Strona głównaInformatorNa co zwrócić uwagę podczas wyboru AC dla swojego auta? Poznaj 6...

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru AC dla swojego auta? Poznaj 6 ważnych elementów ochrony!

Przez Redakcja

-

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2022 roku w ramach AC wypłacono odszkodowania o łącznej wartości 4,8 mld zł – o 8,8% więcej niż w poprzednim roku. Dalej wahasz się nad zakupem ochrony? Przekonaj się, co dzięki temu zyskasz!

Myślisz nad wykupieniem AC? Być może ochrona AC jest z Tobą już kilka lat, a nie wiesz o wielu istotnych kwestiach, bo po prostu nie zwracasz na to uwagi i przedłużasz co roku ten sam pakiet? Zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi informacjami dotyczącymi ubezpieczenia autocasco, aby ewentualne odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody nie było dla Ciebie zaskakująco niskie.

Co to właściwie jest autocasco?

Ubezpieczenie to jest dobrowolne i zapewnia ochronę dla Ciebie i Twojego pojazdu. Koszty ewentualnej naprawy po wystąpieniu szkody mogą Cię zaskoczyć, a AC gwarantuje odszkodowanie, np. w sytuacji gdy spowodujesz wypadek. Dzięki temu nie musisz martwić się kolejnym wydatkiem.

Autocasco obejmuje zdarzenia takie jak:

 • kradzież pojazdu lub jego części,
 • uszkodzenia spowodowane przez żywioły (np. grad, huragan, pożar, zalanie, trzęsienie ziemi),
 • usterki spowodowane przez osoby trzecie lub zwierzęta,
 • pożar lub wybuch,
 • wypadek z udziałem innych pojazdów, przedmiotów, osób, zwierząt.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie AC?

Ochrona autocasco dostępna jest w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych nawet dla pojazdów do 25 lat. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiego ubezpieczenia, weź pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Tak naprawdę nie wiesz, kiedy może przydać Ci się taka pomoc. Szkoda może zdarzyć się w każdej chwili – nawet jeśli Twoje auto stoi zaparkowane w pozornie bezpiecznym miejscu, możesz być np. ofiarą aktu wandalizmu. Jeśli natomiast przez kilka lat wykupywałeś autocasco dla swojego pojazdu i zastanawiasz się, czy kontynuować taką ochronę również w tym roku, weź pod uwagę fakt, że brak ciągłości AC może wpłynąć na zebrane zniżki z tytułu tej ochrony.

Autocasco przyda Ci się, jeśli:

 • dużo podróżujesz 

Im więcej się przemieszczasz, tym wyższe jest ryzyko wystąpienia szkody.

 • posiadasz nowy samochód 

Za naprawę stosunkowo młodego auta możesz zapłacić więcej niż za starszy pojazd. Poza tym przy nowych samochodach naprawa odbywa się zazwyczaj z użyciem części oryginalnych, które też podnoszą koszty naprawy.

UWAGA!

Dodatkowo, jeśli kupujesz nowe auto na kredyt, ubezpieczenie AC i cesja są wymagane przez sam bank.

 • często pożyczasz pojazd albo użytkuje go kilka osób

Jeśli auto użytkuje kilka osób lub w wyjątkowych sytuacjach pożyczasz komuś swój pojazd, istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Może być to spowodowane chociażby nieznajomością samochodu albo chęcią sprawdzenia jego możliwości.

 •  parkujesz pojazd w niebezpiecznym miejscu

W zasadzie ryzyko wystąpienia szkody istnieje nawet w sytuacji, gdy Twoje auto parkowane jest w indywidualnym garażu. Wówczas pojazd może zostać np. zalany. Natomiast najczęściej spotyka się sytuacje, kiedy szkoda spowodowana jest poprzez parkowanie np. pod drzewem, na ciasnym parkingu, miejscu przy ulicy lub w niebezpiecznej dzielnicy.

 • Twój pojazd nie jest nowy, ale pozostaje w świetnym stanie lub go odrestaurowałeś

Jeśli od samego początku dbasz o swój pojazd, użytkujesz go sporadycznie albo poniosłeś spore koszty, aby doprowadzić go do dobrego stanu – pomyśl o ubezpieczeniu AC.

Więcej na temat ochrony autocasco przeczytasz w artykule https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/.

W jakich sytuacjach nie masz co liczyć na odszkodowanie z AC?

Ochrona autocasco oczywiście nie obejmuje wszystkiego. Jak w każdym ubezpieczeniu, ujęte są pewne wyłączenia. Z dokładnym zakresem polisy zapoznasz się, czytając ogólne warunki ubezpieczenia – indywidualne dla każdej firmy, jeśli chodzi o ochronę dobrowolną.

AC nie obejmuje m.in. szkód spowodowanych:

 • umyślnie lub w wyniku niedbalstwa,
 • w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, środków odurzających,
 • w sytuacji, kiedy pojazd nie posiada ważnego badania technicznego,
 • przez wady fabryczne.

Dostępne warianty AC

Jeśli autocasco to dla Ciebie zbyt duży wydatek albo interesuje Cię tylko konkretny rodzaj ochrony, możesz dostosować polisę do swoich potrzeb. Dostępne są różne formy AC, które pozwalają obniżyć kwotę za polisę. 

Najczęściej najtańsze warianty obejmują:

 • naprawę na częściach zamiennych,
 • likwidację szkody na podstawie kosztorysu,
 • udział własny,
 • amortyzację części.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również formę AC mini, która obejmuje np. tylko ochronę od:

 • kradzieży,
 • żywiołów,
 • zdarzeń ze zwierzętami,
 • pożaru,
 • szkody całkowitej.

