Jak przyciąć maliny na zimę?

Jeśli szukasz porad, jak przyciąć maliny na zimę, to masz szczęście. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć, od tego, jakich narzędzi potrzebujesz, po to, jak przycinać owoce, aby przetrwały zimne miesiące.

Przycinanie malin

Przycinanie malin na zimę jest zadaniem koniecznym. Roślina wyrasta z pędów, które rozwijają się na zeszłorocznych przyrostach. Prawidłowe przycinanie może pomóc w zwalczaniu chorób i zapewnić większą wydajność rośliny.

W zależności od rodzaju uprawianych malin, przycinanie może być różne. Na przykład jeżyny i maliny owocujące jesienią będą wymagały przycinania przed zimniejszymi miesiącami. Maliny o letnich owocach można pozostawić w spokoju do jesieni, ale zanim wydadzą pierwszy plon, trzeba będzie je przyciąć.

Najpierw zdecyduj, jaki rodzaj przycinania chcesz zastosować. Jeśli chcesz zwiększyć plony roślin, wykonaj cięcie wgłębne. Jest to cięcie wykonane równo z powierzchnią gleby. Pomoże to w tworzeniu nowych pędów.

Po drugie, usuń martwe i słabe pędy. Musisz też obciąć końcówki pędów, żeby się nie wyginały.

Na koniec przycinaj liście. To najważniejsza część przycinania. Usunięcie liści nie tylko poprawi cyrkulację powietrza, ale także ograniczy dostępność szkodników i chorób.

Pędy malin rosną przez dwa lata. Jednak każda laska będzie owocować tylko na końcówkach pierwszego i drugiego roku wzrostu. Dlatego musisz przycinać końcówki tegorocznych pędów, aby utrzymać rośliny w zdrowiu i pobudzić je do silnego wzrostu.

Przycinanie malin owocujących latem

Jeśli uprawiasz maliny, musisz wiedzieć, jak przycinać maliny owocujące latem na zimę. Jest to prosta czynność, która pomoże utrzymać rośliny malinowe w zdrowiu i wydajności. Jest na to kilka sposobów.

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich martwych pędów. Takie pędy są kruche i mają przymocowane zmumifikowane jagody. Powinieneś także przyciąć wszystkie złamane pędy. Podczas przycinania pamiętaj, aby zostawić najlepsze pędy do owocowania. Pozostawienie słabszych pędów do obumarcia spowoduje przepełnienie rośliny i zmniejszy wielkość zbiorów.

Drugim krokiem jest związanie najsilniejszych pędów z konstrukcją nośną. Zazwyczaj stosuje się system słupków i poziomych drutów. Konstrukcja nośna powinna mieć około 90 cm wysokości.

Po związaniu wszystkich pędów należy przyciąć wszystkie pozostałe pędy do poziomu gruntu. Wiosną powinieneś wyciąć stare pędy, co pobudzi nowy wzrost.

Ostatnim krokiem jest zasilenie rośliny. Możesz użyć uniwersalnego nawozu, takiego jak Vitax Q4. Więcej informacji o odżywianiu malin znajdziesz na blogu Johna Negusa. Najlepiej zasilać rośliny co miesiąc.

Maliny owocujące latem zaczną wypuszczać jagody na pędach, które zostały posadzone w poprzednim roku. Przycinanie jest ważne, ponieważ pozwala stworzyć silniejszą i bardziej niezawodną roślinę na następny rok.

Przeciąganie jeżyn

Przeciąganie jeżyn jest ważne dla zdrowej, dobrze rodzącej rośliny. Przyspiesza ono wzrost nowych roślin i zwiększa ich wydajność. Ponadto pomaga usunąć martwe i chore gałęzie. Przycinając je, przyczyniasz się także do wzrostu zdrowych, silniejszych pędów na następny sezon.

W zależności od odmiany jeżyn, które uprawiasz, istnieją różne wymagania dotyczące przycinania. Na przykład jeżyny owocujące na pierwszym miejscu wymagają przycinania zimą, a jeżyny hybrydowe – wczesną wiosną.

Pora roku, o której przycinasz, zależy od temperatury panującej w danym miejscu. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, możesz zacząć przycinanie jesienią, zanim nadejdzie zima. I odwrotnie, jeśli mieszkasz w cieplejszym otoczeniu, powinieneś zacząć przycinanie wczesną wiosną.

Pierwszym krokiem w przycinaniu jeżyn jest upewnienie się, że przycinasz właściwe pędy. Pamiętaj o tym, aby na roślinach znajdowały się zarówno pędy wyprostowane, jak i zwisające. Pędy wzniesione są bardziej wytrzymałe i wymagają mniejszej ochrony niż pędy zwisające.

Dobrą zasadą jest pozostawienie dwóch do czterech pędów głównych. Te pędy dostarczą pędów bocznych, z których w następnym roku wyrosną jagody.

Innym sposobem przycinania jeżyn jest przycinanie gałęzi bocznych. Pomaga to roślinie produkować większe i bardziej wytrzymałe jagody. Boczne gałęzie należy przerzedzać do wysokości 12-15 cali wiosną i jesienią.


Oceń: Jak przyciąć maliny na zimę?

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:11