Roman Pniewski, urodzony 4 listopada 1959 roku, to wybitny specjalista w dziedzinie systemów elektronicznych i informatycznych, które znajdują zastosowanie w transporcie.
Jako dr hab. inż. oraz profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (UTH), Pniewski wnioskuje istotny wkład w rozwój robotyki oraz technologii sztucznej inteligencji.
Jego prace naukowe i badawcze koncentrują się na innowacyjnych rozwiązaniach oraz ich aplikacji w dynamicznie rozwijającym się obszarze transportu.
Życiorys
Roman Pniewski jest absolwentem Technikum Mechaniczno-Energetycznego im. prof. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu nauki podjął pracę jako adiunkt w Zakładzie Systemów Sterowania w Transporcie na Wydziale Transportu i Elektrotechniki UTH w Radomiu.
Jego praca naukowa koncentruje się na zastosowaniu układów cyfrowych w automatyce, z szczególnym uwzględnieniem systemów sterowania ruchem kolejowym oraz automatyki kolejowej. W 1996 roku Pniewski uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie elektroniki, a w 2014 roku obronił pracę habilitacyjną, zdobywając stopień doktora habilitowanego.
Roman Pniewski jest aktywnym członkiem kilku komitetów naukowych, w tym TransComp oraz LogiTrans. Dodatkowo wchodzi w skład Polskiej Akademii Nauk, Wydział IV Nauk Technicznych. Pełni również rolę eksperta w zespole Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.
Od kilku lat zajmuje również stanowisko prezesa Fundacji Straż Ochrony Zwierząt (KRS: 0000367735). W 2013 roku został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, co potwierdza jego zaangażowanie i osiągnięcia w pracy na rzecz nauki oraz ochrony zwierząt.
Dorobek naukowy
Roman Pniewski jest uznawanym autorem wielu ważnych publikacji w dziedzinie technologii i bezpieczeństwa systemów automatyki. Wśród jego kluczowych osiągnięć znajduje się monografia zatytułowana Metoda oceny bezpieczeństwa cyfrowych systemów automatyki kolejowej, opublikowana w 2013 roku.
Oprócz tego, Pan Pniewski był współautorem pracy pod tytułem Laboratorium komputerowych systemów sterowania, wydanej w 2004 roku, jak również autorem wielu artykułów specjalistycznych, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jego dziedzinie.
Kierował także istotnymi projektami badawczo-naukowymi, takimi jak Sprzętowa realizacja sztucznej inteligencji, która miała miejsce w 2011 roku, a której dotację przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przypisy
- Polska Akademia Nauk: Skład Komitetu Transportu. [dostęp 05.11.2016 r.]
- uniwersytetradom.pl: LogiTrans. Komitet Naukowy i Organizacyjny. [dostęp 05.11.2016 r.]
- uniwersytetradom.pl: TransComp. Komitet Naukowy i Organizacyjny. [dostęp 09.03.2015 r.]
- Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie: Odznaczenia dla pracowników uniwersytetu w Radomiu. [dostęp 09.03.2015 r.]
- BazTech: Baza danych o zawartości polskich czasopism technicznych. [dostęp 09.03.2015 r.]
- Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu: Publikacje naukowe i dydaktyczne. [dostęp 09.03.2015 r.]
- Sprzętowa realizacja sztucznej inteligencji w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 09.03.2015 r.]
- M.P. z 2013 r. poz. 333
Oceń: Roman Pniewski