Portulaka Jak Przechować Przez Zimę?


Portulaka Jak Przechować Przez Zimę?

Portulaka jest wspaniałą rośliną, którą możesz trzymać w domu, aby rozjaśnić pokój. Istnieją jednak pewne wskazówki, które musisz znać, aby utrzymać tę piękną roślinę przy życiu przez cały sezon zimowy. Oto niektóre z nich.

Przesadzanie przezimowanych roślin w celu uzyskania większych kwiatów

W przypadku przesadzania przezimowanych roślin zadanie może być trudne. Niektóre byliny wymagają nieco zimowego przygotowania, inne zaś chętnie siedzą w zimnym miejscu. W przypadku tych ostatnich musisz uważać na szkodniki i choroby. Sztuką jest znalezienie sposobu, by ochronić swoje cenne nabytki przed obiema tymi przypadłościami.

Aby ułatwić sobie zadanie, możesz zrobić rozeznanie i spróbować określić, które rośliny są odpowiednie dla danego środowiska. Niektóre, na przykład rośliny tropikalne, wymagają wilgotnej atmosfery, aby przetrwać. Inne, jak amarylis, słyną ze swoich bulwiastych korzeni, które przechowują składniki odżywcze i wilgoć podczas spoczynku.

Doskonałym sposobem na utrzymanie roślin przy życiu jest umieszczenie ich na parapecie. Musisz też zadbać o to, by miały jak najwięcej światła. Jeśli masz słoneczne okno, rozważ zainstalowanie sztucznego oświetlenia. Możesz też co dzień lub dwa podawać im wodę do picia.

Niektóre rośliny bardziej nadają się do domu niż na zewnątrz. Na przykład niecierpek w pomieszczeniach może być podatny na przędziorki. Nie jest to problem dla roślin rosnących na zewnątrz, ale warto o tym pamiętać.

Sadzenie w doniczkach lub na kwietnikach

Jeśli sadzisz Portulakę w doniczkach lub na kwietnikach przez zimę, musisz zapewnić jej dużo światła. Najlepiej, jeśli roślina będzie miała zapewnione sześć do ośmiu godzin słońca każdego dnia. Ważne jest też, aby gleba była dobrze zdrenowana, ponieważ portulaka jest odporna na suszę.

Portulaka to doskonały wybór dla ogrodników, którzy chcą dodać trochę koloru w zimniejszych miesiącach. Portulaka to samosiewna roślina przypominająca sukulent, która dobrze rośnie zarówno w doniczkach, jak i na rabatach. Ponadto jest świetnym wypełniaczem luk w rabatach kwiatowych.

Możesz uprawiać portulakę w domu lub na podwórku, wykonując kilka prostych czynności. Niezależnie od tego, czy planujesz posadzić Portulakę w doniczce, czy na rabacie, najlepiej zacząć od nasion lub sadzonek.

W przeciwieństwie do wielu innych roślin jednorocznych, Portulaka jest gatunkiem, który odrasta rok po roku. Dlatego nie powinieneś być zaskoczony, gdy odkryjesz, że kiełkuje ona na całej twojej posesji.

Nawożenie

Jeśli planujesz przechowywać portulakę przez zimę, musisz wiedzieć, jak ją odpowiednio pielęgnować. Ten sukulent może przetrwać łagodne zimy, ale musisz unikać nadmiernego podlewania. Zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni.

Dobrym sposobem na uniknięcie tego jest zapewnienie roślinie dobrze zdrenowanej gleby. Dzięki temu roślina będzie miała wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby się rozwijać.

Powinieneś też uważać na oznaki chorób. Kilka patogenów może powodować gnicie korzeni. Jeśli zauważysz problem, usuń zaatakowaną roślinę.

Zaatakować portulaki mogą także szkodniki, takie jak mszyce. Do zabicia tych owadów można użyć mydła owadobójczego. Możesz też spryskać zainfekowaną roślinę silnym strumieniem wody.

Kiedy będziesz gotowy do posadzenia portulaki w ogrodzie, poczekaj do ostatnich przymrozków. Pomoże to nasionom wykiełkować i urosnąć.

Możesz też wyhodować portulakę z sadzonek. Jest to łatwe do zrobienia i pozwoli uzyskać większe kwiaty.

Okres spoczynku

Portulaka jest piękną rośliną, którą można wykorzystać jako okrywę. Szybko rośnie i wypełnia puste miejsca. Jest łatwa w uprawie i wymaga niewielkiego podlewania. Szczególnie dobrze nadaje się do uprawy w pojemnikach.

To wspaniała roślina do ogrodów nadmorskich, ale dobrze radzi sobie także w klimacie suchym. Można ją sadzić w doniczkach lub w wiszących koszach. Jest odporna na suszę, gdy już się zadomowi. Można nią wypełniać luki wokół rabat i ścieżek. Jest także doskonałą rośliną towarzyszącą dla nagietków.

Portulaka występuje w szerokiej gamie kolorów. Niektóre odmiany mają pojedyncze kwiaty, a inne podwójne lub półdwukrotne. Wiele odmian ma faliste płatki. Kwiaty są często w paski. Otwierają się rano i zamykają w nocy.

Portulaka nie lubi, gdy gleba jest wilgotna. Nasiona potrzebują światła, aby wykiełkować. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie systemu korzeniowego.


Oceń: Portulaka Jak Przechować Przez Zimę?

Średnia ocena:5 Liczba ocen:13