Przygotowując danie z ziemniaków na obiad, musisz być pewien, że nie dodajesz zbyt dużo soli. Może to spowodować, że potrawa będzie sucha. Upewnij się też, że ziemniaki są ugotowane i obrane, żebyś mógł cieszyć się całym smakiem tego pysznego warzywa.
Obranie
Jeśli zastanawiasz się, ile soli dodać do ziemniaków podczas obierania, odpowiedź brzmi: to zależy. Dobrą zasadą jest zacząć od jednej lub dwóch łyżek stołowych soli i eksperymentować z jej ilością. Na przykład, jeśli robisz puree, możesz dodać więcej niż łyżkę soli.
Przed obraniem ziemniaków upewnij się, że spłukałeś z nich wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia. W ten sposób unikniesz nieumyślnego zanieczyszczenia potrawy. Po zakończeniu procesu należy również dokładnie umyć ręce.
Aby wygodniej usunąć skórkę, możesz po prostu zanurzyć ziemniaka w misce z chłodną wodą. Po kilku minutach powinieneś być w stanie usunąć większość skórki bez żadnego wysiłku.
Dla bardziej zaawansowanych metod możesz użyć obieraczki do warzyw. Obieraczki do warzyw używa się do obierania ziemniaków w małe paski. Tą metodą możesz również wyciąć oczy z ziemniaka.
Możesz gotować ziemniaki z założoną skórką lub bez. Zaletą gotowania z założoną skórką jest to, że składniki odżywcze pozostaną w ugotowanych ziemniakach.
Obieraczka do warzyw jest idealna, gdy gotujesz z założoną skórką. Możesz też obrać ziemniaki palcami.
Gotowanie
Gotowane ziemniaki są letnim podstawą w środkowym Nowym Jorku. Podaje się je z solną skórką, która nadaje im puszystość. Są też dobrym nośnikiem dla kwaśnej śmietany i sera. Możesz je nawet usmażyć na gorącej patelni na oleju. Świetnie nadają się też do przechowywania w lodówce.
Aby przygotować garnek z gotowanymi ziemniakami, zacznij od ich dokładnego umycia. Należy je wyszorować szczotką do mycia warzyw, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Możesz zostawić skórki lub obrać je po ugotowaniu.
Powinnaś także doprawić wodę solą. Dobrą zasadą jest użycie 2 łyżek stołowych soli na filiżankę wrzącej wody z ziemniakami. Możesz też dodać do osolonej wody przyprawy lub zioła.
Zależnie od wielkości ziemniaków, być może będziesz musiał gotować je dłużej, aby osiągnąć pożądane rezultaty. W przypadku średniej wielkości russets możesz oczekiwać, że będziesz je gotować przez 25 do 30 minut. Mniejsze ziemniaki pokrojone w kostkę powinny gotować się około 10-12 minut. Im większe ziemniaki, tym więcej czasu będą potrzebowały, by stać się miękkie jak widelec.
Po ugotowaniu ziemniaki należy odcedzić i ostudzić. Proces ten pomaga zachować ich składniki odżywcze. Możesz je również przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce.
Przechowywanie
Przechowując ziemniaki, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Powinieneś wybrać chłodne, dobrze wentylowane miejsce, w którym będą mogły oddychać i zachować swój smak.
Przechowywanie ziemniaków w lodówce może spowodować ich przedwczesne gnicie i wysychanie. Dzieje się tak dlatego, że powietrze w lodówce jest zbyt suche.
Do długotrwałego przechowywania możesz zamrozić ziemniaki. Jednak przed zamrożeniem powinieneś je umyć. Zapobiega to brązowieniu ziemniaków podczas gotowania.
Oprócz zamrażarek, ziemniaki można przechowywać w różnych pojemnikach. Możesz wybrać kartonowe pudełka, worki hessianowe lub siatkowe.
Najlepszym miejscem do przechowywania ziemniaków jest chłodne, ciemne miejsce z dużą ilością powietrza. Ziemniaki w 80% składają się z wody. Produkują też solaninę, która nadaje im gorzki smak. Solanina może powodować mdłości i biegunkę.
Temperatura ziemniaków powinna wynosić od 45 do 55 stopni Fahrenheita. W tej temperaturze ziemniaki pozostaną świeże przez cztery do sześciu miesięcy. Jeśli musisz przechowywać ziemniaki dłużej, można je przechowywać w lodówce. Zachowa to zawartość witaminy C i pomoże spowolnić rozwój kiełków na skórce.
Ziemniaki są powszechnie uprawiane pod ziemią, dlatego ważne jest, aby trzymać je z dala od bezpośredniego światła. Zapobiegnie to przekształceniu chlorofilu w solaninę, co spowoduje, że ziemniaki staną się zielone.
>