Dzień Agnieszki obchodzony jest 17 października. Jest ona również patronką ogrodników i dziewic. Ponadto dzień ten jest uważany za pamiątkę męczeństwa świętej Agnieszki. Jest to ważna data zarówno dla katolików, jak i protestantów.
Spis treści
Życie i męczeństwo świętej Agnieszki
Święta Agnieszka jest jedną z siedmiu dziewic-męczennic wymienionych w I Modlitwie Eucharystycznej. Jej życie jest słabo udokumentowane.
Święty Ambroży z Mediolanu opowiada historię Agnieszki pod koniec IV wieku. Pisze, że Agnieszka była młodą dziewczyną w wieku dwunastu lub trzynastu lat. Została zamęczona podczas prześladowań Dioklecjana pod koniec III wieku.
Święty Ambroży twierdzi, że była ona podwójną męczennicą. Gdy pewien młodzieniec patrzył na nią z pożądaniem, stracił wzrok. Agnieszka przywróciła mu wzrok modlitwą.
Według starożytnego kalendarza rzymskiego dzień święta Agnieszki przypada na 21 stycznia. Została pochowana w katakumbach w pobliżu Rzymu. Nazwę drogi w pobliżu jej grobu wymienia się jako Via Nomentana.
Na jej cześć zbudowano bazylikę. Niektórzy uczeni uważają, że kościół ten został zbudowany przez Konstantyna Wielkiego.
Święta Agnieszka jest patronką ogrodników i dziewic. Jest także patronką zaręczonych par.
Patronka czystości
Patronka czystości, Agnieszka Rzymska, była młodą męczennicą w IV wieku. W swoim życiu była oddaną wyznawczynią Jezusa Chrystusa.
Agnes była piękną i bogatą dziewczyną, która była głęboko oddana Bogu. Bardziej brzydziła się grzechem i śmiercią niż była skłonna zaprzeć się swojej wiary.
Jedna z najwcześniejszych relacji o jej historii pochodzi od świętego Ambrożego z Mediolanu z IV wieku. Ambroży wspomina ją jako dwunasto- lub trzynastoletnią dziewczynkę.
Kiedy była już na tyle dorosła, by złożyć swój własny ślub dziewictwa, została zaatakowana przez kilku mężczyzn. Niektórzy próbowali ją zgwałcić. Inni oślepili ją. Inna historia opisuje ją jako kobietę, która przed męczeństwem została zmuszona do prostytucji. Kiedy miała zostać ścięta, anioł zatrzymał ją i poprosił o modlitwę. Oficer wyciągnął miecz i ściął ją.
Święta patronka dziewic
Agnes to wczesnochrześcijańska dziewica-męczennica, która urodziła się w bogatej rzymskiej rodzinie. Przez całe swoje życie Agnieszka była głęboko religijna i oddana swojej wierze. Była znana ze swojego oddania Chrystusowi i męstwa.
Historia świętej Agnieszki była opowiadana przez różnych autorów. Jednak najwcześniejsze zapiski zawierają niewiele szczegółów dotyczących jej życia. W rzeczywistości wspominają jedynie, że została chrześcijanką w wieku około 12 lat.
Rodzina Agnieszki mogła ją chronić przed prześladowaniami, które miały miejsce w Rzymie w tym czasie. Według legendy, gubernator Rzymu próbował przekonać Agnieszkę do porzucenia wiary. Próba ta została udaremniona, kiedy syn gubernatora doniósł, że św. Agnieszka publicznie zadeklarowała swoją wiarę chrześcijańską.
Podczas rzymskich prześladowań Agnieszka została skazana na śmierć. Być może jej rodzinie udało się zapobiec pochówkowi w Tybrze, ale nie jest to jasne. Kilku mężczyzn próbowało ją zgwałcić.
Patronka ogrodników
Święta Agnieszka jest znaną wczesnochrześcijańską dziewicą-męczennicą. W kalendarzu rzymskokatolickim jej święto obchodzone jest 21 stycznia.
Jest patronką ogrodników, ofiar gwałtu i zaręczonych małżeństw. Jest również czczona w Kościele anglikańskim i prawosławnym.
Łacińskie znaczenie jej imienia to „jagnię”. Zazwyczaj przedstawiana jest z jagnięciem w ręku. Uważa się, że jej imię odzwierciedla jej czystość.
Była jedną z siedmiu kobiet wymienionych w „Kanonie Mszy” i jest jedną z kilku świętych, którzy są znani jako dziewicze męczennice.
Myśli się, że Agnieszka zmarła w wieku 12 lub 13 lat. Została skazana na śmierć za odmowę poślubienia syna rzymskiego namiestnika. Mężczyzna o imieniu Phocus zadenuncjował ją przed jej ojcem, ale Agnieszka dobrowolnie wyznała wiarę w Chrystusa.
Agnes była jedną z pierwszych wierzących w Rzymie. Kiedy Dioklecjan obalił tolerancję, Agnieszka znalazła się wśród wielu zabitych chrześcijan.