Istnieje wiele różnych przepisów na śliwowicę. Jednym z nich jest polska nalewka. Robi się ją ze śliwowicy i sfermentowanego soku śliwkowego. Jest to tradycyjny przepis z Polski, który jest bardzo popularny na całym świecie.
Sfermentowany sok śliwkowy
Jest wiele różnych rodzajów alkoholi, ale śliwowica jest przykładem tradycyjnego napoju świątecznego. Zazwyczaj śliwowicę robi się ze śliwowicy, czyli sfermentowanego soku śliwkowego. Następnie dojrzewa w dębowych beczkach. Śliwowicę pije się zazwyczaj jako aperitif, a jej metaliczny smak uważa się za doskonałe uzupełnienie innych napojów.
Obszar Bałkanów słynie ze śliwek od czasów starożytnych. W XVI wieku ze sfermentowanego soku z tych owoców produkowano bimber. Zostało to zakazane przez cesarza, ale było popularne wśród chłopów. Później Europejski Urząd Patentowy wydał Serbii patent na produkcję własnej rakii. Teraz tylko serbskie firmy mogą sprzedawać rakiję.
Niektóre z wyższych alkoholi, znane również jako alkohole fuzlowe, przyczyniają się do intensywności i jakości wina. Podlegają one jednak ścisłej kontroli. Jednym z najważniejszych związków lotnych w alkoholach owocowych jest metanol. Metanol jest produktem ubocznym enzymatycznej degradacji substancji pektynowych.
Polska nalewka
Polska nalewka to likier owocowy. Jest popularnym napojem w Polsce. Wiele osób pije go po uroczystym posiłku. Nalewka jest robiona z różnych owoców, ziół i przypraw. W niektórych przypadkach dodaje się do niego wódkę.
Nalewka jest zwykle podawana w małych kieliszkach. Nalewka jest tradycyjnym elementem polskiej kuchni i tradycyjnie pije się ją po posiłku. Tradycyjnie nalewki były robione przez kobiety w gospodarstwach domowych. Obecnie jednak są produkowane przez duże wytwórnie wódki.
Jest wiele różnych rodzajów nalewek. Są różne – od prostych po wyszukane. Większość nalewek jest robiona z wysokiej jakości wódki. Proces polega na macerowaniu owoców w mieszance alkoholu i aromatów. Niektóre składniki to świeże pędy sosny, owoce róży lub zioła.
Przepis na nalewkę zależy od regionu. Na przykład polska nalewka ze śliwek Damson jest cierpka w smaku.
Nalewki można też przygotować z okazji narodzin dziecka lub ślubu. Napoje te często podaje się na ciepło lub na zimno, w zależności od okazji.
Śliwowice
Śliwowica to alkohol owocowy, który robi się ze śliwek. Może być spożywany jako samodzielny napój lub używany do tart, ciastek korzennych lub innych przepisów wymagających użycia brandy.
Istnieje wiele odmian śliwowicy. Niektóre są mniej skoncentrowane i kwaśne, inne mają bardziej owocowy smak. Odmiany warzone w domu mają zwykle od 50% do 52% mocy. Slivovice produkowane w celach komercyjnych są zwykle nieco mniej skoncentrowane.
To bardzo mocny napój. Dla nowicjuszy może być dość przytłaczający. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, dzięki którym można go opanować.
Po pierwsze, upewnij się, że śliwki, których używasz, są dojrzałe. Jeśli użyjesz śliwek, które są jeszcze twarde, napój może być gorzki. Powinieneś także upewnić się, że nie zbierasz śliwek robaczywych.
Następnym krokiem jest zgniecenie śliwek. Możesz też ugnieść śliwki za pomocą blendera, co zwiększy wydajność soku. Użycie sita o drobnych oczkach pomoże usunąć nadmiar soku.
Czas leżakowania
Złota śliwowica to rodzaj brandy, która zazwyczaj leżakuje przez kilka lat. Zawiera bogaty smak, miód i wanilię. Ta konkretna brandy jest również najlepsza do picia po południu.
Istnieje ponad 3000 destylarni produkujących śliwowicę. Głównymi producentami są Bułgaria, Bośnia i Hercegowina oraz Czechy. Styl trunku może się jednak różnić w zależności od preferencji i możliwości technicznych producenta.
Dojrzewanie jest kluczowym etapem produkcji brandy i whisky. Proces ten usuwa ostre smaki z surowego alkoholu. W rezultacie profil napoju staje się bardziej wyrafinowany i złożony. Na przykład świeżo destylowany spirytus winny zyskuje nuty owocowe, kwiatowe i kawowe.
Dojrzewanie w beczkach lub innych naczyniach dodaje smaku i wyraźnych podtekstów pochodzących z drewna. Powstały w ten sposób aromat przypomina grillowanie łososia na cedrowej desce. Wielu gorzelników eksperymentuje z różnymi rodzajami drewna do starzenia.
Oprócz smaków i aromatów związanych z procesem starzenia, wpływa to na ogólną jakość próbki. Na przykład aldehyd octowy, związek lotny, jest głównym czynnikiem wpływającym na owocowy charakter trunku. Podczas procesu dojrzewania aldehyd octowy zwiększa się i zmniejsza, co prowadzi do zmiany składu chemicznego napoju.