Dostępne są warianty pojedyncze oraz takie, które łączą kilka powyższych sytuacji.

UWAGA!

Szkoda całkowita w AC jest uznawana zazwyczaj, w przypadku gdy koszt naprawy przekracza 60-80% wartości pojazdu.

Wykupując autocasco, decydujesz o ochronie dla siebie. OC natomiast na pierwszy rzut oka chroni osobę poszkodowaną, choć korzyści ma też ubezpieczony, który je wykupił, bo finansowa odpowiedzialność spada na ubezpieczyciela. Wiesz już, kiedy przyda Ci się AC. Możesz też sprawdzić co ma wpływ na cenę OC i jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu obowiązkowym. Zapoznaj się z artykułem https://mubi.pl/najtansze-oc/

Decydujesz się na AC, ale jakie?

Jeśli podjąłeś już decyzję dotyczącą tego, że chcesz rozszerzyć ochronę o autocasco, zastanów się zatem, czego od takiej polisy oczekujesz. Jest kilka ważnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, abyś mógł cieszyć się z ochrony przez cały rok, a uzyskane odszkodowanie w przypadku ewentualnej szkody było zadowalające.

W ubezpieczeniu AC ważne aspekty to:

 • sposób likwidacji szkody

Dostępne metody to kosztorys, warsztat oraz serwis autoryzowany. Wariant kosztorysowy to forma likwidacji szkody, która polega na tym, że płacisz za naprawę, a ubezpieczyciel zwraca Ci poniesione koszty. Warsztat oraz serwis autoryzowany to forma bezgotówkowa – oddajesz auto do warsztatu lub serwisu, z którym współpracuje towarzystwo i nie przejmujesz się naprawą. 

 • części oryginalne czy zamienne

Oferta z naprawą na częściach zamiennych będzie tańsza i takie rozwiązanie sprawdza się przy autach już kilkuletnich. Dla pojazdów stosunkowo nowych najczęściej wybiera się części oryginalne. Elementy zamienne to takie, które nie są sygnowane logo producenta, ale są porównywalne do oryginalnych.

 • udział własny / franszyza redukcyjna

Określa kwotę, jaką pokrywasz z własnej kieszeni. O tę wartość będzie pomniejszone Twoje odszkodowanie, o ile taki udział własny znajduje się w ofercie. Propozycje z udziałem własnym zazwyczaj są tańsze i najczęściej występuje w nich franszyza w wysokości 500 lub 1000 zł.

 • amortyzacja części

Jeśli wystąpi szkoda i towarzystwo ubezpieczeniowe podejmie się naprawy Twojego pojazdu lub wypłacenia odszkodowania, uwzględni stan zużycia elementów kwalifikowanych do wymiany. Wówczas Twoje odszkodowanie będzie pomniejszone o podaną amortyzację części. Dzieje się tak, ponieważ podczas naprawy pojazdu następuje wymiana części zużytych na nowe. Dlatego odliczana jest część wartości elementów zamiennych, która odpowiada stopniowi ich zużycia przed zdarzeniem.

PRZYKŁAD

Jeśli kierowca wykupi polisę z amortyzacją części, która wynosi 50%, to jego odszkodowanie będzie pomniejszone również o 50%.

 • minimalna wartość szkody / franszyza integralna

Określa kwotę, powyżej której towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiada za naprawę. Często występująca minimalna wysokość szkody to 500 zł. 

 • suma ubezpieczenia
 • zmienna – oznacza, że towarzystwo ponownie wyceni auto w dniu wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży, 
 • stała – wartość pojazdu będzie niezmienna przez cały okres ubezpieczenia,
 • redukcyjna –  świadczy o tym, że ogólna maksymalna wysokość odszkodowania będzie pomniejszona o wypłacone już świadczenie,
 • odnawialna – przeciwieństwo sumy redukcyjnej, ogólna wysokość odszkodowania nie jest pomniejszana w przypadku wypłacenia świadczenia.

PRZYKŁAD

Kierowca wykupił ubezpieczenie AC dla swojego pojazdu, z maksymalną wysokością odszkodowania w kwocie 50 000 zł, zmienną i redukcyjną sumą ubezpieczenia oraz bez udziału własnego i amortyzacji części. 

 1. Suma zmienna – dokładnie 4 miesiące później pojazd został skradziony. Firma ubezpieczeniowa wyceniła jego aktualną wartość na kwotę 48 700 zł i taką też kwotę odszkodowania otrzyma kierowca.

W przypadku stałej sumy ubezpieczenia otrzymałby świadczenie w wysokości 50 000 zł.

 1. Suma redukcyjna – dokładnie 7 miesięcy później pojawiła się szkoda. Towarzystwo ubezpieczeniowe wyceniło wówczas wartość naprawy na kwotę 11 800 zł. Ze względu na redukcyjną sumę ubezpieczenia, na okres pozostałych 5 miesięcy, kierowcy pozostało 38 200 zł ewentualnego odszkodowania w przypadku wystąpienia szkody.

W przypadku odnawialnej sumy ubezpieczenia, pomimo uzyskania odszkodowania, na okres pozostałych 5 miesięcy kierowca dalej miałby do rozdysponowania 50 000 zł świadczenia.

Oceń artykuł: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru AC dla swojego auta? Poznaj 6 ważnych elementów ochrony!
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy