Jak wytrzymać z pełnym pęcherzem?


Jak wytrzymać z pełnym pęcherzem?

Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest wstanie z łóżka, kiedy masz pełny pęcherz. Na szczęście jest kilka sposobów, żeby sobie z tym poradzić. Pierwszym z nich jest zmiana pozycji ciała. Dzięki temu twój pęcherz będzie w neutralnej pozycji. Następnie spróbuj utrzymać swój pęcherz w harmonogramie. Wreszcie powinieneś używać dziennika, żeby śledzić aktywność swojego pęcherza.

Przełożenie ciała

Oprócz tych, które zwykle się zdarzają, zmiana pozycji ciała jest oczywistym rozwiązaniem, jeśli musisz być na nogach dłużej niż kilka godzin z rzędu. Zmiana pozycji ciała jest też najbardziej satysfakcjonującym ze wszystkich niezliczonych zadań, które musi wykonać menel. Sztuką jest zapewnić stopom porządny odpoczynek. Najlepszym sposobem na to jest zrezygnowanie z udawanej czujności. Jednym z wymogów jest zachowanie pozytywnego nastawienia psychicznego i chłodnego usposobienia. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli jesteś starszą panią.

Prowadzenie dziennika aktywności pęcherza

Dziennik pęcherza może być użytecznym narzędziem dla pacjentów z pęcherzem nadreaktywnym. Może pomóc w zidentyfikowaniu czynników wywołujących wyciek, dostarczyć pracownikowi służby zdrowia informacji na temat nietrzymania moczu i pomóc w monitorowaniu postępów w leczeniu.

Pęcherz nadreaktywny może powodować wiele problemów. Należą do nich częste oddawanie moczu, depresja i utrata kontroli. Jeśli doświadczasz tych objawów, powinieneś poszukać pomocy medycznej. Twój lekarz zbada twój pęcherz i przeprowadzi testy, żeby zdiagnozować przyczynę twojego problemu. Ponadto istnieje wiele metod leczenia, które mogą być zastosowane w celu złagodzenia objawów.

Pęcherz nadreaktywny jest spowodowany nagłymi skurczami mięśni, które wysyłają pełne wiadomości do mózgu. Leczenie może obejmować leki, operację lub terapię behawioralną. Możesz również dokonać prostych zmian w stylu życia, aby złagodzić objawy pęcherza nadreaktywnego.

Jednym z pierwszych kroków w leczeniu pęcherza nadreaktywnego jest zapisywanie swoich objawów. Zanotuj wszelkie pokarmy lub napoje, które wywołują u ciebie parcie na mocz. Rozważ też dodanie do swojej rutyny ćwiczeń Kegla. Pomoże to wzmocnić twoje mięśnie miednicy i poprawi pojemność twojego pęcherza.

„Wypuszczenie odrobiny” jest niemożliwe – twój pęcherz nie zatrzyma się

Jeśli doświadczasz parcia na mocz, możesz mieć problem z działaniem twojego pęcherza. Jest to tzw. pęcherz neurogenny, czyli problem wynikający z zaburzeń nerwowych lub uszkodzenia rdzenia kręgowego. Może wystąpić u osób z cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, a nawet po poważnej operacji miednicy.

Pęcherz moczowy to przewód, który odprowadza mocz z ciała na zewnątrz. Mocz składa się z wody i produktów odpadowych z krwi. Kiedy pęcherz jest pełny, mięśnie pęcherza kurczą się i ściskają, żeby wypchnąć mocz.

Pęcherz moczowy może być wypełniony do 16 uncji moczu. Jednak nie cały mocz może opuścić twoje ciało naraz. Mocz jest przesyłany do nerek, które filtrują odpady z krwi. Stamtąd mocz wędruje do cewki moczowej, która odprowadza go na zewnątrz ciała.

Cewnik to cienka, elastyczna plastikowa rurka, którą wprowadza się do pęcherza. Zazwyczaj będziesz musiał mieć zakładany cewnik co 4-6 tygodni, żeby odprowadzić mocz z pęcherza.

Utrzymywanie pęcherza w harmonogramie

Porządkowanie pęcherza w harmonogramie może pomóc ci rzadziej chodzić do łazienki. Nadmiernie aktywny pęcherz może powodować nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowego, w tym bolesne oddawanie moczu, i może nawet zwiększyć ryzyko nawracających infekcji dróg moczowych.

Częstotliwość oddawania moczu będzie różna u różnych osób, w zależności od tego, co jesz i pijesz. Jeśli pijesz dużo płynów, częstotliwość oddawania moczu może się zwiększyć. W takim przypadku powinieneś ograniczyć spożycie płynów do 40-60 uncji dziennie. Napoje zawierające kofeinę również mogą wywołać parcie na mocz.

Możesz zmniejszyć częstotliwość oddawania moczu, unikając pewnych substancji drażniących, takich jak alkohol, kofeina, napoje gazowane i o dużej zawartości owoców cytrusowych. Picie dużej ilości czystej wody również może pomóc ci uregulować pracę pęcherza.

Możesz również spróbować przechyleń miednicy, żeby złagodzić pilne oddawanie moczu. Możesz to zrobić poprzez odchylenie bioder i kreślenie kółek kolanami na toalecie. Nie powinieneś jednak robić tego za każdym razem, kiedy poczujesz potrzebę oddania moczu.


Oceń: Jak wytrzymać z pełnym pęcherzem?

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:5