Współczesne usługi kurierskie działają w sposób ekspresowy. Paczka lub list nadane rano lub około południa najczęściej jeszcze tego samego dnia są odbierane od nadawcy i ruszają w drogę do adresata. Istnieje spora szansa, że nawet w ramach usługi standardowej dotrą na miejsce w ciągu dwóch dni roboczych. Oprócz tego przewoźnicy oferują szereg usług dodatkowych, między innymi możliwość potwierdzenia odbioru przesyłki oraz zwrot dokumentów do nadawcy.
Na czym polegają te usługi? W jaki sposób nadać paczkę z potwierdzeniem odbioru lub zwrotem dokumentów do nadawcy? Jak zaoszczędzić na kosztach wysyłki?
Spis treści
Czym jest potwierdzenie odbioru przesyłki?
Klient, który pragnie uzyskać potwierdzenie, że przesyłka została nadana, ma taką możliwość U większości przewoźników. Wystarczy wygenerować protokół odbioru przesyłki, który przy wizycie kuriera zostanie przez niego podpisany. W razie problemów ze zgubieniem paczki, które zdarzają się bardzo sporadycznie, nadawca może dzięki temu dokumentowi udowodnić, że przesyłka została odebrana.
Istnieje również możliwość nadania przesyłki za potwierdzeniem odbioru, którą oferują niektórzy przewoźnicy. Osoba odbierająca przesyłkę musi wówczas złożyć swój podpis świadczący o tym, że paczka dotarła pod wskazany adres. Przykładowo w firmie FedEx istnieją aż trzy rodzaje przesyłek za potwierdzeniem odbioru
uwzględniające:
- podpis osoby zamieszkałej pod adresem odbiorcy lub po sąsiedzku,
- podpis osoby zamieszkałej pod adresem odbiorcy,
- podpis osoby pełnoletniej pod adresem odbiorcy.
Jeżeli wymagane kryterium nie zostanie spełnione, przesyłka nie zostanie wydana, natomiast kurier zgodnie z regulaminem podejmie ponowną próbę doręczenia paczki kolejnego dnia roboczego.
Na czym polega zwrot dokumentów do nadawcy?
Przesyłki za potwierdzeniem odbioru bywają mylone z inną usługą świadczoną przez kurierów, wykorzystywaną przede wszystkim przez klientów biznesowych. Chodzi o zwrot podpisanych dokumentów. W ramach tej usługi przesyłka w formie listu lub paczki jest transportowana do odbiorcy w standardowy sposób. Różnica polega na tym, że adresat przesyłki musi złożyć swój odręczny podpis lub pieczątkę na znajdującym się w przesyłce dokumencie.
Następnie dokumenty wyruszają wraz z kurierem w drogę powrotną. W ciągu kilku dni roboczych, zależnie od regulaminu danego przewoźnika, wracają do nadawcy. To sprawdzony sposób na zdalne podpisywanie umów lub pokwitowanie odbioru sprzedanego i przywiezionego towaru. Na polskim rynku taką usługę świadczą między innymi DPD, DHL, Pocztex, oraz FedEx.
Jak nadać przesyłkę za potwierdzeniem odbioru?
Nadawanie przesyłek za potwierdzeniem odbioru lub ze zwrotem podpisanych dokumentów jest prostsze niż mogłoby się wydawać. W trakcie wypełniania formularza nadawczego wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję. U większości przewoźników procedura wygląda praktycznie tak samo. Oczywiście usługa wiąże się z dodatkowymi kosztami.
W jaki sposób ograniczyć cenę przesyłki za potwierdzeniem odbioru? Z pomocą przychodzi Sendit – https://www.sendit.pl/. Użytkownik, któremu zależy na zamówieniu konkretnej usługi wypełnia formularz w panelu serwisu, a następnie w jednym miejscu porównuje oferty kilku przewoźników. Na stałych klientów czekają atrakcyjne rabaty, a sama możliwość konfrontacji cen poszczególnych firm kurierskich stanowi sprawdzony sposób na oszczędności!