Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o wczesnych królach Szwecji, to może zechcesz sprawdzić nasz artykuł o małżeństwie Ingrid z Ragvaldsdotter i Knuta Erikssona. Omawiamy tu ich małżeńskie sojusze z obcymi dynastiami oraz śmierć Knuta Erikssona.
Spis treści
Wczesni królowie
W ciągu ostatnich 1000 lat w Szwecji rządziło kilku monarchów. Król Gustaw Waza jest uważany za założyciela współczesnego państwa szwedzkiego. Inni królowie Szwecji to: Karl XI, Erik Segersall, Christian II i Christian August.
Magnus Eriksson był najdłużej panującym szwedzkim królem w historii. Rządził Szwecją i Norwegią. Kiedy był dzieckiem, był następcą tronu i członkiem wysokiej szlachty. Jednak wewnętrzna opozycja i Czarna Śmierć zniszczyły go.
Gustaw III był skomplikowaną postacią. Podczas swojego panowania zakończył Wiek Wolności, przeprowadził rewolucję i został zamordowany. Jego syn, Zygmunt, został królem protestanckiego królestwa Szwecji. Ale nigdy nie lubił Polski.
Ingeborg Eriksdotter była najstarszą córką króla Szwecji Eryka XI. Była żoną Birgera Jarla i urodziła mu wiele dzieci.
Małżeństwo z INGRID Ragvaldsdotter
Dla kobiet w odpowiednim przedziale wiekowym ślub jest najważniejszym wydarzeniem towarzyskim. Najlepszym momentem na świętowanie zaślubin jest oczywiście dzień po wielkim dniu. Na szczęście dla szczęśliwej pary nie ma nic lepszego niż noc na mieście, która podniesie libido i zmniejszy poziom stresu. Mnogość miejsc do wyboru sprawia, że to najseksowniejsze wydarzenie jest jeszcze przyjemniejsze. Do atrakcji tego wieczoru należy kieliszek bąbelków i zabawa w poszukiwacza przygód. Po wystawnej kolacji najprawdopodobniej wylądujecie na parkiecie. Dodatkowym atutem będzie to, że twój partner będzie najprawdopodobniej najbardziej dopieszczonym seksem na sali. Na co więc czekasz? Weź piwo i kilka utworów muzycznych i przygotuj się do nawiązania poważnych znajomości.
Studia we Francji i Yale w USA
Ukończenie studiów w Yale w USA to świetny sposób na przygotowanie się do kariery w wielu różnych dziedzinach. Daje studentom możliwość pracy w środowisku akademickim, wydawniczym, nauczycielskim, biznesowym i dziennikarskim.
Studenci są zachęcani do podjęcia studiów za granicą. Niektóre z opcji obejmują studia w jednym z kampusów APA (Alliance Program) we Francji. Są to partnerstwa pomiędzy francuskimi i amerykańskimi uniwersytetami, które stanowią pomost pomiędzy dwoma systemami edukacyjnymi. W trakcie programu studenci poznają kulturę i historię Paryża.
W skład Programu Sojuszu wchodzą Universite Paris 1/Pantheon-Sorbonne, Columbia University i Ecole Polytechnique. Partnerzy ci ułatwiają proces aplikacji i pomagają studentom zdobyć cenne doświadczenie zarówno w USA, jak i we Francji.
Wydział Francuski w Yale oferuje kilka programów studiów licencjackich i magisterskich w języku francuskim. Studia te obejmują historię i teorię literatury francuskiej, krytykę francuską i kulturę francuską. Zainteresowani studenci powinni skontaktować się z koordynatorem wydziału ds. studiów za granicą, Constance Sherak, aby uzyskać więcej informacji.
Śmierć Knuta Erikssona
Knut Eriksson to imię króla Szwecji z epoki wikingów, który nie był jedynym, który nosił ten tytuł. Jego panowanie nie było tak długie jak innych, ale i tak zrobił furorę. Jego przodkiem był Eryk IX Szwedzki, a ojcem Eryk Jedvardsson. Gdy zmarł w 1196 roku, przebywał na wygnaniu w Danii.
Jako syn Eryka IX Szwedzkiego Knut Eriksson miał prawo do tronu. Nie był jednak w stanie zrealizować dziedzictwa sagi, głównie z powodu swojej nieudolnej taktyki wojskowej. W końcu król został pochowany w kościele klasztornym w Vanhem.
Jednym z wielu powodów do sławy było odkrycie szwedzkiego systemu walutowego. Doprowadziło to do założenia fortecy na terenie Sztokholmu. W tym miejscu zawarto również pierwszy traktat pokojowy między Szwecją a Norwegią, choć oba narody oficjalnie nie uznały się aż do XIII wieku.