, że nawet co trzecia firma zarejestrowana w zachodniopomorskim ma swoją siedzibę właśnie tutaj. Dlatego też Szczecin uchodzi za miasto, w którym najłatwiej znaleźć pracę w całym województwie, o czym zresztą można przeczytać w artykule „Praca w Szczecinie – na co trzeba być przygotowanym?„. To jednak dopiero początek plusów mieszkania w tym mieście.
Znakomita lokalizacja
Tak jak wspominaliśmy na początku – Szczecin znajduje się w odległości zaledwie 65 km od Morza Bałtyckiego! Tym samym w ciągu 1-1,5 godziny można dostać się na jedne z najbardziej piaszczystych plaż w całej Polsce. W dodatku miasto jest ulokowane ok. 30 km od przejścia granicznego w Kołbaskowie i niespełna 150 km od Berlina. Tym samym dla wielu zagranicznych inwestorów miasto stanowi interesujący obszar inwestycyjny. Znakomita koniunktura tego miasta jest związana także z portem, jaki znajduje się w Szczecinie. Ten trzeci co do wielkości port w Polsce nie tylko zapewnia pracę tysiącom mieszkańców Szczecina, ale i sprowadza do miasta wielu turystów. Port odwiedzają bowiem również i wielkie statki pasażerskie.
Dobre zarobki
Dobra koniunktura przekłada się oczywiście na warunki zatrudnienia. Według danych udostępnionych przez GUS wynika. że w 2022 r. zarobki w tym mieście wyniosły 6100 zł brutto. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby pracujące w sektorze informacji, komunikacji, transportu oraz gospodarki magazynowej. Na kolejnych miejscach plasuje się branża nieruchomości, a także praca w przemyśle. Jak widać, praca w Szczecinie istnieje, a nawet jest dobrze płatna. Mieszkańcy Szczecina nie muszą się również obawiać braku pracy. Mimo niskiej stopy bezrobocia w mieście można łatwo znaleźć zatrudnienie, a oferty pracy skierowane są nie tylko do studentów.
Miasto przyjazne każdemu
Na końcu warto również wspomnieć o tym, że w Szczecinie każdy znajdzie coś dla siebie. W mieście nie brak zabytków, wybornych restauracji, szkół, uniwersytetów, szpitali itd. W dodatku miasto jest bardzo dobrze skomunikowane – również z podmiejskimi aglomeracjami. Szybka Kolej Miejska (SKM) łączy część miasta położoną na prawym brzegu rzeki z centrum i obrzeżami miasta, a linie tramwajowe i autobusowe pozwalają dostać się praktycznie wszędzie. Nie wspominając o tym, że można się stąd szybko dostać także nad polskie morze, czy do Niemiec.
Za przeprowadzką do Szczecina przemawiają także ceny najmu, które są zdecydowanie niższe niż w innych miastach w Polsce. Za wynajem mieszkania o powierzchni 70 m2 bez opłat licznikowych i administracyjnych zapłaci się ok. 3 000 zł. Dla porównania warto powiedzieć, że w Warszawie za te same pieniądze nie znajdzie się nawet małej kawalerki. Ponadto dużym plusem życia w Szczecinie jest świeże powietrze, które nadciąga do miasta od strony Bałtyku, co wpływa korzystnie na zdrowie mieszkańców Szczecina.