Jak trzymać kij do bilarda?

Utrzymywanie kija bilardowego to umiejętność, której można się nauczyć. Jest wiele różnych sposobów, by nauczyć się trzymać kij bilardowy. Najważniejsze, co musisz zrobić, to nauczyć się prawidłowo trzymać kij bilardowy.

Specjalności kijów bilardowych

Jeśli masz dużo czasu, który możesz poświęcić swojej grze, możesz pokusić się o zainwestowanie w kij wykonany na zamówienie. Dobrze wykonana kula jest ważna, by zmaksymalizować twoje możliwości gry. Nie musisz jednak wydawać setek dolarów, żeby mieć świetny kij.

Szczyt i tył kija wpływają na sposób gry. Sprawdź, czy końcówka kija nie jest stwardniała i czy jest prosta. Przed użyciem powinieneś także przetoczyć kij na poduszce lub na stole, żeby upewnić się, że nie jest złamany lub wygięty.

Większość kijów bilardowych jest wykonana z drewna ramin. Jest to drewno, które ma strukturę podobną do bambusa. Drewno ramin nie jest impregnowane, więc ma tendencję do wypaczania się.

Jeśli twój budżet nie pozwala na kije łączone, możesz wybrać tradycyjną konstrukcję z całkowicie gwintowanym połączeniem. W tradycyjnych konstrukcjach stosuje się mosiężne lub stalowe wewnętrzne połączenia męskie i żeńskie. Będą one gorzej reagować na zmiany temperatury niż inne materiały, ale nadal będą mocne i elastyczne.

Mocowanie kijów bilardowych

Mocowanie kija bilardowego to duża, grubsza część kija, na której umieszcza się rękę gracza podczas chwytania kija. Zazwyczaj jest inkrustowana egzotycznym drewnem. W snookerze jest olejowana lub woskowana.

Kije są również wykonane z takich materiałów jak skóra, drewno, korek i len irlandzki. Używa się ich do wchłaniania wilgoci ze spoconych dłoni i do zapewnienia lepszego chwytu. Kolba może być jedno- lub dwuczęściowa.

Złącza kija to punkty łączące trzon kija z kolbą. Najpopularniejsze rodzaje złączy to metalowe, żywiczne i plastikowe. Stal i mosiądz są mniej wrażliwe na zmiany temperatury i mają tendencję do rozszerzania się w mniejszym stopniu niż inne materiały.

Ciory są zwykle wykonane z litego drewna, ale są też dostępne w wielu innych materiałach. Wiele droższych kijów ma wyszukane inkrustacje.

Większość kijów bilardowych ma około 57-59 cali długości. Ważą od 18 do 21 uncji. Można też znaleźć kije skokowe, które są krótsze i lżejsze. Mają one twardą końcówkę, która łatwiej nadaje im rotację.

Waga kijów bilardowych

Waga kija bilardowego ma duży wpływ na osiągi. Może wpływać na wszystko – od tego, jak szybko kula obiektowa ląduje, po to, jak dobrze ją wyciągasz. Musisz wybrać odpowiedni dla siebie.

Inteligentna waga zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Niektórzy gracze chcą lekkich, czułych kijów do szybkiej gry. Inni wolą cięższy, mocniejszy kij do dokładnej gry.

Wybierać można spośród wielu rodzajów kijów bilardowych. Krótsze są idealne dla dzieci lub do gry w ciasnych pomieszczeniach. Dłuższe są świetne dla starszych graczy. Większość z nich jest jedno- lub dwuczęściowa. Zazwyczaj tył jest wykonany z klonu lub klonu, a trzon z jesionu lub łupanego twardego drewna.

Niektóre kije mają zamontowane obciążniki, dzięki którym możesz zmieniać całkowitą wagę. Mogą one wynosić od jednej do dwóch uncji. Zazwyczaj są one umieszczane w dolnej części, która jest największą częścią kija.

Dodanie ciężaru może również zwiększyć prędkość łamania kija. Dzieje się tak dlatego, że siła strzału musi być większa, żeby złamać cięższy kij.

Opieka nad kijem bilardowym

Jedną z najważniejszych części kija bilardowego jest końcówka. Końcówki są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kształtach i twardościach. Aby utrzymać końcówkę w jak najlepszej formie, musisz dbać o jej czystość i szlifowanie.

Szlifowanie końcówki można wykonać za pomocą specjalnego zestawu do szlifowania. Możesz też szlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Pomoże to wygładzić końcówkę.

Po oszlifowaniu końcówki możesz użyć stukacza do końcówek, aby usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza. Jeśli nie masz gilzy, możesz użyć kawałka grubego papieru ściernego, który jest przyklejony do drewnianej podstawy. Potrzyj nim końcówkę.

Następnie możesz ją jeszcze trochę zeszlifować. Uważaj, żeby zeszlifować tylko niewielką część końcówki, ponieważ zbyt mocne szlifowanie może spowodować jej spłaszczenie.

Kiedy skończysz szlifowanie, możesz nałożyć odrobinę cementu do końcówki kija. Nałóż go na okucie i pozostaw na 15 minut do zastygnięcia.


Oceń: Jak trzymać kij do bilarda?

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:18