Gdy oglądasz swoje zdjęcia, możesz się zastanawiać, jak wyglądałaś przed urodzeniem dziecka. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak myślisz. Trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jedną z nich są Twoje hormony. Hormony wpływają na to, jak Twoje ciało reaguje na ćwiczenia, przyrost wagi, a nawet na diastasis recti. Jeśli jesteś kobietą, jesteś szczególnie podatna na te zmiany.
Diastasis recti
Diastasis recti to termin medyczny używany do opisania rozdzielenia mięśni brzucha. Jest ono spowodowane rozciągnięciem mięśni brzucha podczas ciąży. Może to prowadzić do problemów z układem mięśniowo-szkieletowym, w tym do przepukliny brzusznej.
Diastasis recti to częste schorzenie wśród kobiet. Około 60% kobiet doświadcza jakiejś formy diastasis podczas lub po porodzie. Najczęstsze objawy to wystający brzuch i słabe mięśnie rdzenia.
Na szczęście jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec, skorygować lub zmniejszyć skutki diastasis recti. Możesz wykonywać proste ćwiczenia w domu lub udać się do fizykoterapeuty, który pomoże ci osiągnąć twoje cele zdrowotne i kondycyjne.
Jednym ze sposobów zapobiegania diastasis recti jest utrzymywanie brzucha w jak największym napięciu. W czasie ciąży mięśnie brzucha są mocno obciążone, więc powinnaś unikać podnoszenia ciężarów, zbyt długiego siedzenia i wykonywania ćwiczeń na brzuch, które obciążają plecy.
Ćwiczenia
Jeśli rozważasz ćwiczenia na obniżenie brzucha przed porodem, powinnaś wiedzieć, że powinnaś zaczynać stopniowo. Twój lekarz może pomóc ci zacząć.
Przez pierwsze trzy miesiące ciąży powinnaś unikać ćwiczeń o dużym natężeniu i dużych ciężarów. Uchroni Cię to przed depresją poporodową.
Powinnaś również skupić się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha. Ćwiczenia te mogą ułatwić poród. Poprawią też Twoją postawę i przepływ krwi do dolnej części ciała.
Powinnaś też pamiętać o używaniu podtrzymującego biustonosza podczas karmienia piersią. Hormony ciążowe mogą wpływać na Twoje stawy i więzadła przez sześć miesięcy po porodzie.
Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów zaleca ćwiczenia brzucha w okresie okołoporodowym. Nie podaje jednak szczegółowych instrukcji.
Jeśli masz już dobrą rutynę treningową, możesz zacząć ją stosować zaraz po porodzie. Twój lekarz rodzinny, pielęgniarka środowiskowa lub położna mogą Ci pomóc w nowej rutynie.