Jeśli właśnie poddałeś swojego kota kastracji lub sterylizacji, możesz się zastanawiać, jak powinna wyglądać rana po zabiegu. Aby uniknąć konieczności zmagania się z bolesnym otarciem, warto wiedzieć, jak prawidłowo opatrzyć ranę u kota.
Spis treści
Infekcje
Jeśli Twój kot przeszedł zabieg sterylizacji, powinieneś być świadomy ryzyka infekcji, które mogą pojawić się w miejscu operacyjnym kota. Chociaż infekcje te są rzadkie, mogą zagrażać życiu. Trzymanie kota w zamkniętym pomieszczeniu i przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii dotyczących pielęgnacji może pomóc w zapobieganiu infekcjom.
Wirus białaczki kotów (FeLV) jest chorobą powszechnie przenoszoną z kota na kota poprzez ugryzienia i wzajemną pielęgnację. Może być również przenoszony przez wspólne jedzenie i naczynia. Objawy obejmują szybki oddech i brak łaknienia. Zakażenia mogą rozwinąć się w płucach i ośrodkowym układzie nerwowym.
Kilka patogenów może powodować zakażenia układu oddechowego u kotów. Infekcje te mogą dotyczyć płuc i dróg nosowych. Mogą również powodować owrzodzenia w jamie ustnej, brak łaknienia i kaszel.
Objawy bólu
Sterylizacja jajników, zwana również podwiązywaniem jajników, jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu zapobieganie ciąży. Jest to skuteczna i bezpieczna forma kontroli urodzeń, ale nie jest przeznaczona dla wszystkich. Nie jest zalecana dla kobiet, które nie są pewne, czy są gotowe na kolejne dziecko. Można ją zastąpić długo działającymi odwracalnymi środkami antykoncepcyjnymi lub urządzeniami antykoncepcyjnymi.
Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w ambulatoryjnym centrum chirurgicznym. Istnieje wiele powikłań związanych z tym typem operacji, takich jak ciąża pozamaciczna i blizny. Istnieje również więcej niż kilka oznak bólu po sterylizacji, w tym nudności, wymioty i utrata apetytu.
Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje się małe nacięcie na brzuchu, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Najczęstsze powikłania to infekcje, zakrzepy krwi i ciąża pozamaciczna.
Lizanie
Jądra kota nie mają wielu zakończeń nerwowych. To dobrze, że ich nacięcia nie są sklejone. Nie oznacza to jednak, że zabieg jest łatwy do przeprowadzenia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze pułapki, których należy unikać, aby operacja zakończyła się sukcesem, a kot był szczęśliwy.
Najlepszym sposobem postępowania w przypadku nacięcia u Twojego zwierzęcia jest dokładne monitorowanie go. Na przykład, jeśli zobaczysz przerażającą minę „czuję się źle”, czas zadzwonić do lekarza weterynarii i przywrócić kota do zdrowia. Możesz także zapobiec lizaniu, utrzymując nacięcie pod osłoną przez cały czas.
Możesz to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zakup kołnierza elżbietańskiego, który jest wymyślną nazwą stożka. To urządzenie uniemożliwi Twojemu kotu zdjęcie obroży i spowoduje wycieczkę do weterynarza.
Monitoruj ciało kota
Kiedy poddajesz kota zabiegowi kastracji, jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Niektóre z najczęstszych objawów to mdłości, zwiększone oddawanie moczu i zmniejszony apetyt. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii.
Najlepszym sposobem, aby mieć pewność, jest dokładne zbadanie zwierzęcia przed operacją. Pomoże to upewnić się, że nie przyniesiesz do domu żadnych nieprzewidzianych komplikacji.
Innym środkiem, którego warto poszukać, jest dyfuzor feromonów, taki jak Feliway Classic, który sprawi, że Twój kot będzie mniej zestresowany po operacji. Choć nie wyleczy to podstawowego problemu, jest to świetny sposób na zmniejszenie stresu.
To samo dotyczy pulsoksymetru, który mierzy poziom tlenu we krwi twojego zwierzęcia. Dzięki temu lekarz może monitorować pracę serca Twojego kota. Jeśli zauważysz, że serce kota bije szybciej, może to być oznaką arytmii. W takim przypadku lekarz może dokonać korekty znieczulenia.
Utrzymanie kotek z dala od nie wykastrowanych samców
Aby utrzymać kotki z dala od nie wykastrowanych samców, pierwszym krokiem jest kastracja samicy. Kastracja może zapobiec niechcianym miotom i kociętom, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka macicy i sutka.
Oprócz zmniejszenia ryzyka wystąpienia tych chorób, zabieg ten może również pomóc wyeliminować niepożądane zachowania. Na przykład wykastrowane samce są mniej skłonne do bójek. Mogą stać się bardziej oswojone, spokojniejsze i bardziej czułe.
Niekastrowanie kota może być trudną decyzją. Jednak specjalista weterynarii może ją ułatwić. Poproszenie lekarza weterynarii, aby przeprowadził Cię przez ten proces, może sprawić, że podejmiesz świadomą decyzję.
Przed wysterylizowaniem kota najlepiej odwiedzić specjalistę weterynarii, aby omówić dostępne opcje. Może on zaoferować wskazówki, zalecenia i praktyczne porady.
.