Woda zalegająca w pomieszczeniu gospodarczym może doprowadzić do poważnych strat i przyczynić się do uszkodzenia murów budynku. Do zalania piwnicy dochodzi najczęściej w okresie wiosennych roztopów oraz intensywnych opadów. Jak osuszyć piwnicę? Czy istnieje skuteczny sposób, by pozbyć się problemu raz na zawsze? Odpowiadamy.
Zalana piwnica – wody gruntowe
Za problem ten może odpowiadać wiele czynników. Jednym z najczęściej występujących jest zalewanie piwnicy wodami gruntowymi. Do takiej sytuacji dochodzi na skutek podniesienia się ich poziomu. Najczęściej spowodowane jest to silnymi opadami lub okresowymi roztopami. Za podwyższony poziom wód gruntowych może też odpowiadać nieodpowiednia hydroizolacja budynku albo niekorzystne ukształtowanie terenu. Zalana piwnica przyczynia się do zawilgocenia i uszkodzenia murów. Sprzyja rozwojowi pleśni lub grzyba na ścianach.
Do zalania piwnicy może też dojść na skutek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. W takim przypadku trzeba niezwłocznie zlokalizować miejsce wycieku oraz naprawić powstałe uszkodzenia. Do incydentalnego zalania niejednokrotnie dochodzi wskutek cofania się ścieków z kanalizacji zbiorczej. Na występowanie tego typu problemu są szczególnie narażeni mieszkańcy budynków wielorodzinnych.
Woda w piwnicy – co robić?
Na pierwszy plan wysuwają się kwestie bezpieczeństwa. Jak postępować w przypadku, gdy zalega woda w piwnicy? Co robić? W pierwszej kolejności należy pamiętać o odłączeniu prądu. Wskazane jest także sprawdzenie, czy nie występują przebicia i odpowiednie zabezpieczenie elementów instalacji. Po wykonaniu opisywanych czynności należy wynieść zalane przedmioty i przejść do usuwania nadmiaru wody z piwnicy.
Większość osób korzysta z naturalnych metod osuszania. Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się wilgoci jest ogrzewanie pomieszczenia, a następnie jego intensywne wietrzenie. Naturalne metody nie zawsze okazują się skuteczne. Wówczas wykorzystuje się tzw. osuszanie sztuczne, które polega na zastosowaniu specjalistycznych urządzeń. Zazwyczaj jest przeprowadzane przez profesjonalne firmy.
Zalana piwnica – odszkodowanie
Osoby z wykupionym OC mogą ubiegać się o przyznanie rekompensaty za zniszczenia powstałe na skutek zdarzeń losowych. Aby skorzystać z takiej możliwości, muszą złożyć nie tylko wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy. Do tego powinny dołączyć szczegółowy opis i zdjęcia zniszczonych przedmiotów. Wysokość odszkodowania zależy m.in. od wartości polisy OC. Z reguły mogą liczyć na 5-15% sumy ubezpieczenia mienia ruchomego.
Osoby zmagające się z częstym zalewaniem piwnicy powinny zastanowić się nad wykonaniem hydroizolacji ścian. Do tego celu może posłużyć papa lub masa bitumiczna. Jeśli za zalewanie piwnicy odpowiada wysoki poziom wód gruntowych, wskazana jest budowa własnej studni chłonnej lub wykonanie instalacji igłofiltrów. W niektórych przypadkach sprawdzi się także drenaż opaskowy wokół budynku. Jeśli za zalanie pomieszczenia odpowiada jednorazowa awaria, należy rozważyć wymianę całej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Do osuszania najlepiej wykorzystywać innowacyjne i sprawdzone technologie.
Woda gruntowa w piwnicy – co robić?
Z pewnością warto zwrócić się po pomoc do specjalistów, którzy wykorzystują w swojej pracy specjalistyczne urządzenia, np. osuszacze absorpcyjne lub promienniki mikrofalowe. Natomiast do wypompowywania nadmiaru wody używają nowoczesnych separatorów wytwarzających ciśnienie w strefach termoizolacji. Na wyróżnienie zasługuje kompleksowa oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance. Doświadczeni fachowy korzystają wyłącznie z urządzeń światowych producentów, co przekłada się na pełną skuteczność w likwidacji powstałej szkody. Specjalizują się w wykrywaniu źródła problemu, jak również oferują możliwość przygotowania raportu końcowego dla firm ubezpieczeniowych.