Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji kolana?


Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji kolana?

Jeśli niedawno przeszedłeś operację kolana, to zapewne wiesz, że po operacji występuje długi okres obrzęku. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć odczuwany przez Ciebie obrzęk. Należą do nich ćwiczenia i przyjmowanie leków.

Ćwiczenia zmniejszające obrzęk

Po operacji kolana ważne jest podjęcie kroków w celu zmniejszenia obrzęku. Może to zmniejszyć ból związany z operacją. Może też przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Jednym ze sposobów jest wykonywanie ćwiczeń, które zmniejszają stan zapalny. Mogą to być ćwiczenia izometryczne, które polegają na kurczeniu mięśni bez powodowania ruchu w stawie. Inne metody zmniejszania stanu zapalnego to przykładanie do stawu zimnych okładów i ciepła.

Najlepsze ćwiczenia zmniejszające obrzęk po operacji kolana to takie, które wzmacniają mięśnie i poprawiają przepływ krwi. Ćwiczenia te możesz rozpocząć zaraz po operacji.

Fizjoterapeuta może zalecić konkretne ćwiczenia zmniejszające obrzęk kolana, w tym ćwiczenia izometryczne. Powinieneś zapytać swojego lekarza, czy te ćwiczenia są dla Ciebie dobrym pomysłem.

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe mogą być ważną częścią procesu powrotu do zdrowia po operacji kolana. Korzyści z zastosowania pończoch uciskowych obejmują zmniejszenie obrzęku, bólu i zmęczenia. Mogą one również pomóc w zapobieganiu zakrzepom krwi.

Są trzy główne rodzaje pończoch uciskowych. Są to: pończochy o stopniowanym ucisku, pończochy uciskowe na uda i rajstopy pełne. Każdy z nich jest zaprojektowany tak, by zapewnić różny stopień kompresji. Zawsze powinieneś zadbać o odpowiednie dopasowanie. Jeśli nie jesteś pewien, jak dobrać pończochy, porozmawiaj z lekarzem.

Jednym z głównych powikłań po operacji wymiany stawu kolanowego jest zakrzepica żył głębokich. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia DVT, może być wymagane noszenie pończoch uciskowych po operacji.

Pończochy uciskowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić delikatny ucisk, który poprawia krążenie. Sprzyja to gojeniu się ran i zmniejsza ryzyko powstania zakrzepów krwi.

Leki

Powrót do normalnego funkcjonowania po operacji kolana może być dużym wyzwaniem. Na szczęście istnieje wiele leków, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej i zwiększyć Twoją mobilność.

Na przykład leki przeciwzapalne mogą zmniejszyć obrzęk i ból. Mogą być również skuteczne w leczeniu takich schorzeń jak zapalenie stawów. Mają one jednak potencjalne skutki uboczne. Powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Dostępne są również leki przeciwbólowe, które mogą zmniejszyć ryzyko powstania zakrzepów krwi. Zazwyczaj są one podawane poprzez zabieg zwany cewnikiem zewnątrzoponowym, który dostarcza lek do kręgosłupa.

Inne opcje obejmują miejscowe kortykosteroidy, które wstrzykuje się w miejscu bólu. Leki te mogą być również łączone z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Podczas rekonwalescencji po operacji wymiany stawu kolanowego pacjenci mogą odczuwać ból mięśni. Jeśli odczuwają silny ból, mogą przyjmować leki rozluźniające mięśnie.

Pęcherze skórne

Pęcherze skórne mogą być bolesnym i niekomfortowym stanem. Mogą powstać w wyniku wielu chorób, w tym choroby autoimmunologicznej, urazu lub oparzenia. W zależności od przyczyny powstawania pęcherzy, można je leczyć różnymi metodami.

Pęcherze to małe pęcherzyki płynu znajdujące się w górnych warstwach skóry. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, także na stopach. Podczas procesu gojenia pęcherze będą się otwierać, wyciekając płyn na otaczającą skórę.

Płyn w pęcherzu jest zwykle przezroczysty, ale może być krwawy. Aby uniknąć zakażenia, należy utrzymywać to miejsce w czystości i suchości. Jeśli podejrzewasz, że jesteś zainfekowany, dobrze jest poszukać pomocy medycznej. Możesz także udać się do dermatologa w celu uzyskania profesjonalnej oceny.

Kolejne wizyty

Obrzęk po operacji wymiany stawu kolanowego może być prawdziwym źródłem niepokoju. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować obrzęk i ból. Na początku warto jednak zachować ostrożność i stosować się do zaleceń lekarza.

Wstawanie i chodzenie zwiększy przepływ krwi do kolana i przyspieszy proces gojenia. Jednak przez co najmniej sześć tygodni powinieneś unikać podnoszenia ciężarów i wykonywania czynności wymagających dużego wysiłku. W trakcie siedzenia powinieneś utrzymywać kolano w prostej pozycji. Pomoże to zapobiec sztywności i zmniejszyć stan zapalny.

Jeśli musisz dużo chodzić, możesz zainwestować w ortezę na kolano. Laska lub chodzik pomogą Ci wstać i zejść bez większego wysiłku.

Twój lekarz prawdopodobnie przepisze Ci także jakiś rodzaj NLPZ (niesteroidowy lek przeciwzapalny), który może pomóc złagodzić dyskomfort. Należą do nich ibuprofen, naproksen i tramadol.


Oceń: Jak długo utrzymuje się opuchlizna po operacji kolana?

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:22