Kotły wodorowe to innowacyjne rozwiązania, które mają szerokie zastosowanie w przemyśle oraz innych dziedzinach życia. Ostatnio zainteresowanie nimi znacząco wzrosło. Spora w tym zasługa nowych standardów ochrony środowiska naturalnego. Wspomniane urządzenia cieplne są wydajne a produkowana energia jest praktycznie w 97% odzyskana z dostarczanego paliwa. Czy zakup pieca wodorowego zwróci się? A jeśli tak, to po jakim czasie? Odpowiadamy!
Czym są kotły napędzane na wodór?
Kotły napędzane na wodór to nowoczesne rozwiązania grzewcze, które w są całkowicie ekologiczne i w przeciwieństwie do tradycyjnych maszyn parowych, które spalają gaz ziemny, nie emitują szkodliwych cząsteczek jak na przykład CO2, do atmosfery.
Zasada działania tych maszyn jest dość prosta i polega kontrolowanym spalaniu wodoru. W wyniku tego zabiegu podgrzewana jest woda i powstaje para wodna.
Może okazać się, że ilość dostarczanego do pieca wodoru jest niewystarczająca, wówczas zamiennie wykorzystywane są inne paliwa, jak na przykład gaz ziemny. Takie nowoczesne rozwiązania, zwane H2-ready (Hydrogen ready), są oferowane w kotłach wodorowych o zerowej emisyjności toksyn.
Zastosowanie kotłów wodorowych
Kotły przemysłowe wodorowe to bez wątpienia technologia przyszłości, w którą już teraz warto zainwestować. Te urządzenia grzewcze stanowią przede wszystkim wydajną i ekologiczną alternatywę dla kotłów gazowych. Mają szerokie spektrum zastosowań. Wiele takich rozwiązań działa już od wielu lat i z powodzeniem są stosowane w następujących obszarach:
- ogrzewanie wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych, magazynowych oraz budynków użyteczności publicznej (w tym m.in. szpitali, szkół, urzędów czy obiektów sportowych),
- wytwarzanie pary wodnej na potrzeby przemysłu (para technologiczna napędzająca niektóre maszyny i urządzenia, procesy suszenia materiałów produkcyjnych, płodów rolnych lub produktów spożywczych).
Kotły wodorowe mogą być używane w nowych kotłowniach zaprojektowanych z myślą o dekarbonizacji, jak i w przypadku modernizacji starszych obiektów, które chcą przejść na zieloną, przyjazną planecie energię cieplną.
Czy inwestycja w kocioł wodorowy jest opłacalna?
Począwszy od końca lat 70’ widoczny jest postępujący kryzys klimatyczny. Niezależne zespoły badawcze opracowały szereg raportów, które jednoznacznie świadczą, że do 2040 roku może nastąpić średni wzrost temperatury globalnej na poziomie 1,5℃.
Nadal można zatrzymać globalne ocieplenie, jednak wymagane są natychmiastowe działania. Wszelkiego rodzaju paliwa stałe, ciężkie oleje czy gaz powinny być zastąpione przez OZE. Jednym z przykładów może stanowić kocioł wodorowy. Cena tego urządzenia grzewczego nie jest najniższa, ale przewagę zyskuje ekologia użytkowania. Patrząc przez pryzmat najbliższych lat warto zainwestować w takie rozwiązanie, które będzie przyjazne dla środowiska naturalnego.
Kotły wodorowe są przede wszystkim wydajne i zeroemisyjne energetycznie od innych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki temu sprawność tych urządzeń jest niemal 100-procentowa.
Warto również wspomnieć, że w ostatnim czasie zgłoszonych zostało dużo naborów na innowacyjne projekty wodorowe. Między innymi w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Czystego Wodoru, w zależności od wsparcia konkretnego obszaru, można uzyskać łącznie 200 mln dopłaty. I na pewno takich dotacji do ekologicznych działań produkcyjnych będzie znacznie więcej.