Strona głównaInformatorWybieramy zasłony do mieszkania – poradnik

Wybieramy zasłony do mieszkania – poradnik

Przez Redakcja

-

Końcowy etap remontu mieszkania to zawsze najprzyjemniejsza jego część. To wówczas skupiamy się na doborze dodatków i dekoracji wnętrz. Nadchodzi również moment, w którym należy podjąć decyzję, w jaki sposób zaaranżowane zostaną okna.

Opcji jest wiele. Możemy zdecydować się na rolety, zasłony, żaluzje oraz firany. Pierwsze trzy opcje z wymienionych skutecznie chronią przed słońcem. Jednak jeśli chcemy, aby w pomieszczeniu było jasno, jednocześnie chroniąc prywatność przed wścibskimi sąsiadami, warto rozważyć zakup firan. Jaki typ wybrać oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto kilka porad.

Typy firan

Kojarzone nieco z poprzednią epoką, dzisiejsze firanki niewiele przypominają te z przeszłości. Współczesne wzory potrafią doskonale dopasować się do najbardziej modernistycznych wnętrz. Jeśli chodzi o podstawowy podział, można wyróżnić 5 typów:

  • gładkie (najbardziej uniwersalne)
  • żakardowe (ze specjalną taśmą „marszczącą”, która nadaje firance falujący kształt)
  • haftowane (charakteryzują się eleganckimi wzorami)
  • panelowe (zawieszone na oknie, tworzą kilka warstw)
  • woalowe (wizualnie sprawiają wrażenie bardzo „lekkich” i minimalistycznych)

Jak można zauważyć, wybór opcji jest naprawdę szeroki. Oprócz tego firany mogą posiadać różne sposoby zawieszenia. Klasyczne żabki, szelki, przelotki czy też haczyki typu microflex. Każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju karnisza. A te również możemy podzielić na klasyczne, linkowe oraz szynowe. Możliwości jest wiele, więc zyskujemy elastyczność w doborze typu firany, który najlepiej będzie pasował do naszego wnętrza.

Jakie firany wybrać?

Udzielając porady, nie da się na to pytanie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, położenia okien, stylu oraz aranżacji samego wnętrza. Jednak szeroki wybór firan daje pole do eksperymentowania oraz dopasowania designu. 

Pierwszym kryterium jest rozmiar (w szczególności długość). Przede wszystkim należy go dopasować do wysokości parapetów. Zatem przed dokonaniem zakupów warto dokonać wszelkich niezbędnych pomiarów okna oraz ściany. 

Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie o tzw. „przepuszczalność” samego materiału. Jeśli chcemy, aby do pomieszczenia wpadało więcej światła, warto zwrócić uwagę na woalowe, które wykonane z cienkiego materiału sprawią, że pomieszczenie będzie jasne. Firany żakardowe zaś są nieco bardziej gęste, więc wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne będą bardziej rozproszone.

Na koniec pozostaje kwestia designu. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem urządzonym w stylu tradycyjnym, dobrze sprawdzą się firany haftowane. Eleganckie wzory podkreślą klasyczny wystrój pokoju. Właściciele nowoczesnych mieszkań czy domów powinni nieco bardziej skłonić się w kierunku gładkich lub woalowych. Tym bardziej modernistycznym nieco szaleństwa dodadzą firany panelowe.

Oceń artykuł: Wybieramy zasłony do mieszkania – poradnik
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy