Jeśli szukasz świetnego sposobu na wykorzystanie aronii, która gnije na twoim ganku, możesz spróbować zrobić dżem. Niezależnie od tego, czy chcesz go użyć do pieczenia, czy po prostu umieścić w lodówce, musisz wykonać kilka kroków, aby wykonać zadanie.
Spis treści
Miażdżenie aronii
Gdy przychodzi czas na zrobienie galaretki z aronii, możesz się zastanawiać, jak ją rozgnieść. Aronia należy do rodziny owoców pestkowych i może być jedzona z ręki lub dodawana do potraw. Świetnie nadają się też na galaretki i dżemy.
Można je rozgnieść za pomocą worka do galaretek lub tłuczka do ziemniaków. Nie należy jednak nigdy miażdżyć nasion, ponieważ zawierają one związki tworzące cyjanek. Związek ten może być niebezpieczny, a nawet zabić.
Oprócz tego, że aronia jest smaczna, jest dobrym źródłem antyoksydantów i witaminy K. Możesz z niej zrobić sok lub dżem, ale zawsze powinieneś upewnić się, że jest dojrzała, zanim ją przetworzysz.
Istnieje wiele sposobów na rozgniecenie i przygotowanie aronii na dżem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, postępuj dokładnie według wskazówek.
Wyciśnij sok
Przepis na dżem z aronii to doskonały sposób na wykorzystanie tej jagody. Ma świetną równowagę między słodkim i cierpkim smakiem. Dobrze komponuje się z różnymi daniami mięsnymi, może być też użyty w deserach.
Jeśli chcesz zrobić własny dżem z wiśni, zacznij od wyboru odpowiednich owoców. Nie powinieneś zbierać jagód, zanim staną się czerwone. Powinieneś też wybrać odmianę, która jest stosunkowo niesłodzona.
Pierwszym krokiem jest wybranie i umycie jagód. Jeśli są dojrzałe, musisz odciąć od nich łodygi. Jeśli są jeszcze zielone, możesz je zgnieść i wycisnąć sok.
Drugi krok to dodanie jagód do dużego garnka. W garnku powinno się zmieścić około 10 filiżanek jagód. Następnie dodaj wodę, aby je przykryć. Powinno się je gotować przez około 15 minut.
Sprawdź galaretkę przed puszkowaniem
Jeśli jesteś gotowy, aby zacząć robić galaretkę lub dżem z wiśni, być może zauważyłeś, że niektóre składniki są trochę nietypowe. Jednak przy odrobinie eksperymentów możesz uzyskać pyszny dżem, który jest gładki i bogaty w smaku.
Przy robieniu galaretki ważne jest, abyś używał tylko odpowiedniej mieszanki owoców, cukru i innych składników. Jeśli nie będziesz postępował zgodnie z instrukcjami, może się okazać, że galaretka nie zastygnie. Możesz to naprawić, dodając więcej pektyny lub więcej cukru.
Aby zrobić galaretkę, potrzebujesz odpowiedniej ilości pektyny w owocach. Możesz dodać pektyny z pudełka lub naturalnej. Używając pektyny naturalnej, uzyskasz znacznie gładszą galaretkę. Jeśli używasz pektyny z pudełka, powinieneś stosować ją zgodnie ze wskazówkami producenta.
Umyj słoiki i pokrywki
Przed zrobieniem dżemu z aronii musisz oczyścić słoiki i pokrywki. Jest to krok zgodny z zasadami zdrowego rozsądku. Pomoże to chronić Twój dom przed zarazkami, a także zapobiegnie pękaniu słoików.
Najlepszym sposobem na wyczyszczenie słoików jest umycie ich w gorącej wodzie z mydłem. Usunie to wszelkie zabrudzenia i pozostałości. Możesz też wypłukać je w ciepłej wodzie i wysuszyć na powietrzu.
Przed przystąpieniem do robienia dżemu z aronii musisz upewnić się, że zebrałeś wszystkie niezbędne składniki. W tym 3 szklanki cukru. Będziesz też potrzebował dużego rondla i tłuczka do ziemniaków.
Będziesz też potrzebował dużego garnka ze stali nierdzewnej. Powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić całą masę.
Przechowuj dżem w lodówce
Możesz przygotować galaretkę z wiśni w puszce z gorącą wodą. Do przechowywania galaretki możesz też użyć zamrażarki w lodówce. Ta metoda pozwoli dłużej zachować świeżość przetworu.
Aby zrobić galaretkę z płynną pektyną, musisz najpierw ugotować owoce i wodę zgodnie z tabelą 1. Następnie dodajesz cukier i pektynę. Powinieneś postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie pudełka z pektyną, aby upewnić się, że uzyskasz odpowiednią ilość.
W zależności od rodzaju galaretki, którą chcesz zrobić, możesz potrzebować różnych ilości cukru. W niektórych przypadkach konieczne może być użycie sztucznych słodzików, takich jak Splenda.
Przed puszkowaniem dżemu musisz sprawdzić jego konsystencję w temperaturze pokojowej. Test ten polega na użyciu zimnej metalowej łyżki i delikatnym podniesieniu jej z mieszaniny. Po podniesieniu łyżki powinieneś widzieć, jak syrop tworzy dwie krople. Jeśli dżem nie jest zwarty, musisz dodać więcej cukru.