Jak obliczyć dodatek stażowy w zł?


Jak obliczyć dodatek stażowy w zł?

Niezależnie od tego, czy jesteś kierownikiem zakładu, szefem działu czy rzemieślnikiem, ważne jest, byś rozumiał system stażu pracy w swojej firmie. Może to być mylące, ale odrobina wiedzy może być bardzo przydatna. W tym artykule poznamy różne rodzaje stażu pracy, dowiemy się, co zrobić, jeśli Twój staż pracy jest mniejszy niż Ci się wydaje, oraz jak obliczyć dodatek za staż pracy w pln.

Staż pracy w całej firmie

Staż pracy w całej firmie to rodzaj stażu pracy, który obejmuje wszystkich pracowników firmy niebędących członkami zarządu. Opiera się on na długości zatrudnienia we wszystkich działach i zakładach firmy.

Niektórzy pracodawcy mogą zdecydować się na system stażu pracy obejmujący całą firmę, podczas gdy inni mogą mieć więcej niż jeden system stażu pracy dla każdego działu. Systemy te są zazwyczaj tworzone w wyniku negocjacji zbiorowych między związkami zawodowymi a pracodawcą.

Podstawowymi cechami wszystkich systemów stażu pracy są czas i zasady pomocnicze. SS 630, Związki zawodowe, wyjaśnia te zasady. Staż pracy definiuje się jako prawo pracownika do danego stanowiska. Pracownicy z większym stażem mają większą przewagę przy zwolnieniach lub awansach.

Na ogólnofirmowej liście stażu pracy znajdują się nazwiska wszystkich pracowników zakładu, w tym kierowników, nadzorców i pracowników nie pełniących funkcji kierowniczych. Lista ta jest wykorzystywana do obliczania poziomu świadczeń. Na przykład, jeśli elektryk ma sześcioletni staż pracy, otrzymuje mniejsze świadczenia niż pracownik z dwuletnim stażem pracy.

Staż pracy w całym zakładzie

Staż pracy to system rangi i akt, który ustanawia hierarchię wśród pracowników na podstawie ich względnego stażu pracy. Ma wpływ na wynagrodzenie, awans, odwołanie, szkolenia i inne świadczenia pracownicze.

Są trzy kategorie stażu pracy: wydziałowy, stanowiskowy lub rzemieślniczy oraz ogólnozakładowy. Każda kategoria ma swoją własną ścieżkę awansu.

Staż ogólnozakładowy opiera się na długości stażu pracy we wszystkich działach i jednostkach organizacyjnych firmy. Może to być pojedyncza linia dla całej firmy lub dla każdego działu lub rzemiosła.

Staż pracy w dziale opiera się na długości stażu pracy pracownika w danym dziale. Pracownicy, którzy przenoszą się do innego działu, tracą staż zawodowy w pierwotnym dziale. Pracownik, który przenosi się do innego działu, odzyskuje utracony staż zawodowy w nowym dziale.

Staż zawodowy opiera się na długości zatrudnienia danej osoby na określonym stanowisku. Na przykład sprzedawca będzie miał większy staż pracy niż pracownik pracujący na budowie.

Staż pracy w dziale

Jeśli rozważasz przeniesienie z jednego działu do drugiego, możesz zastanowić się, jak obliczyć swój dodatek za staż pracy w dziale. Staż pracy na wydziale opiera się na długości stażu pracy w obecnym wydziale. Jest on wykorzystywany do określenia poziomu wynagrodzenia, świadczeń i innych możliwości zatrudnienia.

Firma może stosować wiele różnych rodzajów systemów stażu pracy. Niektóre z nich są przeznaczone do celów konkurencyjnych. Inne są przeznaczone do celów niekonkurencyjnych.

Główną cechą wszystkich systemów starszeństwa jest czas. Każdy rodzaj systemu ma na celu ustanowienie hierarchii wśród pracowników na podstawie ich stażu pracy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie systemy stażu pracy działają tak samo.

Na przykład firma może mieć wielozakładowy układ zbiorowy, który przewiduje system stażu pracy z trzema kategoriami zatrudnienia. Jedna z nich dotyczy produkcji, inna budownictwa, a jeszcze inna sprzedaży. Oznacza to, że dla każdej kategorii istnieje stanowisko podstawowe, sprzedawcy i inspektora budowlanego.

Staż pracy

Staż pracy to uprzywilejowana pozycja pracownika, która jest oparta na długości okresu pracy w danej firmie. Różni się od awansu opartego na zasługach. Mimo że opiera się na czasie, staż pracy nie uwzględnia innych czynników, takich jak wiek, rasa, płeć, pochodzenie etniczne, a nawet to, czy dana osoba została zwolniona z pracy. Podobnie nie bierze pod uwagę pozycji danej osoby w organizacji, np. czy jest ona administratorem czy sekretarką.

Obliczanie stażu pracy jest zazwyczaj oparte na systemie punktowym, w którym pracownicy pełnoetatowi otrzymują więcej punktów niż niepełnoetatowi. Jednak niektóre decyzje mogą być podejmowane w oparciu o zasługi, a nie staż pracy.


Oceń: Jak obliczyć dodatek stażowy w zł?

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:7