Finansowanie zakupu mieszkania kredytem hipotecznym to popularne rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Jest to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, dlatego na rynku można spotkać wiele ofert sprzedaży nieruchomości obciążonych hipoteką. Najczęściej budzą one negatywne emocje, ale nie do końca słusznie. Jeśli dobrze przygotujesz się do tego procesu, to możesz kupić takie mieszkanie w pełni bezpiecznie. Sprawdź, jak to zrobić.
Spis treści
Czym jest hipoteka?
Warto zacząć od tego, czym w ogóle jest hipoteka. To ograniczone prawo rzeczowe będące zabezpieczeniem na konkretnej nieruchomości. W przypadku, gdy raty zaciągniętego kredytu nie są spłacane, to bank, czyli wierzyciel, ma prawo sprzedać mieszkanie lub dom, a pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Informacje o hipotece umieszcza się w IV dziale księgi wieczystej. Usunięcie wpisu jest możliwe dopiero wtedy, gdy kredyt zostanie w całości spłacony.
Czy można kupić nieruchomość obciążoną hipoteką?
W świetle prawa nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać oraz kupić nieruchomość z kredytem hipotecznym, a więc obciążoną hipoteką. Co ważne, taka transakcja może być sfinansowana nie tylko gotówką, ale również środkami pozyskanymi od banku. W takiej sytuacji trzeba jednak poinformować instytucję finansową o tym, że dom lub mieszkanie, które planujesz kupić, jest obciążona hipoteką.
O czym trzeba pamiętać, kupując mieszkanie z hipoteką?
Kupując nieruchomość obciążoną hipoteką, powinieneś przede wszystkim dokładnie zapoznać się z wpisami, które znajdziesz w IV dziale księgi wieczystej. Tam sprawdzisz wysokość zabezpieczenia oraz dane banku, który udzielił kredytu. Wykreślenie hipoteki jest możliwe wyłącznie po spłacie zobowiązania. Zanim jednak to zrobisz, musisz uzyskać z banku promesę. Jest to zaświadczenie, które potwierdza, że wierzyciel usunie hipotekę w momencie spłaty zobowiązania. Powinny się w nim znaleźć następujące informacje:
- dane kredytobiorcy,
- numer umowy i data jej zawarcia,
- stan zadłużenia na konkretny dzień,
- wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę,
- numer rachunku technicznego.
Stan zadłużenia powinien być przedstawiony z rozbiciem na część kapitałową oraz odsetkową. Z kolei prowizja nie jest obowiązkowa i praktycznie żaden bank jej nie uwzględnia. Na podstawie promesy Ty lub bank – w zależności od tego, czy zakup jest finansowany z własnych środków czy też z kredytu hipotecznego – będziecie wiedzieć, jaką kwotę należy wpłacić, aby całkowicie zamknąć zobowiązanie.
Jak usunąć hipotekę z księgi wieczystej?
Zgodnie z art. 94 ustawy o księgach wieczystych i hipotece spłata całego zobowiązania wiąże się z usunięciem hipoteki. Niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów, aby było to możliwe. Musisz wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki oraz dołączyć oświadczenie wierzyciela o uregulowaniu zobowiązania. Konieczne jest również dokonanie opłaty sądowej w wysokości 100 zł. Długość całego procesu jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji sądu oraz liczby wniosków. Najczęściej trwa od 2 do 6 miesięcy.
Na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie z rynku wtórnego?
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, powinieneś dokładnie zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości, co pozwoli Ci określić jej status prawny. Jak już wiesz, w ten sposób dowiesz się również o ewentualnym zadłużeniu. Jednak wybór mieszkania z rynku wtórnego wymaga o wiele więcej uwagi. Zanim podejmiesz konkretną decyzję o zakupie, dokładnie sprawdź, czy dana nieruchomość spełnia Twoje oczekiwania.
Bardzo ważny jest stan techniczny mieszkania. To od niego zależy, czy będziesz musiał przeprowadzać gruntowny remont, który może być bardzo kosztowny. Sprawdź jakość instalacji grzewczej, ścian oraz okien i drzwi. Zweryfikuj, czy materiały wykończeniowe nie wymagają wymiany. Ustal również z dotychczasowym właścicielem, czy sprzedaje mieszkanie wraz z całym wyposażeniem. Pozwoli Ci to oszacować koszty urządzenia Twojego nowego lokum.
Jak znaleźć najlepszy kredyt na zakup mieszkania?
Kredyty hipoteczne są oferowane przez wiele banków działających na rynku. Jednak wybór odpowiedniej oferty nie jest wcale taki łatwy. Najlepiej sprawdzić co najmniej kilka różnych ofert. Znajdź szybko i wygodnie tani kredyt mieszkaniowy na finanse.rankomat.pl, korzystając z praktycznej porównywarki.
Dzięki niej bez wychodzenia z domu porównasz poszczególne propozycje różnych banków. W ten sposób ustalisz, która oferta jest dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Porównywarka pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także cenny czas. Kredytem znalezionym w ten właśnie sposób będziesz mógł sfinansować zakup mieszkania z hipoteką.
Wiele osób obawia się zakupu nieruchomości z zadłużeniem. Nie jest to jednak zasadne, gdyż rozsądne podejście do tematu oraz dobre przygotowanie do transakcji pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów. Sprzedający taką nieruchomość musi mieć świadomość, że nie zrealizuje transakcji bez zgody banku. Jej otrzymanie nie powinno być jednak problemem, jeśli raty są regularnie spłacane. Z kolei kupujący jako nowy właściciel musi zadbać o to, aby hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej zaraz po spłacie zobowiązania.