Jak pies z kotem, są pewne rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że twój futrzany przyjaciel będzie się dogadywał i będzie szczęśliwy.
Odczulanie
Jeśli chcesz zapobiec negatywnej reakcji psa na koty, powinieneś zastosować metodę odczulania. Jest to technika, która pozwala stopniowo zwiększać ilość bodźców, na które pies jest narażony. W rezultacie Twój pupil nauczy się lepiej reagować na nowe bodźce.
Dobry plan odczulania polega na opracowaniu gradientu bodźców. W takim gradiencie zwierzę jest wystawiane na coraz bardziej intensywne bodźce. Ważne jest, aby pracować poniżej progu, czyli punktu, w którym zwierzę zacznie wykazywać niepożądaną reakcję. Próby przeciwdziałania strachowi podczas jednej sesji nie przyniosą rezultatów. Zamiast tego musisz cofnąć zwierzę o jeden lub dwa kroki, aby pracować poniżej progu.
Ważne jest, aby dostrzegać pozytywne reakcje emocjonalne zwierzęcia, ponieważ jest to niezbędna część procesu warunkowania. Pomoże Ci to przejść do następnego kroku. Twój pies zwykle zaczyna bardzo powoli, ale z czasem powinien przyspieszyć.
Sztuczki
Jeśli Twój pies ma problem z przebywaniem w pobliżu kotów, możesz spróbować kilku sposobów na odczulenie go. Jednym ze sposobów jest umieszczenie na obroży znacznika, np. smyczy lub klikera. Kiedy pies spojrzy na znacznik, daj mu smakołyk. Powtarzaj ten proces tak długo, aż pies przestanie się przejmować kotem.
Innym sposobem na odczulenie psa na obecność kota jest trzymanie go w pomieszczeniu bez dostępu do kota. Następnie co jakiś czas pozwalaj mu na oglądanie kota. Pamiętaj, aby karmić każde zwierzę po drugiej stronie drzwi, aby mogło zapoznać się z zapachem jedzenia.
Po tym, jak pies został przyuczony do oglądania kota, powinieneś zapewnić mu krótkie wizyty w ciągu dnia. Możesz to zrobić za pomocą klikera i umieszczając smakołyki przed jego nosem. Możesz również rozważyć posadzenie kogoś obok kota, aby zaoferować mu jedzenie i kocimiętkę.