Strona głównaInformatorProwadzenie własnego biznesu - sześć powodów dla których warto to robić

Prowadzenie własnego biznesu – sześć powodów dla których warto to robić

Przez Redakcja

-

Każdy, kto rozważa założenie własnej firmy, z pewnością słyszał wiele powodów, dla których lepiej się tego nie podejmować. Najczęściej mową o wysokim ryzyku podatkowym i mniejszej ilości czasu dla siebie i swoich bliskich. Istnieje jednak wiele powodów dla których warto odważyć się założyć własny biznes i jest ona naprawdę długa.

Nieustannie wiele osób decyduje się na odejście z pracy na etacie – według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowanych było 352 tys. firmy i jest to rekord w ostatnich latach. Osoby, które podejmują decyzję o założeniu własnej firmy, cenią sobie niezależność, elastyczność i możliwość zarobienia na życie więcej niż ma to miejsce na etacie. Wzrostowi przedsiębiorczości sprzyja również fakt, że coraz łatwiej jest rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce. Oto kilka powodów, dla których warto założyć własną firmę.

Problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju niecałe 3 proc. i pomimo, że ten procent nie jest wysoki to wcale nie oznacza, że łatwo jest znaleźć odpowiednie dla siebie stanowisko pracy. W związku z tym osoba, która szuka pracy na etacie lub często ją zmienia nie ma powodów do radości. Ukończenie studiów nie gwarantuje obecnie znalezienie dobrze płatnej pracy – zwłaszcza tej, o której się marzy. Dla wielu osób założenie własnego biznesu to jedyna szansa na uniknięcie bezrobocia i rozwinięcie skrzydeł oraz rozpoczęcie prawdziwej kariery zawodowej. 

Rejestrację swojej firmy można dokonać z pomocą ekspertów: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

własny biznes (2).jpg

To Ty wybierasz osoby z którymi będziesz pracować

Jako pracownik rzadko masz wpływ na ludzi, z którymi dzielisz czas w pracy. Nie zawsze też udaje się znaleźć kolegów z którymi dobrze się pracuje i panuje dobra atmosfera. Bycie właścicielem firmy daje Ci możliwość bycia otoczonym ludźmi, dzięki którymi praca będzie radością. To z pewnością przełoży się na większą motywację do działania i możliwość rozwoju własnego biznesu.

 Aby skutecznie rekrutować pracowników warto skorzystać z oprogramowania wspierającego selekcję kandydatów:https://firmbee.com/pl/narzedzia/program-do-rekrutacji.

Poczucie niezależności i elastyczność

Elastyczność to jedna z zalet, którą bardzo często wymieniają osoby prowadzące własny biznes. W praktyce, przedsiębiorca nie zawsze pracuje gdzie i kiedy chce – zwłaszcza na początku. Jednak posiadanie własnego biznesu gwarantuje pewien komfort: jeśli chcesz wyjść z pracy przed czasem, aby zająć się swoimi sprawami, nie musisz nikogo pytać o pozwolenie. Nie musisz też codziennie tracić czasu na dojazdy przez miasto – możesz prowadzić swój biznes z domu lub wynająć biuro w dogodnej dla siebie lokalizacji. Możesz także pracować w nocy, jeśli chcesz i masz takie możliwości.

Możesz wydawać pieniądze na swoje hobby

Pracownicy pełnoetatowi często nie mogą mieć hobby, ponieważ brakować może pieniędzy, energii i czasu. Tak naprawdę hobby może okazać się znakomitym pomysłem na własny biznes. Prowadząc biznes związany z własną pasją, robisz to, co kochasz – więc weekend w plenerze postrzegasz zupełnie inaczej, niż gdybyś był początkującym fotografem. Zakup nowego komputera lub nowego aparatu fotograficznego nie jest już wielkim problemem, ponieważ można go uwzględnić w kosztach. Aby zacząć rozwijać swoją pasję we własnym biznesie, wystarczy założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Niezależność, którą oferuje, wiąże się z dużym ryzykiem i wymaga odwagi w podejmowaniu strategicznych decyzji. Jednym z nich jest wybór księgowego, dlatego warto zaufać komuś, kto świadczy usługi księgowe dla JDG: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych.

własny biznes (3).jpg

Pracujesz dla siebie i swojej rodziny

W przeciwieństwie do pracy na pełen etat lub pracy w korporacji, przedsiębiorca może przekazać własny biznes następnemu pokoleniu. Inwestujesz swój czas, pieniądze i zdrowie w zupełnie inny sposób, jeśli wiesz, że robisz to dla siebie i swojej rodziny.

Zdobywanie praktycznych umiejętności

Kiedy pracujesz na pełny etat, wykonujesz ściśle określone zadania i często masz mało czasu. Prowadzenie własnego biznesu to zupełnie co innego. Jeśli chodzi o prowadzenie własnego biznesu to nie ma możliwości aby znać się tylko na jednej rzeczy, często poza nauką umiejętności związanych z konkretną branżą, w której działa biznes, przedsiębiorca musi znać dziesiątki innych rzeczy: marketing, księgowość, negocjacje umów, zarządzanie czasem – taka wiedza przydaje się na całe życie. Własny biznes to najlepsza okazja do sprawdzenia siebie oraz swoich możliwości, a także poznania własnych słabości. Każdego dnia powstaje wiele biznesów – niektóre są skazane na porażkę, a pozostałe na sukces. Jednak każdy z nich będzie dla swoich właścicieli wspaniałą lekcją na przyszłość i nauką, która zostaje do końca dni. Jeśli więc masz pomysł na własny biznes, nie należy zwlekać.

 

 

 

Oceń artykuł: Prowadzenie własnego biznesu – sześć powodów dla których warto to robić
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy