Artykuł Sponsorowany
Większości z nas remont kojarzy się z dużymi wydatkami, które muszą znacząca nadwyrężyć domowy budżet. W dzisiejszych czasach nie jest to słuszne myślenie. Sklepy budowlane oferują narzędzia ułatwiające wykonanie większości domowych prac. Przy zakupie elementu wyposażenia zawsze otrzymujemy instrukcję montażu. Oznacza to, że drobne prace, a nawet mały remont możemy przeprowadzić sami. Nawet tak pozornie trudne wyzwanie jak montaż hydrauliki możemy wykonać samodzielnie. Najczęstszymi sytuacjami wymagającymi naszej interwencji są awarie podzlewowych syfonów. Jak przygotować się do jego wymiany? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? W poniższym tekście postaramy się pomóc.
Jak prawidłowo zamontować Syfon
Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odpowiednie ułożenie rurki. Syfon ma spełniać dwa zadania. Po pierwsze ma odprowadzać zużytą wodę, a po drugie zapobiegać wydostawaniu się przykrych zapachów z kanalizacji. Dlatego niezwykle istotne jest krzywizny i zakrętów rurki. Przy jej końcu (w momencie połączenia z kanalizacją) powinna być zaokrąglona do dołu. Takie rozwiązanie powoduje, że w syfonie cały czas znajduje się woda, która pełni funkcję „korka” zabezpieczającego przed dostawaniem się niemiłych zapachów do wnętrza łazienki. Obecnie wszystkie syfony wykonane są z tworzywa sztucznego, co sprawia, że montaż jest bardzo prosty i często nie wymaga stosowania narzędzi.
Rodzaje Syfonów
Z grubsza można podzielić je na dwie kategorie : syfony harmonijkowe i syfony sztywne. Te pierwsze charakteryzują się dużą elastycznością rurki, która umożliwia ustawienie jej w nawet najbardziej wymagających wnętrzach szafek. Wadą niestety jest konieczność własnoręcznego ustawienie jej krzywizny, tak aby woda pozostawała w syfonie. Takie syfony częściej spotykane są w umywalkach łazienkowych. Jeśli chcemy zaś, aby połączenie było trwałe i spełniało swoją funkcję warto spojrzeć na syfon do zlewozmywaka od Sink Quality, który jest przykładem syfonu sztywnego. Przy takim rozwiązaniu nie musimy martwić się o przykry zapach, ponieważ profil rurki jest ustawiony przez producenta. Szeroki profil sprawa również, że nawet większe odpady, które wpadną do zlewu nie będą stanowić problemu.
Syfon należy dobrać do rodzaju umywalki
Syfony sztywne i harmonijkowe to nie jedyny podział. Jak wiadomo niektóre umywalki posiadają dwie komory, z oddzielnymi otworami odpływowymi. Nie oznacza to jednak, że dla każdego z nich należy podłączać osobny syfon. Byłoby to o tyle nielogiczne, że do kanalizacji zwykle przeznaczony jest jeden wlot. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie syfon pod zlew dwukomorowy od Sink Quality. Oczywiście jest to podłączenie sztywne, które posiada dwie osobne rurki do każdego z otworów umywalki. W środkowej części łączą się one w jedną, która przechodzi w zaokrąglenie zatrzymujące wodę i dalej podłączona jest do wlotu kanalizacji. Jest jeszcze jeden atut, na który warto zwrócić uwagę. Dzięki spłaszczonej konstrukcji, która prowadzona jest „przy ścianie” zyskujemy dużo miejsca w szafce, która znajduje się pod umywalką.
Dodatki do syfonu takie jak, zakończenia syfonu to już kwestia gustu. Przelewy („siatka” znajdująca się w otworze odpływowym zlewu) są dostępne w różnych kolorach i powinna być dostosowana do innych elementów łazienki. Warto natomiast zwrócić uwagę na gęstość siatki – otwory muszą być małe, aby odpady nie dostawały się do syfonu i jednocześnie na tyle duże, by woda swobodnie mogła spływać.