Fotowoltaika – o czym warto pamiętać?


Fotowoltaika – o czym warto pamiętać?

Obecne ceny prądu zmuszają coraz więcej osób do poszukiwania innych form pozyskiwania energii. Wtedy z pomocą przychodzi fotowoltaika, pozwalająca wykorzystać energię z promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. Jest to z pewnością kusząca opcja, także dla miłośników ekologii – panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska. Czy fotowoltaika się opłaca? Ile kosztuje założenie fotowoltaiki i czy można uzyskać w tym celu dofinansowanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o panelach fotowoltaicznych.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi; tak. Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej zwraca się zwykle w ciągu około 8 lat w przypadku przedsiębiorstw, a w przypadku instalacji domowych zwykle jest to około 10-12 lat. Opłacalność fotowoltaiki zależy także od kosztu założenia (wyboru materiałów, wielkości instalacji) oraz aktualnych cen prądu – gdy ceny są wysokie, więcej zaoszczędzamy na fotowoltaice. Jeśli chcemy zwiększyć opłacalność fotowoltaiki i maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji, warto zainstalować także magazyn energii. Fotowoltaika zapewnia niezależność finansową od stale rosnących cen energii elektrycznej, która staje się towarem deficytowym, ze względu na zużycie paliw wykorzystywanych do jej produkcji.

Należy także pamiętać, że wydajność paneli fotowoltaicznych zależy także od ekspozycji – im ekspozycja paneli na światło słoneczne będzie korzystniejsza, tym lepiej, dlatego należy wziąć to pod uwagę podczas montażu instalacji.

Cena założenia fotowoltaiki

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość, pochylenie i rodzaj dachu, ilość potrzebnych paneli, rodzaj ogniw, zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, materiał i wykonanie. Do kosztów należy także wliczyć cenę montażu paneli, które muszą zostać zainstalowane przez wyszkolone do tego osoby. Także cenę serwisu – dzięki temu panele będą nam służyć przez wiele lat.

Z tego względu nie da się dokładnie określić ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiki – cena jest dostosowana do każdego klienta indywidualnie.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne w 2023?

Powodów, dla których fotowoltaika to system, w który warto zainwestować jest wiele. Przede wszystkim, montaż fotowoltaiki pozwoli nam na niezależność od rosnących cen prądu – rachunki za prąd będą mniejsze. Energię elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki można także wykorzystać do ogrzewania wody w gospodarstwie domowym. Fotowoltaika może być nie tylko źródłem oszczędności, ale i zysku – nadwyżkę wyprodukowanej energii elektrycznej można sprzedawać do sieci zewnętrznej. Panele fotowoltaiczne nie generują ani hałasu, ani też nie zanieczyszczają środowiska.

Kolejnym plusem jest brak konieczności obsługi fotowoltaiki. Po zainstalowaniu paneli, oprócz serwisowania instalacji, nie wymaga ona żadnej ingerencji – przesył energii odbywa się automatycznie. Panele fotowoltaiczne, jeśli są dobrze zainstalowane, charakteryzują się też długą żywotnością i trwałością – będą dostarczać energię elektryczną przez wiele lat.

Rozliczanie fotowoltaiki – system net-billing

W 2022 roku system rozliczania net-monitoring został zastąpiony systemem net-billing. Służy on do rozliczania oddawanych do sieci nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Mimo to, dla wielu osób system net-billing wciąż pozostaje zagadką, a jest on z pewnością warty zainteresowania – dzięki niemu możemy nie tylko zaoszczędzić, ale także zyskać na instalacji fotowoltaicznej.

Jak działa net-billing?

Jak sama nazwa wskazuje, w net-billingu energia wprowadzana do sieci przez prosumenta jest przeliczana na złotówki. Wartość pieniężna za oddaną energię elektryczną trafia na wirtualne konto, z którego prosument może także płacić za ewentualną energię elektryczną pobraną z sieci – tzw. depozyt prosumencki. W kolejnych miesiącach na konto są wprowadzane kolejne kwoty za oddaną do sieci energię – jeśli środki nie zostaną zużyte, po roku prosument otrzymuje 20% wartości.

Instalacja fotowoltaiczna 2023 – dofinansowanie

W Polsce możliwe jest także otrzymanie dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznej. Dotację można otrzymać z rządowego programu Mój Prąd. W 2022 roku weszła nowa wersja programu – 4.0 – z której mogą skorzystać osoby instalujące fotowoltaikę po 1 kwietnia 2022 roku. W przedłużonym programie wprowadzono podwyżkę dotacji na instalacje fotowoltaiczne. Od teraz, dotacja dla zakładających fotowoltaikę w 2022 i 2023 roku wynosi maksymalnie 7 tys. złotych do mikroinstacji PV, 16 tys. złotych do magazynu energii, 5 tys. złotych do magazynu energii oraz do 3 tys. złotych do systemu EMS/HEMS.

Dotację na instalację fotowoltaiczną można także uzyskać z programu Czyste Powietrze, a dotyczy ona osób, które wymieniły stary piec na fotowoltaikę.

Część informacji oraz zdjęć pochodzi ze strony: https://sanerga.pl/fotowoltaika/

Artykuł Partnera


Oceń: Fotowoltaika – o czym warto pamiętać?

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:24