Obszar płciowy samca ma kształt litery Y lub V
Świnki morskie są rozpoznawane na podstawie okolicy anogenitalnej. Samica świnki morskiej ma pochwę w kształcie litery V lub Y, natomiast samiec ma okrągłe napletki. Obszar ten jest pokryty futrem i można go łatwo zbadać palpacyjnie. Ponadto jądra są również łatwo wyczuwalne. Jeśli samiec jest starszy, może potrzebować pomocy w utrzymaniu penisa w czystości.
Mężczyźni świnek morskich mają podobne genitalia i penisa jak ich samice. Ich penis jest okrągły i rozciąga się przy delikatnym nacisku. Czasami można zaobserwować, że samiec wysuwa swoje prącie w wyniku obrzęku moszny. W przeciwieństwie do ludzkiego jądra, penis samca świnki morskiej jest często pokryty gęstym futrem.
Odbyt samca świnki morskiej jest również podobny do odbytu samicy świnki morskiej. Znajduje się on u podstawy Y. Odbyt może być również obecny w pochwie. Jednak odbyt nie jest niezawodną metodą określania płci. Najskuteczniejszą metodą jest raczej ocena po wypukłym obliczu.
Chociaż worki mosznowe dorosłego samca świnki morskiej są bardzo widoczne, obrzęk moszny nie musi wskazywać na kopulację. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym wskaźnikiem kopulacji jest obecność korka lub płynu kopulacyjnego. Można je wykryć w podłożu lub u samicy.
Sperma samca świnki morskiej jest podobna do spermy innych gryzoni. Mają główki w kształcie faliczków lub łyżeczek i stykają się ze sobą za pomocą brzusznej części haka szczytowego. Plemniki szczurów norweskich i myszy domowych stykają się ze sobą poprzez tę samą brzuszną część łącznika wierzchołkowego. Plemniki europejskich myszy leśnych również mają podobną morfologię.
Mężczyźni świnek morskich są zwykle odsadzani od matki w wieku 21 dni. Po tym czasie są karmione stałym pokarmem i zaczynają pić wodę. Do około 7 tygodnia życia zaczynają mikcję. Młode świnki morskie również można hodować, ale po raz pierwszy wykorzystuje się je do hodowli w wieku 500-800 g, czyli od siedmiu do trzynastu tygodni. Świnki powinny być rozmnażane, zanim spojenie łonowe ulegnie zwapnieniu. Jest to spowodowane tym, że samice są podatne na dystocję, kiedy rodzą po zapadnięciu spojenia łonowego. Hodowla powinna nastąpić co najmniej sześć do dziewięciu miesięcy przed zwapnieniem spojenia łonowego. Jeżeli nie ma wyraźnych oznak płci, nie zaleca się rozmnażania świnek morskich.
Płyn kopulacyjny lub korek może być obecny w ściółce lub u samicy, ale nie jest to wiarygodny wskaźnik kopulacji. Ponadto możliwe jest, że samica świnki morskiej zaraziła się okołoporodowo Chlamydia caviae.