Strona głównaInformatorJak urządzić nieduży ogród?

Jak urządzić nieduży ogród?

Przez Redakcja

-

Jak urządzić nieduży ogród? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. Tą przestrzeń powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też piękna… Na co zwrócić szczególną uwagę, gdy projektujemy swój ogród? Oto kilka praktycznych wskazówek dla początkujących.

Gra pozorów

Na początek warto zwrócić uwagę na ogrodzenie. To właśnie ono może sprawić, że mały ogródek wyda się zdecydowanie większy niż w rzeczywistości. Warto wiedzieć, że wysokie ogrodzenie optycznie zmniejsza nasz ogród. Jak sobie z tym poradzić? Możemy na przykład ukryć płot za pomocą roślin. Inny świetny trick to kręta ścieżka, która sprawi, że przestrzeń wyda się zdecydowanie większa.

Dobrym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w ozdobę, która stanie się punktem centralnym w naszym małym ogródku. Może to być na przykład fontanna czy efektowna rzeźba. Tego typu elementy najlepiej umieścić na skraju ogrodu. Dzięki temu nasza uwaga skupi się przede wszystkim na tym elemencie ozdobnym, a nie na wielkości samego ogródka.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.lawkaogrodowa.pl/

Podziel to!

W mały ogrodzie warto podzielić przestrzeń na mniejsze części. Warto też zadbać o dobór odpowiednich roślin. W niewielkim ogrodzie świetnie sprawdzą się rośliny o różnej wysokości. Wybierajmy gatunki, które mają niewielkie listki i kwiaty. Świetnie sprawdzą się na przykład astry czy pelargonie. W małym ogródku sprawdzą się także rośliny pnące. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, jednocześnie dają nam złudzenie, że znajdujemy się w prawdziwej dżungli…

Dlaczego lepiej unikać dużych drzew. Rozłożysty klon czy świerk z pewnością może stać się wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Z drugiej strony rozłożysta roślina może podkreślić niewielkie rozmiary naszego ogrodu.

Mały ogród wcale nie musi być modny czy monochromatyczny. Możemy swobodnie bawić się różnymi kolorami kwiatów. Nawet zieleń ma bardzo wiele odcieni i za jej pomocą możemy tworzyć barwną mozaikę. Warto wiedzieć, jak rośliny zmieniają się w ciągu roku. Dzięki temu możemy sprawić, że nasz ogródek będzie wyglądał atrakcyjne także jesienią i zimą.

Rośliny należy dobierać umiejętnie. Warto sądzić obok siebie takie gatunki roślin, które mają podobne wymagania co do gleby i nasłonecznienia. Należy uważa na rośliny silnie ekspansywne. W bardzo krótkim czasie mogą zdominować nasz niewielki ogródek.

Odpoczynek na łonie natury

Nie możemy zapominać o strefie wypoczynkowej dla wszystkich domowników. W małym ogrodzie najlepiej sprawdzą się meble, które można bez problemu przenosić, składać i rozkładać. Jeżeli lubimy ucinać sobie drzemkę w ogrodzie, to warto rozważyć zakup hamaka bądź rozkładanego leżaka.

Podsumowując zanim zabierzemy się do urządzania małego ogrodu starannie przemyślmy rozmieszczenie wszystkich roślin, elementów ozdobnych i mebli. Dzięki temu nie tylko dobrze wykorzystamy całą dostępną przestrzeń, ale także unikniemy niepotrzebnego chaosu.

Oczywiście nie każdy z nas ma doświadczenie w urządzeniu ogrodu. Jeśli mamy wątpliwości, to warto zatrudnić fachowca. Architekt bez problemu stworzy ogród idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

 

Oceń artykuł: Jak urządzić nieduży ogród?
Ilość ocen: 1 Średnia ocen: 1 na 5
Podobne WPisy