Rodzaje rezonansu magnetycznego – jakie badania można wykonać?


Rodzaje rezonansu magnetycznego – jakie badania można wykonać?

Rezonans magnetyczny to narzędzie nieocenione dla lekarzy różnych specjalizacji, pozwalające na dokładną ocenę narządów, tkanek miękkich, stawów i wielu innych struktur wewnętrznych. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje rezonansu magnetycznego, w tym badania głowy, przysadki, kręgosłupa, stawów i innych części ciała.

Rezonans magnetyczny głowy i przysadki mózgowej

Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najczęściej wykonywanych badań przy użyciu tej techniki. Pozwala na ocenę struktur mózgu, móżdżku i mostu oraz naczyń krwionośnych w tej okolicy. Jest stosowany w celu diagnozowania różnych schorzeń neurologicznych, takich jak udary, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera oraz urazy czaszkowo-mózgowe. Podczas MRI można też ocenić przysadkę mózgową, a konkretniej rozpoznać guzy przysadki, nadczynność i niedoczynność przysadki.

Angiografia – badanie naczyń krwionośnych

Rezonans magnetyczny angiografia (MRA) to badanie, które skupia się na ocenie naczyń krwionośnych. Dzięki MRA można ocenić przepływ krwi, wykryć zwężenia, tętniaki oraz inne patologie naczyń krwionośnych w różnych częściach ciała, w tym w mózgu, kończynach dolnych i górnych oraz narządach wewnętrznych.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest stosowany w celu oceny różnych obszarów kręgosłupa, w zależności od objawów klinicznych. Można w ten sposób ocenić struktury anatomiczne od podstawy czaszki do klatki piersiowej, choroby międzyżebrowe, zdiagnozować ból pleców, dyskopatię lędźwiową, stenozę kręgosłupa lędźwiowego.

Rezonans magnetyczny stawów i kończyn

Badania rezonansem magnetycznym są również powszechnie wykorzystywane do diagnozowania schorzeń stawów i kończyn. W zależności od lokalizacji badania wyróżniamy MRI:

  • stawu barkowego,

  • stawu łokciowego,

  • nadgarstka,

  • dłoni.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy jest stosowany w diagnostyce chorób narządów wewnętrznych, układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz tkanek miękkich w tej okolicy. Jest pomocny w identyfikacji guzów, stanów zapalnych i innych patologii.

Rezonans magnetyczny prostaty

Badanie rezonansem magnetycznym prostaty jest ważne w diagnostyce raka prostaty oraz innych chorób prostaty u mężczyzn. 

Rezonans magnetyczny stawów biodrowo-krzyżowych, kolanowego, skokowego i stopy

Badanie to jest stosowane w przypadkach bólu zlokalizowanego w nodze i podejrzenia schorzeń stawów biodrowych oraz krzyżowych, uszkodzenia łękotki, więzadeł oraz stanów zapalnych stawu kolanowego.

Warto podkreślić, że badania rezonansem magnetycznym są bezpieczne i nieinwazyjne. Pacjent nie jest narażony na działanie promieniowania jonizującego, co stanowi duży atut tej techniki diagnostycznej. Dzięki temu lekarze mogą dokładnie ocenić struktury wewnętrzne ciała pacjenta, co pozwala na trafną diagnozę oraz lepsze planowanie leczenia.

Jeżeli rozważasz badanie MRI, zapraszamy do placówki Newmedical w Krakowie. Więcej informacji na stronie https://nmedical.pl/rezonans-magnetyczny-krakow/


Oceń: Rodzaje rezonansu magnetycznego – jakie badania można wykonać?

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:13