Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?


Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

Jeśli myślisz o posadzeniu drzew owocowych w swoim ogrodzie, musisz wiedzieć o kilku sprawach. Niektóre z nich to planowanie sadu, ochrona drzew przed zwierzyną płową oraz przycinanie drzew w celu pobudzenia wzrostu korzeni i rozgałęziania bocznego.

Przycinanie pobudza wzrost korzeni i rozgałęzianie boczne

Przycinanie drzew owocowych ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest maksymalne wykorzystanie naturalnego wzrostu drzewa. Można to osiągnąć, przestrzegając kilku zasad przycinania.

Drzewa owocowe wymagają przycinania przynajmniej co dwa lata. Ma to na celu usunięcie martwych lub chorych gałęzi. Dobrą zasadą jest przycinanie nie więcej niż dwóch lub trzech głównych gałęzi naraz.

Najlepszy czas na przycinanie to wczesna wiosna. Pozwoli Ci to dostrzec wszelkie uszkodzenia powstałe podczas zimy.

Aby uzyskać najbardziej efektywne przycinanie, warto użyć piły. Doskonale sprawdzą się też nożyce ręczne. Pamiętaj, by cięcia wykonywać blisko kołnierza gałęzi.

Przycinając drzewa owocowe, musisz być selektywny. Musisz wybrać najbardziej znaczące gałęzie do usunięcia. Gałęzie rosnące w górę powinny być cięte pod kątem. Nigdy nie powinny być równo z pniem.

W pierwszych latach życia drzewa najlepiej skupić się na budowaniu silnej struktury. Można to zrobić, trenując kończyny tak, by na każdym poziomie tworzyły boczne rozgałęzienia.

W dodatku korona powinna mieć kształt piramidy. Centralny „lider” powinien być o około 20 cm dłuższy od pędów bocznych.

Jeśli masz espalierę, może być konieczne bardziej staranne przycinanie. Na przykład trzeba będzie przyciąć gałęzie pod kątem 45 stopni, aby zapewnić odpowiednie odstępy między nimi.

Ochrona drzewa przed jeleniami

Jeśli jesteś ogrodnikiem lub rozważasz uprawę drzew owocowych, ważne jest, aby chronić je przed jeleniami. Dzikie zwierzęta grasujące po Twojej posiadłości mogą dokonać spustoszenia w drzewach, czyniąc je podatnymi na choroby, uszkodzenia i infekcje owadów.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony drzew owocowych jest zastosowanie fizycznej bariery. Bariery fizyczne występują w wielu różnych formach, w zależności od potrzeb danej nieruchomości. Mogą być tak proste jak płot.

Innym rozwiązaniem jest płot elektryczny. Takie ogrodzenie powinno znajdować się około 30 cali od ziemi i być zbudowane z drutu o grubości siedemnastu centymetrów. Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać instrukcję i upewnić się, że zasilacz działa prawidłowo.

Dobrym pomysłem jest też domowej roboty spray odstraszający jelenie. Jelenie są płochliwe, więc środek odstraszający będzie najskuteczniejszy, jeśli będzie nie tylko pachnący, ale będzie zawierał składniki, które zdezorientują jelenie.

Inną dobrą metodą ochrony młodych drzew owocowych jest użycie folii do owijania drzew. Owijanie kory pnia chroni go przed ocieraniem się o jelenie i pomaga zapobiegać gromadzeniu się wilgoci.

Innym dobrym sposobem na trzymanie jeleni z dala od ogrodu jest uprawianie roślin, które nie są dla nich przyjazne. Należą do nich drzewa rodzące orzechy, takie jak hikora, kasztanowiec i orzech włoski, oraz rośliny wiecznie zielone, takie jak jodła i sosna.

Planowanie sadu

Sady wzbogacają każdy ogród i zapewniają mnóstwo owoców przez wiele lat. Stanowią też siedlisko dla dzikich zwierząt. Założenie sadu wymaga czasu i przemyślanego planowania. Jeśli planujesz założyć sad, musisz wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wielkość podwórka, ilość czasu, jaką dysponujesz, oraz rodzaj owoców, które zamierzasz uprawiać.

Pierwszym krokiem w planowaniu sadu jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Idealne miejsce to łagodne zbocze lub małe wzniesienie o wysokości co najmniej dwóch stóp. Zbocza ułatwiają dostęp powietrza do drzew. Jeśli jednak twoja posiadłość ma wiele nisko położonych obszarów, twój sad będzie prawdopodobnie narażony na szkodliwe wiosenne przymrozki.

Przed posadzeniem należy przeprowadzić szczegółową ocenę gleby. Ważne jest, aby sprawdzić, czy gleba jest dobrze zdrenowana i bogata w substancje organiczne.

Po założeniu sadu powinieneś zacząć dodawać do gleby kompost i nawóz. Upewnij się, że kompost i nawóz są dodawane co roku. Możesz też przygotować glebę pod sadzenie, stosując żyto na nawóz zielony.

Oprócz dobrej przepuszczalności gleba musi mieć zdolność zatrzymywania wody. Podlewanie drzewa w pierwszym roku jest bardzo ważne.


Oceń: Jak rozplanować drzewa owocowe w ogrodzie?

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:11