Jaką wentylację założyć w łazience?


Jaką wentylację założyć w łazience?

Dobra wentylacja pomieszczenia, z dużą ilością wilgoci, jakim jest łazienka, to bardzo ważna sprawa. Bez sprawnej wentylacji – z powodu gromadzącej się wilgoci – szybko na ścianach łazienki zacznie pojawiać się groźny dla zdrowia grzyb. Jaką zatem wentylację założyć w łazience? W dokonaniu wyboru pomoże Ci przegląd różnych typów wentylacji łazienek zamieszczony poniżej.

Typy wentylacji łazienkowych

W łazienkach może być zastosowany jeden z dwóch typów wentylacji. Może więc to być:

  • wentylacja grawitacyjna;
  • wentylacja mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna, zwana też wentylacją naturalną, jest podstawowym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem. Kratka wentylacyjna w łazience jest umieszczona pod sufitem i przez nią powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku. Ciąg powietrza powstaje w wyniku różnicy temperatur między powietrzem w łazience, a tym poza budynkiem. Cieplejsze powietrze jest lżejsze i unosi się do góry. Z tego właśnie powodu ten rodzaj wentylacji jest najskuteczniejszy zimą oraz na jesieni.

W celu zapewnienia prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej, drzwi do łazienki posiadają na dole kratkę lub otwory, przez które dostaje się tam powietrze. Czasami jest to również zrealizowane poprzez wgłębienie dolnej krawędzi drzwi.  

Czasami wymiana okien na plastikowe, które mają wysoką szczelność, również może uniemożliwić wymianę powietrza. Wtedy należy upewnić się, że posiadają one wbudowane w ramę nawiewniki.

Wentylacja mechaniczna jest stosowana w sytuacjach, gdy rozwiązanie grawitacyjne jest za słabe i nie zapewnia odpowiednio dużej wymiany powietrza. Jej budowa jest praktycznie taka sama z tą różnicą, że dołożony został do niej wentylator elektryczny wymuszający ruch powietrza.  

Stosowane są tutaj różne rozwiązania z wentylatorem działającym na stałe, uruchamianym ręcznie (na przykład wraz ze światłem w łazience) albo takie włączające się automatycznie, gdy wilgotność przekroczy pewną określoną wartość. Pamiętaj, że wentylator trzeba czyścić, tak jak i kratkę zabezpieczającą wylot, gdyż gromadzący się brud może znacznie zmniejszyć ilość powietrza, jakie jest wyrzucane na zewnątrz.

Wentylacji mechanicznej, nie wolno zgodnie z przepisami, stosować w blokach ze wspólnymi kanałami wentylacyjnymi. W takiej sytuacji powietrze tłoczone przez wentylator mogłoby zostać wepchnięte do innych pomieszczeń w budynku.   

Wentylację łazienki znacznie usprawnia posiadanie w niej okna jednak nie zwalnia ono z obowiązku instalacji wentylacyjnej w tym pomieszczeniu. Produkty tego typu dostępne są na https://www.bricoman.pl/

Łazienka z piecykiem gazowym

Jeżeli łazienka jest wyposażona w piecyk gazowy, wtedy nie wolno stosować wentylacji mechanicznej. Zassanie spalin z przewody wentylacyjnego mogłoby skutkować zatruciem tlenkiem węgla każdego, kto korzystałby wtedy z łazienki. 

Kocioł dwufunkcyjny, czyli taki służący do ogrzewania (i do podgrzewania wody) wymaga również doprowadzania powietrza do spalania z zewnątrz.

Jeżeli w łazience jest urządzenie do podgrzewania – spalające jakikolwiek rodzaj paliwa – to należy wyjątkowo starannie podchodzić do dbania o sprawność wentylacji. Warto jest także zainstalować w takich pomieszczeniach czujnik czadu, który ostrzeże przed tym bezbarwnym oraz bezwonnym gazie, który może doprowadzić przy zatruciu do tragicznych skutków. Pomiar prawidłowego przepływu powietrza przez wentylację, niezależnie od jej typu, powinien być przeprowadzany przez uprawnioną osobę przynajmniej raz w roku.  


Oceń: Jaką wentylację założyć w łazience?

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:21