Jak długo goi się macica po usunięciu mięśniaka?


Jak długo goi się macica po usunięciu mięśniaka?

Jeśli właśnie usunięto ci mięśniaka z macicy, możesz się zastanawiać, jak długo potrwa jego gojenie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak to, jak dobrze została przeprowadzona operacja i czy przyjmujesz jakieś leki.

Chirurgia laparoskopowa a histeroskopowa

Przeprowadzono wiele badań oceniających skuteczność chirurgii laparoskopowej i histeroskopowej w usuwaniu dużych włókniaków podśluzówkowych. Włókniaki te są uważane za niewygodne dla pacjentki i mogą powodować objawy ze strony układu moczowego i ból w miednicy. Niektóre kobiety mają problemy z zajściem w ciążę po usunięciu tych włókniaków.

Jamę macicy rozszerzono za pomocą 5% dekstrozy w normalnym roztworze soli. Wprowadzono histeroskop operacyjny o średnicy zewnętrznej 12 mm. Histeroskopia jest wykonywana przez długi, cienki, oświetlony teleskop wprowadzany do macicy.

Zrosty maciczne występowały rzadziej w grupie laparoskopowej. Jedna pacjentka w grupie laparoskopowej zaszła w przypadkową ciążę 14 miesięcy po operacji. Ten rodzaj komplikacji może być spowodowany krwawieniem z macicy.

Powikłania mogą obejmować krwawienie przerywane i ciągłe krwawienie przez kilka tygodni. Niekiedy pacjentki mogą być zmuszone do poddania się drugiej operacji. W grupie histeroskopowej trzy pacjentki wymagały kolejnej operacji.

Powikłania okołooperacyjne nie różniły się statystycznie między grupami. Dwie pacjentki w grupie laparoskopowej miały stłuczenie krezki i jeden przypadek miał rozdęcie omentalu. Pomimo tych powikłań w obu przypadkach udało się powrócić do normalnego stanu.

Mimo że badania te sugerują skuteczność obu procedur, nadal istnieją ograniczenia i ryzyko związane z obiema metodami. Przed poddaniem się laparoskopii należy koniecznie omówić wszystkie zagrożenia z lekarzem.

Objawy histeroskopowej miomektomii

Jeśli zdiagnozowano u ciebie włókniaki macicy, możesz rozważyć histeroskopową miomektomię. Ten małoinwazyjny zabieg usuwa włókniaki i włókniaki podśluzówkowe bez konieczności wykonywania nacięć.

Po zabiegu pacjentki są odsyłane do domu i zazwyczaj po kilku godzinach wracają do swoich normalnych zajęć. Jednak niektóre mogą potrzebować kilku dni na powrót do zdrowia.

Pacjentki będą musiały przestrzegać kilku ograniczeń aktywności. W tym czasie mogą odczuwać łagodne lub umiarkowane skurcze macicy. Mogą też potrzebować leków przeciwbólowych dostępnych na receptę. Mogą też przyjmować leki dostępne bez recepty.

W zależności od rodzaju usuwanego włóknika, objawy pooperacyjne będą się różnić. Jeśli włókniak jest duży, pacjentka prawdopodobnie będzie musiała spędzić kilka dni w szpitalu. Niektóre kobiety już po kilku dniach mogą powrócić do normalnego trybu pracy i ćwiczeń.

Krwawienie pooperacyjne będzie wymagało kontroli. Niektóre kobiety będą miały lżejszy cykl miesiączkowy przez kilka tygodni. Niezależnie od tego powinny one porozmawiać z lekarzem o tym, jak wznowić aktywność seksualną.

W niektórych przypadkach chirurg będzie musiał usunąć dodatkowy płyn fizjologiczny, który zgromadził się w macicy. W zależności od umiejętności lekarza i wielkości włókniaków, zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Symptomy porodu cesarskiego

Mikomektomia cesarska to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu włókniaków macicy podczas ciąży kobiety. Usunięcie włókniaka może być wykonane przez błonę surowiczą macicy lub przez nacięcie w ścianie macicy.

W tradycyjnej cesarskiej miomektomii nacięcie macicy jest wykonywane po nacięciu brzucha. To podejście jest mniej traumatyczne niż myomektomia serosalowa. Mogą jednak wystąpić pewne komplikacje.

Jednym z najczęstszych powikłań po myomektomii w ciąży jest krwotok. Jeśli utrata krwi jest nadmierna, chirurg może być zmuszony do usunięcia macicy. Niektórzy lekarze zalecają także histerektomię.

Inne powikłania związane z usunięciem włókniaka podczas cesarskiego cięcia to zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego i większa częstość występowania pęknięcia macicy. Są to czynniki ryzyka, które należy ocenić przed podjęciem decyzji o zabiegu myomektomii.

W pierwszym tygodniu po zabiegu myomektomii przez cesarskie cięcie kobieta może odczuwać ogólne złe samopoczucie i spadek apetytu. Czasami duży włókniak może samoistnie wydostać się z macicy.

Mięśniaki usuwane z macicy dzielą się na trzy kategorie. Są to mięśniaki podendometrialne, wewnątrzmaciczne i wewnątrzmaciczne. Każdy z tych typów mięśniaków wymaga innych technik usuwania.

Jak w przypadku każdej operacji, ryzyko powikłań jest wyższe w przypadku myomektomii. Usunięcie mięśniaka podczas cesarskiego cięcia jest kwestią kontrowersyjną. Chociaż niektóre badania wykazały, że miomektomia podczas cesarskiego cięcia jest bezpieczna, potrzeba więcej badań, aby określić długoterminowe skutki miomektomii.


Oceń: Jak długo goi się macica po usunięciu mięśniaka?

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:11