Czy da się całkowicie usunąć bliznę?


Czy da się całkowicie usunąć bliznę?

Blizny, chociaż są naturalnym efektem procesów gojenia się tkanek, często stanowią spory problem estetyczny, a nawet źródło dyskomfortu fizycznego. Istnieje wiele metod pozwalających na przyspieszenie regeneracji skóry, a nawet redukcję nierówności, ale czy można całkowicie usunąć bliznę? Jakie zabiegi są najskuteczniejsze i od czego zależy ich efektywność? Sprawdź!

Czym właściwie są blizny i jakie metody stosuje się do ich redukcji? 

Blizny różnego rodzaju stanowią spory defekt estetyczny, ponieważ znacznie różnią się wyglądem i funkcjonalnością od nienaruszonej skóry. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ w miejscu uszkodzenia tkanek powstaje włóknista tkanka łączna. Jej wytwarzanie zainicjowane jest przez układ odpornościowy, który zasklepia ubytek w tkance i tym samym prowadzi do zagojenia się rany, oparzenia, skaleczenia czy głębszego zadrapania. 

Tkanka taka zwykle jest twarda. Brakuje w niej melanocytów, dlatego też blizny po wyciszeniu stanu zapalnego stają się jaśniejsze od zdrowej skóry. W miejscach wcześniejszego ubytku zwykle nie występują też gruczoły łojowe i potowe, a także nie rosną na nich włosy. Prawidłowo toczący się proces regeneracyjny kończy się blizną obejmującą uszkodzony obszar ciała. Zdarza się jednak, że blizna ulega przerostowi, uwypukleniu lub wręcz przeciwnie – jest wklęsła. 

Aby usunąć lub przynajmniej zredukować bliznę należy dobrać metody postępowania do ich rodzaju – głębokości, powierzchni, lokalizacji. Ważny jest też wiek blizny. Te świeże i niewielkie można usunąć domowymi sposobami, a raczej stosując specjalne maści do usuwania blizn. Bardziej rozległe i utrwalone zmiany wymagają specjalistycznej ingerencji. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, aby usunąć bliznę stosuje się metody złuszczające naskórek, wypełniające ubytek, stymulujące przebudowę tkankową i/lub usprawniające mikrokrążenie w obrębie blizny.  

Zmiany świeże i utrwalone – po jakim czasie można usunąć bliznę za pomocą zabiegów? 

Terapię usuwania blizn można rozpocząć po całkowitym wygojeniu się rany. Na powierzchni zabiegowej nie mogą być obecne strupki, czy inne ślady. Jest to też najodpowiedniejszy etap na rozpoczęcie leczenia. Wówczas w obrębie blizny wciąż toczy się stan zapalny. Na tym etapie nowe włókna tkanek układają się nieregularnie, a blizna nie jest jeszcze twarda – tym samym tkanki są bardziej podatne na stymulację. 

Obecnie jednak można usunąć blizny starsze, utrwalone, twarde i jasne. Jednak w takich przypadkach zwykle konieczne jest ponowne zainicjowanie procesu zapalnego, np. poprzez wytworzenie mikrouszkodzeń w obrębie tkanki włóknistej. Trzeba też pamiętać, że w przypadku dużych blizn głównym celem jest ich zmiękczenie i zminimalizowanie widoczności. Nie zawsze możliwe jest całkowite usunięcie blizny, ponieważ jest ona naturalnym następstwem wcześniejszego urazu. 

Na czym polega usuwanie blizn wklęsłych i wypukłych? 

Na wspomnianą stymulację przebudowy tkankowej pozwalają nieinwazyjne lub małoinwazyjne zabiegi, takie jak np.:

  • Peelingi medyczne – profesjonalne zabiegi kosmetyczne prowadzą do złuszczenia naskórka, niekiedy z niewielką ingerencją w wierzchnie warstwy skóry właściwej. Z ich pomocą można znacznie spłycić lub usunąć blizny niezbyt głębokie. Zabiegi takie stosuje się m.in. w celu usunięcia blizn potrądzikowych lub po ospie, które występują mnogo na danym obszarze ciała.  
  • Laseroterapia – jest to metoda uznawana za najskuteczniejszą w leczeniu blizn. Stosuje się różne urządzenia, które oddziałują na naskórek i/lub głębsze warstwy skóry. Działanie laserów zależy od częstotliwości emitowanej przez nie energii. Niektóre stymulują głębsze warstwy tkanek, inne prowadzą także do złuszczenia naskórka poprzez odparowanie znajdujących się w nim cząsteczek wody. 
  • Mezoterapia – zarówno jej forma igłowa, jak i mikroigłowa stymuluje regenerację skóry. Zabiegi takie pozwalają więc na inicjację przebudowy tkankowej w obrębie blizny. Natomiast za pomocą mezoterapii igłowej do blizny można podać również wypełniacz tkankowy. Sposób ten ma zastosowanie do usuwania blizn wklęsłych. 

Zabiegami pozwalającymi na usunięcie blizny są również m.in. fale HIFU, karboksyterapia, fale RF i wiele więcej. Wybór właściwej metody zależy od rodzaju blizny, dlatego w celu ustalenia terapii odpowiedniej w danym przypadku warto umówić się na konsultację wstępną w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie, gdzie zostanie Ci zaproponowany właściwy sposób postępowania. 


Oceń: Czy da się całkowicie usunąć bliznę?

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:6