Wiele osób pyta, jak długo mogą sączyć się wody płodowe. Prawda jest taka, że zależy to od wielu czynników. Na przykład od rodzaju błon płodowych i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, szanse na pęknięcie błon są większe. Dlatego tak ważne jest podjęcie środków zapobiegawczych.
Spis treści
Kolor od przezroczystego do jasnożółtego
Jeśli jesteś w ciąży i doświadczasz w macicy wydzieliny o kolorze od przezroczystego do jasnożółtego, może to być oznaka infekcji. Nie należy tego ignorować, ponieważ może to prowadzić do komplikacji ciążowych. Jeśli doświadczysz któregoś z tych objawów, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Pomoże on ustalić, czy jesteś gotowa do porodu.
Są dwa główne rodzaje płynu owodniowego. Pierwszy z nich to płyn przezroczysty, który jest zazwyczaj bezwonny. Jest gęstszy niż mocz i ma słaby, słodki zapach. Wraz z postępem ciąży płyn owodniowy staje się mętny. Po drugim trymestrze jest on zazwyczaj jasnożółty lub jasnobrązowy. W niektórych przypadkach może zawierać małe pasemka krwi. Zazwyczaj jego kolor zmienia się w trzecim trymestrze.
Jeśli wydzielina jest ciemnożółta, możesz mieć do czynienia z infekcją bakteryjną. Zazwyczaj leki doustne mogą wyleczyć większość infekcji pochwy, ale powinnaś skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dodatkowych informacji. Nieprzyjemny zapach również może być znakiem ostrzegawczym infekcji.
Przedwczesne przedwczesne pęknięcie błon płodowych
Przedwczesne przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PPROM) jest stanem ciąży, który występuje w jednej trzeciej porodów przedwczesnych. Jest ono spowodowane wieloma czynnikami, w tym zwiększonym ciśnieniem wewnątrzmacicznym. Może to prowadzić do takich powikłań jak wypadnięcie pępowiny i przerwanie łożyska.
Ryzyko infekcji jest również problemem u kobiet z PPROM. Powikłania te mogą obejmować sepsę noworodkową, zapalenie kosmówki i poporodowe zapalenie macicy. Jeśli u kobiety zdiagnozowano PROM, powinna być monitorowana pod kątem infekcji przez całą ciążę.
Kobieta z podejrzeniem pęknięcia błon płodowych powinna zostać przyjęta do szpitala. Być może będzie musiała pozostać w szpitalu przez pewien czas. Jej lekarz powinien podać kortykosteroidy, aby pomóc jej zwalczyć infekcję.
Inne badania mogą pomóc w ustaleniu, czy kobieta ma pęknięte błony płodowe. Badanie ultrasonograficzne może zbadać płyn wokół dziecka i postawić diagnozę.
Amniopunkcja może również potwierdzić przedwczesne pęknięcie błon płodowych. Podczas tej procedury do płynu owodniowego wprowadza się barwnik. Po wchłonięciu barwnika przez macicę można wykonać badanie ultrasonograficzne.