Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu – od czego zależy? Musisz to wiedzieć!


Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu – od czego zależy? Musisz to wiedzieć!

Zapadła decyzja o uwzględnieniu w polisie na życie ryzyka w postaci doznania uszczerbku na zdrowiu? Zastanawiasz się, od jakich elementów zależy wysokość odszkodowania? Dowiedz się więc, kiedy można mówić o takiej szkodzie i co wpływa na sumę świadczenia od ubezpieczyciela. Wyjaśniamy, czym jest uszczerbek na zdrowiu i od czego zależy odszkodowanie przy nim.

Uszczerbek na zdrowiu – czym jest?

Zanim wyjaśnimy, od czego zależy wysokość odszkodowania za doznanie uszczerbku na zdrowiu, warto zdefiniować czym taka szkoda jest. Następuje ona wtedy, gdy naruszone zostanie normalne funkcjonowanie organizmu.

Uszczerbek na zdrowiu jest spowodowany przez nieszczęśliwy wypadek, np. kolizję samochodową, upadek lub kontuzję. Polega na uszkodzeniu narządów lub układów i przekłada się na codzienne funkcjonowanie osoby. Do stwierdzenia, czy doszło do uszczerbku na zdrowiu, niezbędna jest komisja lekarska. Do jej zebrania dochodzi dopiero po przebytym leczeniu i rekonwalescencji. 

Wyróżnia się:

  • czasowy uszczerbek na zdrowiu;
  • uszczerbek długotrwały, czyli taki, którego skutki są odczuwalne przez co najmniej 6 miesięcy;
  • trwały uszczerbek na zdrowiu, czyli taki, przy którym rokowania nie dają nadziei na poprawę stanu organizmu.

Wśród przykładów trwałych uszczerbków na zdrowiu można wymienić:

  • złamanie kończyny,
  • uszkodzenie gałki ocznej w sposób ograniczający lub uniemożliwiający widzenie,
  • utratę słuchu na skutek urazu lub warunków panujących w pracy,
  • uszkodzenie narządu,
  • ciężkie oparzenia skóry,
  • utratę zębów,
  • amputację palców lub kończyn,
  • zaburzenia neurologiczne powstałe na skutek uszkodzenia mózgu.

To tylko kilka spośród wielu zdarzeń, które są zaliczane do trwałych uszczerbków na zdrowiu.

W jakiej polisie jest uwzględniony uszczerbek na zdrowiu?

Podstawowa polisa na życie zapewnia wypłatę świadczenia jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego. Natomiast przy wybieraniu oferty można zdecydować się na rozszerzenie zakresu ochrony o doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oprócz indywidualnie dopasowanych polis, takie ryzyka często znajdują się także w tych grupowych, dostępnych w pracy czy u firm oferujących abonamenty komórkowe. Uszczerbek na zdrowiu może znajdować się również w zakresie ubezpieczenia NNW, czyli tego od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Od czego zależy wysokość świadczenia za uszczerbek na zdrowiu?

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu jest wypłacane w wysokości uzależnionej od kilku aspektów. Oto one.

Wysokość sumy ubezpieczenia

Wysokość sumy ubezpieczenia (SU) ma znaczenie przy wypłaty świadczenia za doznany uszczerbek na zdrowiu. W OWU znajdziesz warunki odnośnie do tego, jaka kwota przysługuje za konkretną szkodę – jest to konkretny procent SU. Dlatego im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe świadczenie może uzyskać uposażony.

Okoliczności, w których doszło do uszczerbku na zdrowia

Chociaż może to zaskakiwać, ubezpieczony może uzyskać różną wysokość świadczenia za to samo zdarzenie. Kwota odszkodowania zależy od okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. Zazwyczaj do najwyżej wycenianych przez TU należą urazy doznane podczas pracy lub w wyniku zdarzenia komunikacyjnego.

Natomiast warto pamiętać także o wykluczeniach, czyli sytuacjach, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za doznaną szkodę. Najczęściej dotyczy to urazów powstałych po alkoholu lub użyciu innych środków odurzających. Ponadto towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania, gdy uszczerbek na zdrowiu pojawił się na skutek udziału poszkodowanego w rozboju, zamieszkach, czy przy uprawianiu niektórych ekstremalnych dyscyplin sportowych. Świadczenie nie zostanie również przyznane, gdy ubezpieczony naumyślnie wywoła u siebie uraz.

Rodzaj uszczerbku na zdrowiu

Wielu ubezpieczycieli przy podawaniu wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu wyraża kwoty procentowo. Zatem w zależności od doznanej szkody można spodziewać się wypłaty określonej kwoty od TU. Zwykle na najwyższe odszkodowanie mogą liczyć osoby, które doznały:

  • trwałych i ciężkich zaburzeń neurologicznych, na skutek urazu mózgu,
  • amputacji palców lub kończyn,
  • ograniczenia lub całkowitej utraty zmysłu słuchu, widzenia czy mowy.

W przypadku takich urazów TU wypłaca nawet do 60% wartości sumy maksymalnej ubezpieczenia. Znacznie niżej są oszacowane uszczerbki w postaci złamania kości lub utraty zębów. Wtedy ubezpieczony uzyska nie więcej niż 10% wartości sumy polisy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób TU oblicza wysokość odszkodowania, zajrzyj na https://rankomat.pl/zycie/jak-sprawdzic-wysokosc-odszkodowania-w-pzu.  

Gdzie kupić polisę uwzględniającą uszczerbek na zdrowiu?

Chcesz kupić ubezpieczenie uwzględniające doznanie uszczerbku na zdrowiu? Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Wybór grupówki w zakładzie pracy lub u operatora telefonii komórkowej

Wielu pracodawców i operatorów telefonii komórkowej oferuje gotowe warianty grupowego ubezpieczenia na życie. W takich polisach często w zakresie ochrony znajduje się doznanie uszczerbku na zdrowiu. Grupówki wyróżnia niski koszt, natomiast klient nie może dodawać do nich innych ryzyk czy zmieniać wartość sumy maksymalnej.

Zakup polisy bezpośrednio u konkretnego TU

Niektórzy przed zakupem ubezpieczenia na życie decydują się na kontakt z konkretnym TU. Natomiast warto porównać oferty przynajmniej od kilku firm, gdyż wtedy łatwiej wybierzesz najkorzystniejszą propozycję dla siebie.

Skorzystanie z internetowej porównywarki

Nie musisz wychodzić z domu, żeby kupić dobrą polisę z uwzględnieniem uszczerbku na zdrowiu. Łatwo to zrobisz, korzystając z internetowej porównywarki, np. na rankomat.pl. Jedyne, co musisz wykonać, to odpowiedzieć na kilka pytań, a następnie wybrać najlepszą ofertę dla siebie.


Oceń: Wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu – od czego zależy? Musisz to wiedzieć!

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:15