Betaserc, antybiotyk stosowany w leczeniu infekcji nerek i wątroby, ma wiele efektów ubocznych, w tym biegunkę, zaparcia i zawroty głowy. Jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wystąpi któryś z tych objawów, nie powinieneś przyjmować leku. W rzeczywistości lekarz prawdopodobnie zaleci Ci, abyś całkowicie unikał jego stosowania. Betaserc może być jednak skuteczny w leczeniu niektórych rodzajów infekcji, takich jak zapalenie płuc i oskrzeli.
Ciąża i karmienie piersią
Nowy raport Amerykańskiej Akademii Pediatrii, noszący trafną nazwę „AAP Center for Best Practices in Vaccines and Immunizations”, potwierdził długo utrzymywane stanowisko, że znaczna część leków na receptę stosowanych w leczeniu wielu dolegliwości jest bezpieczna do podawania niemowlętom. Mimo to istnieje kilka znaczących wyjątków. Należy do nich betaserc, skrót od betahistyny. Ostatnie badania wykazały, że jedna na cztery kobiety jest narażona na tę chorobę. Na szczęście szanse na poddanie się tej pladze można zmniejszyć dzięki odpowiedniej ocenie medycznej. Jeśli więc jesteś zdrowym i dobrze odżywionym rodzicem, betaserc nie jest taki zły. Jedyną wadą jest wyższe niż zwykle ryzyko poronienia. Warto wspomnieć, że stanowi on wyzwanie dla tych, którzy chcą zostać matkami po raz pierwszy.
Skutki uboczne
Skutki uboczne Betaserc mogą być różne u różnych osób. U niektórych osób mogą wystąpić łagodne problemy żołądkowe, a u innych nie. Przyjmowanie tabletek z jedzeniem może pomóc zmniejszyć niektóre z tych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać o tych działaniach niepożądanych przed zastosowaniem leku Betaserc.
Skutki uboczne związane z lekiem Betaserc mogą być różne, od niepoważnych do wręcz niebezpiecznych. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
Na szczęście te działania niepożądane nie są zazwyczaj śmiertelne. Zaleca się jednak, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiać z lekarzem. Może on doradzić, jaka dawka leku Betaserc jest dla Ciebie odpowiednia.
Niektóre inne czynniki mogą wpłynąć na ilość leku Betaserc, którą musisz przyjąć. Na przykład, ilość, którą należy przyjąć zależy od masy ciała i innych chorób, które możesz mieć. Należy również wziąć pod uwagę wszelkie inne leki, które przyjmujesz.
Choroba Meniere’a
Choroba Meniere’a jest zaburzeniem ucha wewnętrznego, które dotyka głównie osoby po 40 roku życia. Jej objawami są zawroty głowy i utrata słuchu. Zazwyczaj zawroty głowy zaczynają się nagle. Często towarzyszą im nudności i wymioty. W końcu atak ustępuje i pacjent jest w stanie wrócić do swoich normalnych zajęć. Może jednak stać się poważny, trwając godzinami lub nawet dniami.
Diagnoza opiera się na wywiadzie, badaniu fizycznym i badaniu ucha wewnętrznego. Pacjenci są leczeni lekami krótko- lub długoterminowymi. Główne leki podtrzymujące to diuretyki. Diuretyki działają poprzez ograniczenie nadmiernej produkcji płynu w uchu wewnętrznym.
Zabiegi chirurgiczne mające na celu odbarczenie płynu w uchu wewnętrznym były stosowane w celu zmniejszenia ciężkości i częstotliwości ataków zawrotów głowy. Operacje te mają wysoki wskaźnik wyleczenia i są bezpieczne. Wybór zabiegu zależy jednak od stanu zdrowia pacjenta.
Betahistyna (znana również jako BETASERC) jest lekiem dopuszczonym do leczenia szumów usznych. Była badana pod kątem zawrotów głowy u pacjentów z chorobą Meniere’a.
Skutki uboczne betahistyny
Betahistyna jest lekiem stosowanym w leczeniu zawrotów głowy, czyli uczucia wirowania. Stan ten może być spowodowany problemami w obrębie ucha lub mózgu. Jest to częsty objaw w klinikach otorynolaryngologicznych.
Betahistyna ma 3 mechanizmy działania. Po pierwsze, zmniejsza ciśnienie w uchu wewnętrznym poprzez rozszerzanie znajdujących się tam naczyń krwionośnych. Po drugie, stymuluje zakończenia nerwowe i po trzecie, hamuje cyklazę adenylanową, enzym, który reguluje ruch płynu w uchu wewnętrznym.
Betahistyna nie jest bezpieczna do stosowania w czasie ciąży. Nie powinna być również podawana dzieciom poniżej 18 roku życia. Lek ten nie może być stosowany przez pacjentów z chorobami wątroby lub nerek. Co więcej, wiązało się to z występowaniem wrzodów żołądka. Dlatego przed zastosowaniem leku należy omówić to z lekarzem.
Przyjmowanie betahistyny może powodować efekty uboczne, takie jak swędzenie, obrzęk, nudności i wymioty. Istnieją doniesienia, że może ona zwiększyć ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i uszkodzenia wątroby.