Ile Płynął Batory Do Usa?

Podczas wojny Batory był używany przez wojska alianckie do wysyłania żołnierzy do Stanów Zjednoczonych. Statek był także stałym gościem w Gdyni, Kopenhadze, Southampton i Nowym Jorku. W czasach prohibicji Batory był także częstym celem wycieczek antyhibicyjnych.

Wojska alianckie popłynęły Batorym do USA

W czasie II wojny światowej wojska alianckie popłynęły MS Batory do Stanów Zjednoczonych. Statek z napędem Sulzer pokonał Atlantyk z 266 pasażerami i 307 członkami załogi. Jego dziewiczy rejs trwał siedem dni i 17 godzin. Statek przewoził także dwa tysiące skrzyń ze złotem i papierowymi banknotami Imperial British Bank.

Po wojnie Batory wrócił do Polski i stał się hotelem w Gdyni. Jego załoga była również monitorowana przez polską tajną policję. Statek przewoził również młodzież na Światowy Festiwal Młodzieży Komunistycznej w Berlinie.

Batory był znany jako statek śpiewający. Wśród jego pasażerów były dzieci ewakuowane do Australii podczas Blitzu. Podczas pobytu załoga często odwiedzała Newcastle.

Kobieta na pokładzie była w ciąży, a statek odpowiedział na jej SOS. Statek został przeszukany po przybyciu do Nowego Jorku. Wielu członków załogi zostało zwolnionych, a w ich aktach pojawił się czarny znak. Załoga była wyzywająca i odmawiała wykonywania rozkazów.

Regularny gość w Gdyni, Kopenhadze, Southampton & Nowym Jorku

TS/S STEFAN BATORY, transatlantycki statek pasażerski, opuścił port macierzysty w Gdyni, w Polsce, 11 kwietnia 1969 roku. Jego pierwszy rejs trwał 7 dni, 17 godzin i zakończył się powrotem do Kopenhagi. Statek był wyposażony w dwa dziewięciocylindrowe silniki wysokoprężne Burmeister & Wain. Na pokładzie znajdowało się 230 pasażerów.

Podczas swojej 25-letniej służby STEFAN BATORY zatrzymywał się w Niemczech, m.in. w Hamburgu i Cuxhaven. Pływał także do Gdyni, Danii, Southampton i Nowego Jorku.

Statek został zwodowany 3 lipca 1935 roku, a rok później oddany do użytku. Został zbudowany przez Cantieri Riuniti dell’ Adriatico, Monfalcone, Włochy, dla Gdynia-America Line. Statek został zaprojektowany do przewozu 450 pasażerów w klasie pierwszej i 450 turystów w klasie turystycznej.

Zapas i wodnosamolot usunięte z Batorego

Podczas II wojny światowej Batory, który był statkiem pasażerskim, był używany do transportu wojska i innych osób. Przewiózł do Australii ponad pięciuset imigrantów z żelaznej kurtyny. Wśród nich były dzieci ewakuowane podczas Blitzu.

Po wojnie statek znalazł się pod kontrolą władz komunistycznych. Wielu członków załogi zdezerterowało w odpowiedzi na nowy reżim. W marcu 1950 roku Batory przewoził z Nowego Jorku do Gdyni skazanego rosyjskiego szpiega Walentego Gubitczewa. Kapitan statku, Jan Ćwikliński, był pod obserwacją przez kilka lat. Otrzymał ostrzeżenia o aresztowaniu i został zatrzymany na dwa dni w więzieniu Brixton.

Batory był stałym gościem w Nowym Jorku. Po przybyciu na statek został przeszukany. Był też pod silną obserwacją amerykańskich strażników granicznych. Kapitan statku został odwiedzony przez oficerów imigracyjnych. Oficerowie imigracyjni przesłuchali kilku członków załogi. Niektórzy członkowie załogi zostali zwolnieni ze statku za przechowywanie materiałów wywrotowych z Zachodu.


Oceń: Ile Płynął Batory Do Usa?

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:22