Jeśli chcesz napisać esej, musisz nauczyć się, jak to zrobić krok po kroku. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.
Zacznij od haczyka
Dobry haczyk powinien być zabawny i wciągający. Powinien mieć jasny cel i zapewniać płynne przejście do głównej części eseju. Możesz używać różnych haków, ale pamiętaj, żeby dostosować je do grupy odbiorców i rodzaju eseju, który piszesz.
Najlepsze haki są krótkie i na temat, ale sprawiają, że czytelnicy chcą czytać dalej. Niezależnie od tego, czy twoim haczykiem jest sprytne pytanie, anegdota czy statystycznie udowodniony fakt, głównym celem jest zainteresowanie czytelnika i utrzymanie go w zainteresowaniu do końca.
Jednym z najbardziej interesujących i kreatywnych sposobów rozpoczęcia eseju jest anegdota. Anegdoty powinny być związane z tematem wypracowania, krótkie i na temat. Mogą być świetnym sposobem na zilustrowanie punktu widzenia lub mogą przedstawić czytelnikowi Twoją osobowość i styl.
Innym świetnym haczykiem jest statystyka. Jeśli piszesz esej perswazyjny o zmianach klimatu, możesz zamieścić w nim dane statystyczne. Pamiętaj jednak, żeby podać źródło danych. Na przykład Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w latach 2030-2050 z powodu zmian klimatycznych będzie umierać o 250 000 osób rocznie więcej.
Zarys eseju
W procesie pisania eseju pomocne może być nakreślenie jego treści. Konspekt pomoże ci upewnić się, że twój esej jest zorganizowany i że wszystkie ważne informacje zostały w nim zawarte. Zrobienie konspektu pomoże ci również maksymalnie wykorzystać czas. Jeśli masz konspekt, masz większe szanse na ukończenie eseju na czas i będziesz miał lepszy pomysł na to, co znajdzie się w każdym akapicie.
Esej perswazyjny wykorzystuje fakty i badania, aby przekonać czytelników, że dany punkt widzenia jest słuszny. Pierwszym krokiem w tworzeniu eseju perswazyjnego jest napisanie tezy. Powinno ono zawierać informacje na temat tematu, wyjaśniać główny punkt eseju i zaczepiać czytelników.
Po sformułowaniu tezy możesz napisać punkty wspierające argumentację. Mogą to być cytaty, dowody i wyjaśnienia. Upewnij się, że wszystkie Twoje argumenty są związane z tematem.
Organizuj swój konspekt, wymieniając główne tematy każdej sekcji. Na przykład wstęp powinien zawierać temat, część główna – opis poszczególnych punktów, a zakończenie – powtórzenie głównego punktu i jego potwierdzenie.
Poprawiaj i koryguj swoją pracę
Jeśli piszesz esej, musisz go poprawić i skorygować, aby upewnić się, że jest dokładny i atrakcyjny dla czytelników. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym pisarzem, czy początkującym, możesz poprawić swoją pracę, wykonując kilka prostych kroków.
Po pierwsze, będziesz chciał przeczytać swój esej na głos. To może być pomocne, ponieważ zmusza Cię do recytowania każdego słowa, co może pomóc Ci wyłapać błędy. Podczas czytania zwróć też uwagę na wszelkie błędy typograficzne i interpunkcyjne.
Następnie upewnij się, że twoje akapity mają odpowiednią długość. Każde zdanie powinno odnosić się do głównego punktu akapitu i być logicznie połączone z poprzednim zdaniem. W przypadku długich akapitów podziel je na mniejsze. Na koniec musisz sformatować sekcję referencji i upewnić się, że używasz właściwych cytatów APA.
Poprawianie tekstu jest podobne do redagowania, ale polega na usuwaniu błędów interpunkcyjnych, gramatycznych i ortograficznych. Powinieneś także sprawdzić układ, czcionkę i styl numeracji swojego wypracowania. Dobrze jest dokonać korekty po wprowadzeniu wszystkich pozostałych zmian.