Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie? Przejrzysty poradnik kupującego


Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie? Przejrzysty poradnik kupującego

Kiedy kupujemy jakiś produkt, chcemy pozyskać jak najwięcej informacji na jego temat. Szukamy recenzji, opinii innych użytkowników, a także porównań z konkurencyjnymi produktami. Dążymy do zgłębienia wszystkich tych szczegółów, ponieważ zależy nam na tym, aby dokonać jak najlepszego wyboru spośród wszystkich dostępnych opcji. Skoro taką wagę przywiązujemy do dokładnego przeanalizowania cech różnych produktów, to tym bardziej powinniśmy zdobyć jak największą ilość informacji przed nabyciem auta. Zwłaszcza, jeżeli ma to być auto używane.

Zanim kupisz auto używane, sprawdź jego historię

Zakup używanego samochodu to duże wyzwanie i spore ryzyko ze względu na nieuczciwe praktyki niektórych sprzedawców. Decydując się na pojazd z rynku wtórnego należy mieć świadomość, że egzemplarzy w idealnym stanie technicznym czy z bogatym wyposażeniem jest bardzo mało. Większość pojazdów z drugiego obiegu wymaga naprawy lub wymiany części, co oznacza, że prędzej czy później będziemy musieli sięgnąć po portfel.

Niektórzy handlarze mogą próbować zatuszować wady pojazdu lub celowo ukrywać informacje o jego stanie technicznym. Często zdarza się, że sprzedawcy uciekają się do takich sztuczek jak cofanie liczników, odświeżanie zużytego wnętrza za pomocą nowych wstawek tapicerskich, a nawet nabłyszczanie opon. Sprzedający potrafią celowo wprowadzić w błąd potencjalnych nabywców, aby tym wydawało się, że oferta jest „życiową okazją”. Oczywiście nie trzeba zakładać z góry, że każdy sprzedawca jest oszustem. Podczas poszukiwania używanego auta w komisach czy u prywatnych osób rzeczywiście możemy natknąć się na prawdziwe perełki. Jednak, powiedzmy sobie to wprost: takie sytuacje niestety są rzadkością. Dlatego też w takiej sytuacji warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedawcy – to nie zaszkodzi, a może oszczędzić nam wielu kłopotów i rozczarowań. Aby uniknąć potencjalnych pułapek, trzeba po prostu dobrze sprawdzić samochód przed kupnem. Najbardziej kompleksowych, rzetelnych i obiektywnych informacji na temat aut używanych, dostarcza nam raport historii pojazdów po VIN-ie.

 

Historia pojazdu w pigułce, czyli o znaczeniu numeru VIN

Historia pojazdu jest kluczowa przy zakupie auta używanego. Wygenerowanie raportu historii samochodu nie tylko może pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu, lecz także ocenić, czy dany egzemplarz faktycznie jest wart swojej ceny. W ten sposób potencjalny nabywca może dokonać bardziej świadomego wyboru, unikając ewentualnych niespodzianek związanych z ukrytymi wadami auta. Historia pojazdu to aktualne i zwięzłe sprawozdanie z cyklu życia samochodu. Stanowi ona chronologiczny zapis zdarzeń dotyczących konkretnego auta. Historia pojazdów najczęściej ma formę raportu tworzonego na podstawie numeru VIN. Numer ten, nazywany potocznie numerem nadwozia, to unikatowy identyfikator, który posiada każdy pojazd poruszający się po drodze. Zazwyczaj nadaje i umieszcza go trwale producent samochodu. Standardowo VIN znajduje się na tabliczce znamionowej, przymocowanej zwykle na słupku drzwiowym. Numer nadwozia wpisany jest również w dowód rejestracyjny auta – w polu oznaczonym literą „E”.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN-ie?

Sprawdzenie historii pojazdu po VIN-ie jest bardzo prostą czynnością, która nie zajmuje zbyt wiele czasu. Są przynajmniej dwa skuteczne sposoby sprawdzania historii auta po VIN. Pierwszym jest skorzystanie z bazy danych opartej na Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), dostępnej w serwisie rządowym Historia Pojazdu GOV. Aby uzyskać pełne dane, musimy podać numer rejestracyjny auta, VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Usługa udostępniona na rządowym portalu jest bezpłatna i dostępna dla każdego potencjalnego nabywcy używanego samochodu. Pewnym ograniczeniem może być jednak fakt, że dostęp do raportu możliwy jest dopiero po wpisaniu trzech danych wybranego pojazdu. Kupując samochód używany nie zawsze mamy wgląd do całości informacji. Zdarza się, że obecny właściciel nie chce udostępnić nam np. numeru rejestracyjnego (co zresztą już samo w sobie powinno stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy). Na szczęście istnieje także alternatywna metoda weryfikacji samochodu, czyli sprawdzenie auta po numerze VIN w bazie HistoriaSzkod.pl. Jeśli interesuje Cię szczegółowe sprawdzenie historii samochodu, wystarczy tylko wpisać 17-znakowy numer VIN w odpowiednim miejscu i kliknąć przycisk „Sprawdzam historię pojazdu”. Po kilku sekundach otrzymasz komplet informacji w postaci przejrzystego raportu.


Oceń: Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie? Przejrzysty poradnik kupującego

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:12