Strona głównaLifeStyleJak szybko przesuwa się kolejka do sanatorium?

Jak szybko przesuwa się kolejka do sanatorium?

Przez Redakcja

-

Czy zastanawiasz się, jak szybko przesuwa się kolejka do sanatorium? Jeśli jesteś taki jak ja, to być może masz o tym jakieś pojęcie. Byłem dzieckiem, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o sanatoriach, a moi rodzice zabierali mnie tam, kiedy byłem chory. Nie miałem jednak pojęcia, jak bardzo są one straszne. Było to miejsce, w którym można było wyleczyć się z konsumpcji, gruźlicy i innych chorób, a pacjenci byli odsunięci od życia.

„Sanatorium” to thriller

Kolejka do Sanatorium to thriller ze świetnym założeniem i kilkoma miłymi akcentami. Akcja powieści rozgrywa się w zacisznym, górskim regionie Szwajcarii. Została wydana w lutym 2021 roku.

To opowieść o młodej detektyw Elin Warner, która przyjeżdża do hotelu Le Sommet na przyjęcie zaręczynowe swojego brata. Znajduje się w samym środku dziwacznego śledztwa w sprawie morderstwa.

W fabule pojawia się zamaskowany morderca, który grasuje po terenie hotelu. Tak się składa, że ma on na sobie maskę gazową z dawnego sanatorium.

Pomimo wstrząsających przesłanek, powieść toczy się powoli. Nie ma tu ekscytujących postaci, którym można by kibicować, a fabuła momentami się przeciąga.

Chłopak w marynarce był podporucznikiem w łodzi podwodnej

Chłopak w marynarce był podporucznikiem w łodzi podwodnej. Jego zadaniem było wprowadzenie do służby nowej klasy brytyjskich średnich okrętów podwodnych znanych jako X-Craft. Podczas swojej służby Hudspeth opanował sztukę walki z okrętami podwodnymi i dowodził okrętem podwodnym HM X10 podczas operacji Source we wrześniu 1943 roku. Po krótkim pobycie na HMS Orwell powrócił na HM Varbel, ten sam okręt podwodny, na którym otrzymał chorągiewkę.

Miał za zadanie uaktualnić podręczniki szkoleniowe dla wspomnianych wcześniej X-Craftów. Te maleńkie, seksowne X-Crafts nie odbiegały zbytnio od prototypów. Z drugiej strony, udało mu się wraz z załogą dokonać podwójnego przejścia przez Alten Fjord.

Leczenie gruźlicy

Leczenie sanatoryjne gruźlicy na początku XX wieku było jednym z najważniejszych sposobów leczenia tej choroby. Leczenie obejmowało odpoczynek, ćwiczenia, zdrową żywność i dobre powietrze. Pierwsze sanatorium zostało otwarte w Milwaukie Heights w Oregonie w 1905 roku. Od tego czasu Zachodnie Wybrzeże stało się popularnym miejscem dla sanatoriów. Pod koniec lat 60. wiele z nich zostało zamkniętych. Jednak kilka z nich pozostało otwartych dla pacjentów z gruźlicą lekooporną.

Wczesne metody leczenia gruźlicy obejmowały siarczan miedzi, pijawki, olej z wątroby dorsza i oczyszczanie. Zabiegi te były skuteczne w zwalczaniu choroby, ale miały poważne skutki uboczne.

Sanatorium było więzieniem i sierocińcem

Sanatorium było miejscem, gdzie pacjenci z gruźlicą i innymi chorobami zakaźnymi byli trzymani pod obserwacją. Mieszkali oni w spokojnym otoczeniu, nie mogli kontaktować się z ogółem społeczeństwa i byli wystawieni na działanie leczniczej mocy świeżego powietrza.

Na początku XX wieku w całym kraju istniało wiele sanatoriów przeciwgruźliczych. Wiele z tych instytucji zostało zbudowanych w miejscach oddalonych od najbliższego miasta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Szpitale te często były też nieoficjalnymi więzieniami.

Szpitale dla obłąkanych w hrabstwie Essex, znane w momencie otwarcia jako Overbrook, były położone na 325 akrach ziemi uprawnej w Veronie, w stanie New Jersey. Później zmieniono jego nazwę na Essex Mountain Sanatorium.

Sanatorium było miejscem rekonwalescencji dla chorych na gruźlicę

Sanatoria były instytucjami medycznymi, w których izolowano i rekonwalescowano chorych na gruźlicę. Zapewniały również dobre odżywianie i umiarkowane ćwiczenia fizyczne.

Sanatoria zostały po raz pierwszy założone w XIX wieku. W XIX wieku lekarze i inne osoby, które były leczone na gruźlicę, zaczęły zakładać i utrzymywać sanatoria. Instytucje te były prowadzone przez stowarzyszenia charytatywne i społeczne.

Pod koniec XIX wieku ruch na rzecz sanatoriów rozprzestrzenił się w całej Europie i innych częściach świata. Do końca XX wieku sanatoria stały się akceptowaną częścią leczenia gruźlicy.

Pojęcie sanatorium pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego dawanie zdrowia. Sanatoria były zakładane przez lekarzy, z których wielu było pacjentami, a ich celem było stworzenie klimatu, który pomógłby wyleczyć ich pacjentów.

Sanatorium było szpitalem wojskowym podczas obu wojen światowych

Sanatorium to miejsce, do którego ludzie udają się na leczenie. Może być wykorzystywane do różnych celów, w tym do leczenia gruźlicy. Sanatoria zostały założone w Niemczech w latach 50. XIX wieku przez Hermanna Brehmera. Uważał on, że klimat i złe warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się gruźlicy.

Na początku lat 1900 wiele szpitali wojskowych zostało przekształconych w obiekty cywilne. Te nowe sanatoria miały przestronne łąki i były otoczone ogrodami z drzewami. Były też zbudowane z pojedynczych pokoi. Zazwyczaj pacjenci przebywali w tych sanatoriach przez kilka miesięcy.

Wiele z tych sanatoriów było zarządzanych przez rząd i znajdowało się na Ziemi Korony. Kilka z nich było prowadzonych prywatnie.

Oceń artykuł: Jak szybko przesuwa się kolejka do sanatorium?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy