Sylwester
Z sylwestrem, ostatnim dniem roku, wiąże się wiele tradycji. Jest to czas, kiedy duchy szarżują przez noc, a zima jest przepędzana. W Niemczech organizuje się przyjęcia i spożywa tradycyjne potrawy.
Niemiecka tradycja Sylwestra opiera się na legendzie o papieżu z IV wieku, Sylwestrze I. Był on chrześcijańskim świętym i pierwszym papieżem, który wprowadził Nowy Rok 31 grudnia. Chociaż zmarł w 335 roku, jego święto nadal jest obchodzone 31 grudnia w wielu krajach.
Niemcy wymieniają się także amuletami szczęścia, takimi jak podkowy czy świnki. Robią to, by przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Niektórzy używają nawet biedronek lub koniczynek jako talizmanów szczęścia.
Na wielu imprezach pojawiają się fajerwerki. Używa się ich, aby odpędzić złe duchy, które według wierzeń czają się w zimie. Pokazy fajerwerków mogą być publiczne lub prywatne. Niektóre rządy mogą je sponsorować, ale nie są one rzadkością na całym świecie. Najsłynniejszy pokaz odbywa się przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie. Rocznie odwiedza ją ponad milion osób.
Podczas Silvestra odbywa się wiele różnych zabaw i rytuałów. Mogą one być zabawą dla każdego. Najpopularniejszą tradycją jest lanie ołowiu. Osoba wlewa roztopiony ołów do zimnej wody. Kiedy stwardnieje, tworzy kształt, który wskazuje znaczenie Nowego Roku.
Inna tradycja polega na otwieraniu przypadkowej strony Biblii. Wierzy się, że werset na niej zawarty może powiedzieć, co wydarzy się w nadchodzącym roku. Do odpowiedzi na pytania typu „tak” lub „nie” używa się również wahadła. Wahadło kołysze się w kółko, jeśli odpowiadasz „tak”, i pionowo, jeśli odpowiadasz „nie”.
W Niemczech ludzie również świętują Sylwestra, przebierając się w wymyślne stroje. Może to być świetny pretekst do świętowania ostatniego dnia roku z przyjaciółmi. Niektórzy lubią jeść naleśniki lub pączki z galaretką podczas tego święta.
Inne tradycyjne potrawy podczas tego święta to zupa z soczewicy, bratwurst, kapusta kiszona i precle. Jest też wielu ulicznych sprzedawców, którzy oferują swoje pyszne smakołyki na sprzedaż. Tradycją tego święta jest też bicie w dzwony kościelne.
Dzień Grzegorza
Dzień Grzegorza to święto w Słowenii, które upamiętnia nadejście wiosny. Odbywa się 12 marca. Obchodzony jest także w wielu innych krajach. Pierwotnie obchodzono je pierwszego dnia wiosny. W 1582 roku kalendarz gregoriański przeniósł je na 12 marca.
Święty Grzegorz był mnichem z VI wieku, który został papieżem. Jego życie zmieniło się około 379 roku, kiedy zmarł jego brat Bazyli. Został papieżem w 590 roku. Jego 14-letni pontyfikat zmienił kurs Kościoła. Podczas swojej kadencji wzmocnił monastyczne przepisy św. Benedykta i był gorącym zwolennikiem tego, by świeccy mogli zostać biskupami. Był główną siłą wpływającą na sposób myślenia Kościoła o Bogu i roli monastycyzmu.
Praca Grzegorza nad stworzeniem świata była mocnym argumentem, że Trójca Święta nie jest po prostu trzema osobami, ale jedną, transcendentną istotą. Jego opis stworzenia jest alegorią opartą na dziele Filona Aleksandryjskiego.
Należy zauważyć, że wielki papież jest tradycyjnie przedstawiany z tiarą i podwójnym krzyżem. Często jest też przedstawiany ze skrzyżowanymi rękami i z aureolą.
Jest znany jako papież, który kochał jasnowłosych Anglików. Wniósł też bardzo ważny wkład w historię Kościoła. Jego dzieła obejmują Moralność i serię wykładów na temat Księgi Hioba. Był także bardzo płodnym kaznodzieją, wygłaszającym kazania dla wielkiej publiczności.
Nauki Grzegorza wpłynęły na Kościół w każdej części świata. Jest szczególnie uznawany za patrona dzieci w wieku szkolnym. W czasie swoich rządów zachęcał uczniów do nauki pieśni anielskiej. Podczas swojej kadencji jako papież dbał o zaspokojenie doczesnych potrzeb swoich wiernych, nie zaniedbując ich potrzeb duchowych.
Był również zdecydowanym obrońcą herezji ariańskiej, twierdząc, że Chrystus nie był prawdziwie boski i ludzki, ale jedynie przejawem boskiej natury. Przypisuje mu się również zapoczątkowanie „procesji gregoriańskiej”, corocznego rytuału, który od wielu lat jest wznawiany.
.